tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Jesień nadciągnęła w szybkim tempie, lada dzień można oczekiwać zmiany warunków pogodowych na zimowe. Dni stają się coraz krótsze, a mgły i mżawki wcale nie poprawiają warunków na drogach. Kierowcy widzą coraz gorzej, bo ciemno lub widoczność jest ograniczona przez deszcze lub zamglenia i dymy z palących się na polach ognisk. Dlatego apelujemy do pieszych i rowerzystów – sami musicie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kamizelki odblaskowe lub odzież z elementami odblaskowymi to jest coś, co może uratować wasze zdrowie lub życie! Dzieci idące do szkoły poboczem drogi powinny być wręcz świecące. Ich tornistry, kurtki, spodenki itp. powinny być wyposażone w jak największą ilość elementów odblaskowych. Im więcej, tym lepiej będą widoczne na drodze i poprawi się ich bezpieczeństwo.
Pojawiły się pierwsze przymrozki. Nie tylko jezdnie pokrywają się cieniutką warstwą lodu, ale i szyby samochodów zaparkowanych pod chmurką. Mamy nadzieję, że już wszyscy kierowcy wymienili opony na zimowe, a jeśli jeszcze tego nie zrobili to już najwyższy czas, by udali się do warsztatu. Widząc, jak nad ranem w środę, 27 października, kierowcy skrobali szyby swych aut i odjeżdżali spod domów, trochę zjeżył mi się włos na głowie. Mimo powtarzanych co roku apeli o zwyczajny rozsądek i odrobinę wyobraźni, część kierowców rusza mając wyskrobane tylko maleńkie okienko. Jadą na tzw. czołgistę. Nie mają pełnego pola widzenia z przodu i tyłu, nic nie widzą po bokach, a jednak jadą! Groza! Czy tak trudno wygospodarować 5 minut, by wcześniej wyjść z domu i dokładnie oczyścić szyby samochodu? I tak będzie trudno jechać, bo szyby będą zaparowane przez jakiś czas. Czy dodatkowo trzeba utrudniać sobie życie i stwarzać zagrożenie dla siebie i innych?
Mimo pogarszających się warunków drogowych wciąż są między nami tacy, którzy lekce sobie ważą zarówno bezpieczeństwo, jak i prawo i jeżdżą w stanie nietrzeźwym. Tylko w sobotę, 23 października, policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów oraz jednego motorowerzystę po użyciu alkoholu. Świadczy to tylko o głupocie i braku odpowiedzialności tych ludzi. A przecież przed nami najtrudniejszy w roku okres – zbliża się Wszystkich Świętych i wszyscy, w całej Polsce, wyruszą, by odwiedzić groby swoich bliskich. Przez najbliższe kilkanaście dni ruch na drogach będzie wzmożony, a już szczególnie w najbliższy, długi weekend. W okolicach cmentarzy będzie bardzo trudno przejechać, a ruch utrudniać będą piesi, którzy raczej też będą bardziej zaaferowani wieńcami i zniczami, niż patrzeniem na drogę. Potrzebna więc będzie bardziej niż tylko wzmożona ostrożność. Trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy i myśleć za siebie i innych. A stan nietrzeźwości nie będzie temu sprzyjał. Dlatego gorąco apelujemy: w ten weekend kierowcy powinni absolutnie unikać nawet najmniejszej ilości alkoholu. Wiemy, że to szczególne święto sprzyja rodzinnym kontaktom i spotkaniami po latach. Będzie więc okazja, by zasiąść za stołem i „zakropić” wspólny obiad. Jednak, jeśli przed nami droga – umiejmy odmówić. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo – nasze i najbliższych!
Policja od popołudnia, 29 października do późnego wieczoru 1 listopada prowadzić będzie akcję „Znicz 2010” mającą na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu drogowego i zminimalizowanie zagrożeń. Policjanci zadbają o to, by ruch na drogach odbywał się w miarę płynnie, szczególnie w okolicach cmentarzy. Na drogach sprawdzać będą prędkość, trzeźwość, pasy oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podinsp. Grzegorz Fiderek, szef opoczyńskiej drogówki, apeluje do kierowców, by wcześniej starannie zaplanowali trasy i czas przejazdu z uwzględnieniem utrudnień. Należy więc zaplanować odpowiednio więcej czasu na dotarcie do celu, aby potem nie śpieszyć się i nie denerwować. Apeluje też do kierowców o rozsądek! A jednocześnie przypomina, by przestrzegać znaków drogowych, bo w różnych miastach mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu drogowego.
Policjantów w ich działaniach w ramach akcji „Znicz” wspierać będą strażnicy miejscy i żandarmeria wojskowa.
Informujemy też o zmianach w organizacji ruchu drogowego w Opocznie i w Drzewicy, które obowiązywać będą od 29 października do 2 listopada.
W Opocznie będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy na ul. Moniuszki, od ul. Garncarskiej w kierunku ul. Staromiejskiej, zaś w Drzewicy jednokierunkowy ruch będzie obowiązywać na ul. Cmentarnej od ul. Sikorskiego (wyjazd za dworcem PKS).
Podinp. Fiderek apeluje też do kierowców o rozsądne parkowanie w rejonie cmentarzy. W rejonach cmentarzy, gdy będziemy zmuszeni parkować na poboczach, szczególnie przy drodze krajowej K–74 (Żarnów, Paradyż, Wójcin), starajmy się ustawić samochód w ten sposób, by nie przeszkadzał w normalnym ruchu drogowym. Wiadomo, że na krajówkach pojazdy poruszają się stosunkowo szybko i jest tu ruch o sporym natężeniu. Nie utrudniajmy jazdy innym! Uważajmy też, gdy wysiadamy z samochodów. Zanim otworzymy drzwi, upewnijmy się, czy nic nie nadjeżdża! Przez jezdnię przechodźmy w miejscach widocznych, absolutnie nie zza auta!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (694) z dnia 29 Października 2010r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »