tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Minęły ferie i był to według szefa opoczyńskiej drogówki, nadkomisarza Grzegorza Fiderka, wyjątkowo spokojny okres. W tym czasie nie doszło do wypadku z udziałem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Nie oznacza to jednak, że policjanci próżnowali. Być może to właśnie dzięki ich wzmożonym działaniom i obecności na drogach kierowcy jeździli ostrożniej.
W ciągu tych dwóch tygodni policjanci z drogówki wiele razy kontrolowali autokary przewożące dziatwę. Robili to w ramach swoich zadań, jak i na zlecenie rodziców. I tu też odnotowano znaczną poprawę w stosunku do lat ubiegłych. Wszystkie skontrolowane autokary były sprawne technicznie, ani jeden kierowca nie ryzykował jazdy po kielichu.
26 lutego przeprowadzona była akcja „Niechronieni”, której głównym celem było poprawienie stanu bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Tego dnia nie doszło do wypadku, odnotowano tylko dwie kolizje. W trakcie działań ujawnione zostały dwadzieścia trzy wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami mechanicznymi, siedem - przez rowerzystów i piętnaście - przez pieszych. Głównym wykroczeniem rowerzystów był brak prawidłowego oświetlenia jednośladów lub - choć na szczęście już rzadziej - jego całkowity brak. Piesi zaś najczęściej zapominali o tym, gdzie wolno im przekraczać jezdnię i robili to w miejscach niedozwolonych (a więc i niebezpiecznych).
Mimo wszystko, jak podkreśla nadkom. Fiderek, znacznie poprawiła się świadomość niechronionych uczestników ruchu drogowego. Coraz częściej można spotkać rowerzystów w kamizelkach odblaskowych, posiadających oświetlenie przednie i tylne. Coraz częściej też piesi sięgają po latarki i odblaski, gdy wychodzą na drogi o zmierchu. Powoli zaczyna docierać do nich, że tylko wtedy, gdy są widoczni na drodze, mają szanse na bezpieczne dotarcie do celu.
Odchodząca zima dała się we znaki nie tylko drogowcom i kierowcom. Przysporzyła pracy również policjantom, którzy w trosce o bezpieczeństwo ruchu drogowego na bieżąco monitorują teraz stan nawierzchni dróg. O wszystkich napotkanych dziurach informują odpowiednich zarządców dróg, by ci mogli jak najszybciej je zabezpieczyć lub załatać. Policjanci jednak wiedzą, że nie jest możliwe, by w najbliższym czasie udało się usunąć wszystkie dziury, dlatego zwracają się do kierujących z apelem, by zachowali zwiększoną ostrożność i dostosowali prędkość do istniejących warunków. Kierujący powinni teraz uważać każdą kałużę za podejrzaną, bo przecież nie wiadomo, czy kryje się pod nią tylko woda, czy też ogromna dziura. Lepiej jest więc, o ile jest taka możliwość albo ją ominąć, albo maksymalnie zwolnić, aby potem nie żałować i płacić za nowe opony i felgi. Jak zapowiadają synoptycy, w najbliższych dniach czeka nas powrót zimy. Ponownie ma się pojawić mróz, a co za tym idzie śliskość na jezdniach. Mogą występować gołoledzie. Czarne z pozoru nawierzchnie mogą okazać się pokryte cieńką warstewką lodu. Radzimy więc - nóżki z gazu! Trudno, wszyscy musimy przebrnąć jakoś przez ten czas. Byle do wiosny!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (660) z dnia 5 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »