tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Żniwa!
Jak co roku o tej porze zaczęły się całą parą żniwa. I jak co roku maszyny rolnicze poruszają się po drogach polnych i drogach publicznych. I jak co roku jest duży problem, bowiem wielu rolników wcale się nie przejmuje przepisami BHP, przepisami dotyczącymi pracy młodocianych oraz przepisami drogowymi?
Państwowi inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole na drogach i ujawnili wyniki. Nagminnymi nieprawidłowościami są: brak osłon niebezpiecznych elementów roboczych, w szczególności wałów teleskopowo?przegubowych, transport osób na przyczepach, wózkach, roztrząsaczach i innych maszynach po drogach polnych i publicznych, angażowanie dzieci do lat 15 przy pracach niedozwolonych, ruch ciągników rolniczych sprzęgniętych z maszynami ponadgabarytowymi bez odpowiedniego oznakowania po drogach publicznych. Wiele maszyn rolniczych jest w fatalnym stanie technicznym. Wśród najczęściej spotykanych wymienia się: niesprawny układ hamulcowy, niesprawne oświetlenie, usterki w układzie kierowniczym. Przypominamy rolnikom, że ładunek nie powinien zasłaniać lusterek i oświetlenia, szczególnie kierunkowskazów. Należy zadbać, by był odpowiednio zabezpieczony, np. przypięty pasami. Nie należy przewozić osób na wysokim ładunku, bo choć na pewno siedzi się na nim bardzo przyjemnie, to podczas jazdy zawsze może dojść do upadku z wysokości, np. na skutek zmęczenia po ciężkiej pracy lub kiedy przyczepa z ładunkiem podskoczy na nierówności.
Co prawda przepisy ruchu drogowego zabraniają poruszania się pojazdów wolnobieżnych ? a tymi są kombajny ? z doczepionym hederem po drodze publicznej, to jednak rolnicy nagminnie łamią ten przepis. I trudno im się dziwić. Przecież niemożliwym jest każdorazowo dopinać heder przemieszczając się z działki na działkę.
Zwracamy się z ogromnym apelem do wszystkich pozostałych użytkowników dróg: bądźcie wyrozumiali. Gdy widzicie ogromny kombajn, lepiej jest zjechać maksymalnie na pobocze i przeczekać te kilka sekund, zanim przejedzie. Nie starajcie się go wyprzedzać, gdy nie ma ku temu odpowiednich warunków. Dotyczy to też pozostałych maszyn ? gdy jedzie przed wami ciągnik, to poruszajcie się za nim bardzo ostrożnie, gdy ładunek zasłania widoczność. Najczęściej rolnicy sami dają znak gestem, że droga wolna, można wyprzedzać.
Pamiętajcie ? żniwa nie trwają wiecznie, a praca na polu jest bardzo ciężka. Bądźcie wyrozumiali.

Upały!
Upały wróciły i wraz z nimi nastały ciężkie czasy dla kierowców, szczególnie tych, których pojazdy nie posiadają klimatyzacji. Przypominamy, że kiedy temperatury są bardzo wysokie, gwałtownie spada sprawność naszych organizmów. Jesteśmy zmęczeni, senni, pogarsza się nasz refleks i spostrzegawczość, wydłuża się czas reakcji. Mogą pojawiać się zasłabnięcia i zaśnięcia za kierownicą!
Organizmu nikt nie oszuka. Jeśli czujesz, że chce ci się spać zatrzymaj się i prześpij! Czujesz zmęczenie zatrzymaj się gdzieś w cieniu, przespaceruj, wypij kawę lub wodę mineralną. Tę ostatnią zawsze miejmy pod ręką w samochodzie, bowiem należy uzupełniać utracone wraz z potem elektrolity. Podczas jazdy zwiększ dystans od pojazdu poprzedzającego, by był czas na reakcję. Na długich dystansach koniecznie zaplanuj przerwy na odpoczynek. Szczególnie ostrożne powinny być osoby mające kłopoty z ciśnieniem czy układem krążenia, a także cukrzycy.
Upały to również powód do pojawiania się gwałtownych zmian pogodowych. Na drodze mogą spotkać nas burze, a nawet nawałnice, deszcz, grad, bardzo silne wiatry. W takiej sytuacji, gdy deszcz zalewa przednią szybę i wycieraczki nie nadążają, lepiej zjechać na pobocze i włączyć światła awaryjne. Nie należy szukać schronienia pod drzewami ? ułamana gałąź może nam tylko porysować lakier, ale ułamany konar drzewa może poczynić ogromne szkody, a nawet zagrozić życiu.

Groza!
Warunki drogowe są trudne ze względu na upały i zmienną pogodę, a tu jeszcze utrudniają nam wszystkim życie pijacy. Wiadomo, są wakacje, a alkohol jest dla ludzi. Ale czy taki jeden z drugim naprawdę muszą np. po grillowaniu wsiadać za kółko? Patrząc na wyniki, jakie osiągali podczas pomiarów nietrzeźwi kierowcy w tym tygodniu, to nie były to przypadki wypicia jednego piwka. Ci panowie musieli sporo wypić?
Przerażający jest jednak fakt, że nietrzeźwi kierowcy korzystają z milczącego przyzwolenia środowiska. Przecież żaden z nich na pewno nie pił do lusterka, lecz był w towarzystwie. Nikt mu nie zabronił potem siąść za kierownicą, nie schował kluczyków od auta. Przecież istnieje wiele metod, by wyperswadować pijanemu kierowcy jazdę. A przecież ktoś taki może spowodować wypadek, w którym zginie wiele innych, niewinnych ludzi. Może po drodze zabić lub ciężko ranić kogoś bliskiego osoby, która nie powstrzymała pijaka przed jazdą. Czy dopiero w takiej sytuacji dotrze do ludzi, że pozwolili na tę śmierć, że są współwinni? A nie lepiej być mądrym przed szkodą?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (786) z dnia 3 Sierpnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »