tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Chyba już dawno nie mieliśmy tak bardzo przysłowiowego kwietnia, jak w tym roku. Mieliśmy już praktycznie każdą pogodę: letnią, wiosenna, zimową i jesienną. Słońce to grzeje, to chowa się za ciężkie, ołowiane chmury. Ostatnie dni to opady śniegu i przymrozki, silny wiatr, deszcz i króciuteńkie chwile z oślepiającym słońcem. To wszystko niestety nie ułatwia życia kierowcom i na drogach zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Dodać jeszcze trzeba, że praktycznie na każdej drodze czy ulicy spotkać można drogowców lub służby miejskie, które z wielkim trudem starają się usunąć skutki zimy: łatają dziury, usuwają tony piachu zalegającego na poboczach, a lada chwila wyjdą, by odnowić oznakowanie poziome – pasy i linie.
Dlatego apelujemy do kierujących o bardzo ostrożną jazdę. W tak zmiennych warunkach i przy silnych porywach wiatru nie należy być zbyt pewnym siebie i rozwijać nadmiernie prędkości, nawet na prostej, suchej i czarnej drodze. Mogą czyhać na nas przykre niespodzianki, np. zapomniana przez drogowców dziura, ukryta pod kałużą lub nagły błysk oślepiającego słońca.
Nie wolno też zapominać, że w chwili przechodzenia frontów atmosferycznych gwałtownie zmienia się ciśnienie – a w związku z tym – nieoczekiwanie może nas dopaść senność lub tylko zawrót głowy. Na oczekiwaną przez wszystkich zmianę pogody na bardziej wiosenną i stabilniejszą, niż obecnie, musimy jeszcze trochę poczekać, Prognozy długoterminowe są optymistyczne, ale nie wiadomo, czy się spełnią. Oby tak…
A gdy już pogoda się poprawi, to z pewnością na drogach i ulicach pojawi się więcej rowerzystów i motorowerzystów. Kierowcy powinni więc ostrożniej, z mniejszym zaufaniem, dojeżdżać do skrzyżowań, osiedli czy otwartych bram posesji. W każdej chwili mogą się pojawić dzieci lub nastolatki na swych rowerach i motorowerach. Ich umiejętności i znajomość przepisów często bywa niewystarczająca lub prawie żadna, a zaaferowane zabawą zapominają nawet to, co już wiedzą.
Wszystkim posiadaczom jednośladów przypominamy o obowiązku wyposażenia pojazdów w kompletne, przednie i tylne oświetlenie. Rodzicom radzimy, by ich dzieci uczące się dopiero jazdy lub „wprawiające” się w jeździe miały chronione głowy kaskami. Są to niedrogie i estetyczne metody poprawienia bezpieczeństwa dziecka, a jednocześnie wyrabiają w maluchach nawyk jazdy w kasku.
Motocyklistom radzimy stopniowo odnawiać nawyki po sezonowej przerwie, nie szarżować od razu. Przypominamy jednocześnie, że ul. Westerplatte w Opocznie nie jest torem treningowym. Tu, jak gdzie indziej, obowiązuje 50 km/h. A wiem, że motocykliści sprawdzają moc swych maszyn nie tylko na tej ulicy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »