tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Prędkość
W piątek, 5 października, w całej Polsce przeprowadzona zostanie akcja ?Prędkość?. Wzmożone patrole przy i na drogach mają uprzytomnić kierującym o obowiązku stosowania się do ograniczeń prędkości, szczególnie w terenie zabudowanym. Trwa rok szkolny, po drogach poruszają się pieszo i rowerami dzieci. Po skończonych lekcjach jeszcze mają czas na zabawę na dworze, bo pogoda ? póki co ? sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Zmienne warunki
Na pewno zmienne warunki pogodowe nie poprawiają komfortu jazdy wszystkim kierującym. Aura zmienia się bardzo dynamicznie ? przed godzinką świeciło oślepiające, nisko zawieszone słońce, a tu już pada? Mgły i coraz szybciej zapadające ciemności z pewnością nie poprawiają widoczności. Należy więc odpowiednio do warunków dostosowywać prędkość. Niechronionym użytkownikom ruchu przypominamy o konieczności posiadania przy sobie jakichkolwiek elementów, które pozwolą im być widocznymi na drodze. Oczywiście najlepsze są kamizelki odblaskowe, które zdają egzamin zarówno we mgle, jak i w ciemności. Coraz więcej ludzi rozumie tę konieczność i je nosi. Niestety, jeszcze więcej ludzi absolutnie nie widzi takiej potrzeby i nie ma nawet oświetlenia przy rowerze. Wieczorami poruszają się pieszo niewłaściwą stroną drogi, ubrani w szaroburą, niewidoczną odzież. Nie mają przy sobie jakiegokolwiek źródła światła (latarka, telefon) i odblasku na kurtce. Po prostu lekceważą swoje (i nie tylko) bezpieczeństwo i życie. A może brak im zwykłej wyobraźni?

Sezon grzybowy
Choć bardzo długo było sucho i już zaczęliśmy obawiać się, że w tym roku grzybów już nie będzie, to jednak przyroda nadrobiła, co trzeba i w lasach pojawiły się grzyby i grzybiarze (nie wiemy, czego więcej). Coraz częściej na poboczach dróg i wąskich dróżek pojawiają się zaparkowane samochody. Jedni kierowcy pozostawiają swe pojazdy tak, by nie stanowiły one utrudnienia w ruchu drogowym. Inni stawiają swe samochody, jak popadnie. O ile na szerszej drodze taką zawalidrogę jeszcze spokojnie da się wyminąć, to na tych węższych jest z tym problem. Dlatego apelujemy, by każdy kierowca, zanim opuści swój pojazd, sprawdził czy sam nie kląłby jak szewc, gdyby musiał wyminąć swój samochód i wziął jeszcze poprawkę na fakt, że nie wszyscy kierowcy są takimi samymi mistrzami kierownicy, jak on.
Przypominamy jednocześnie, że razem z sezonem grzybowym zaczął się sezon dla złodziei. Dlatego należy samochód dobrze zabezpieczyć, nie pozostawiać uchylonych okien ani nie zostawiać cennych rzeczy na widocznym miejscu. Aparaty fotograficzne, telefony, saszetki, torebki itp. albo staranie ukryjmy, albo zabierajmy ze sobą na grzybobranie.

Smutna rocznica
Zbliża się druga rocznica jednego z najbardziej tragicznych wypadków w historii naszego regionu. Przypominamy: 12 października 2010 r. na drodze 707 koło Nowego Miasta w zderzeniu VW transportera z ciężarowym volvo zginęło 18 osób, mieszkańców Drzewicy i okolic. Jechali do pracy sezonowej w sadach.
Przypominamy o tej tragedii nie po to, by epatować bólem, lecz po to, by uświadomić wszystkim tym, którzy teraz jeżdżą do prac sezonowych, by wyciągnęli odpowiednie wnioski. Codzienne dojazdy do pracy w podgrójeckich sadach nie mogą odbywać się w przepełnionych busach czy w samochodach nieprzystosowanych do przewożenia osób. W samochodzie może przebywać dokładnie tyle osób, na ile zezwala dowód rejestracyjny (określa to producent pojazdu). Stan techniczny busa nie powinien budzić wątpliwości. Wszystkie siedzenia w pojeździe powinny być fabrycznie montowane i nie powinno być tzw. dostawek. Policjanci często dokonują kontroli pojazdów na drogach, o których wiadomo, że jeżdżą po nich sezonowi pracownicy. Na szczęście nie spotkali się tam z rażącymi przypadkami przewożenia osób w sposób niewłaściwy, ale nie oznacza to, że takich przypadków nie ma. Ostatni zdarzył się 8 września br. na drodze Wąglany ? Białaczów, gdzie samochodem przystosowanym do przewozu 2 osób jechało dodatkowo jeszcze 11. Brak wyobraźni? Kiepska pamięć? Pamiętajmy o tragedii i wyciągnijmy z niej odpowiednie wnioski ? o własne bezpieczeństwo musimy dbać przede wszystkim sami!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »