tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

W miniony piątek, 28 stycznia, policjanci podczas akcji „Alkohol i narkotyki” mieli okazję sprawdzić, jak bardzo użyteczny jest nowy sprzęt do badania stanu trzeźwości kierujących. Dzięki niemu przebadali aż 760 kierujących!
Mimo faktu, że o planowanej akcji poinformowaliśmy w ubiegłym tygodniu, to jednak znaleźli się tacy, którzy liczyli, że może jakoś się uda przemknąć przez sito badań i jechali po alkoholu. Policjanci ujawnili trzech nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i jednego rowerzystę po spożyciu alkoholu. Chcielibyśmy zwrócić uwagę pracodawców na godziny ujawnień nietrzeźwych kierujących. Bo – być może – w takim stanie pojawiają się w pracy lub z niej wychodzą.
Skończyły się ferie zimowe na terenie naszego województwa, ale nie skończył się jeszcze sezon zimowego odpoczynku szkolnej dziatwy i dlatego na drogach wciąż jest wzmożony ruch, bo kto tylko może gna w góry, by skorzystać jeszcze z zimowych atrakcji. Jadą rodzice z dziećmi i autokary z młodzieżą szkolną. Opoczyńska drogówka apeluje do kierowców, by w trudnych, zimowych warunkach, zachowali szczególną ostrożność. Lepiej dojechać nieco później do celu, niż przedwcześnie zakończyć jazdę w rowie. Jednocześnie policjanci przypominają, że nadal można skorzystać z ich usług przy kontroli autokarów w przypadku wyjazdów zorganizowanych. Wystarczy umówić się telefonicznie pod numerami: 44 754 61 30 lub 44 754 61 11. Jak nam powiedział podinsp. Grzegorz Fiderek, w czasie trwania ferii zimowych z pomocy policjantów korzystano wielokrotnie. W zdecydowanej większości przewoźnicy należycie wypełniali swoje obowiązki i tylko w jednym przypadku funkcjonariusze zatrzymali (ze względów technicznych) autokar.
Synoptycy zapowiadają ocieplenie i na drogach z całą pewnością pojawi się więcej pieszych i rowerzystów. Przypominamy, że choć temperatura ma być dodatnia i na ulicach i chodnikach już nie będzie ślisko, to jednak jest teraz okres zimowy i dzień jest bardzo krótki. Dlatego decydując się na spacer czy jazdę w godzinach popołudniowych musimy zadbać, by być widocznym na drodze – bo zmrok może nas zaskoczyć w każdej chwili. Przypominamy więc, by nosić odzież z elementami odblaskowymi – im ich więcej, tym lepiej. Piesi powinni wieczorami nosić przy sobie latarki i poruszać się prawidłową stroną drogi, co oznacza, że powinni iść twarzą w stronę nadjeżdżającego pojazdu, by w porę go zobaczyć i zejść na pobocze. Jeśli nie chce się nam „dźwigać” latarki, wystarczy zaświecić telefonem komórkowym, a te mają już chyba wszyscy.
Rowerzyści przed wyruszeniem z domu powinni sprawdzić, czy ich pojazd ma sprawne i kompletne oświetlenie z przodu i tyłu. Dla własnego bezpieczeństwa w dzień i po zmroku powinni jeździć w kamizelkach odblaskowych. W ciągu dnia ich jaskrawy kolor pozwoli kierowcom dojrzeć ich znacznie wcześniej, nawet we mgle. A wieczorem – to już chyba jasne, po co.
O tym, że nie są to puste słowa, najlepiej niech świadczy fakt, że w styczniu doszło do 6 wypadków, w tym 5 z udziałem pieszych. Dla dwóch z nich skończyło się to śmiercią. Trzeba tu dodać, że ofiarami wypadków są głównie nietrzeźwi piesi, dlatego apelujemy, głównie do mieszkańców wsi, którzy lubią spotykać się pod sklepikami na piwku lub winku. Jeśli widzicie, że któryś z bywalców troszeczkę przesadził, to bądźcie panowie dobrymi kolegami i odprowadźcie go do domu, by trafił do łóżka, a nie pod koła samochodu!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (708) z dnia 4 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »