tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Zgodnie z zapowiedzią, 10 marca przez całą dobę prowadzone były policyjne działania pod nazwą ?Alkohol, narkotyki?, podczas której sprawdzono stan trzeźwości ponad 300 kierujących. W czasie akcji policjanci ujawnili jednego kierującego pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym i jednego w stanie po użyciu alkoholu. Być może uprzedzeni o akcji kierowcy woleli tego dnia nie ryzykować i nie siadali za kółko po alkoholu. Niestety, jak wynika z kroniki policyjnej, w inne dni już nie byli tacy rozsądni. Kierowali pojazdami kompletnie pijani lub na lekkim rauszu, lekceważąc życie i zdrowie swoje i innych. Niepokoi też fakt, że po krótkim okresie względnego spokoju i spadku liczby przyłapanych na jeździe na dwóch gazach, w alarmującym tempie ich liczba rośnie. Fakt, że na drogi powrócili rowerzyści, na pewno przyczynia się do wzrostu odnotowywanych przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym, ale chcę zwrócić uwagę, że w tym tygodniu przyłapano czterech rowerzystów. Reszta to kierowcy samochodów.
Nikt nie zabrania picia alkoholu. Wiadomo, tradycja narodowa: imieniny, urodziny, wesele, chrzciny, stypa, awans, brak awansu, zły humor, dobry humor itp. ? to są okazje, żeby świętować i wypić kilka kieliszków, a czasem nawet więcej. Ba, czasami nawet dużo, dużo więcej? Nie chcę tu mówić, że alkohol szkodzi, bo to każdy wie, a jak zapomni, to przypominać mu będzie o tym napis w miejscu zakupu. Ale na pewno pić trzeba z głową. Jeśli wiemy, że idziemy na zakrapiane przyjęcie, to zostawmy samochód (rower, motorower, motocykl) w domu lub zapewnijmy sobie trzeźwego kierowcę. Jeśli rano musimy jechać, to nie przeciągajmy picia do późnych godzin nocnych, bo nie zdążymy wytrzeźwieć. A po zimie na kierowców czyhają nie tylko policjanci z miernikami trzeźwości, lecz ? a może przede wszystkim ? pozimowe dziury. Trzeba być zupełnie trzeźwym, by je wypatrzeć i ominąć. Drogowcy starają się na bieżąco łatać ubytki, dopiero za jakiś czas będą trwale usuwać dziury. Ani teraz nie jest bezpiecznie, ani nie będzie później tak długo, dopóki z jezdni nie zejdzie ostatni robotnik. Dlatego po raz kolejny apeluję: nie kierujmy po wypiciu alkoholu!
W minionym tygodniu doszło do dwóch nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem pieszych. Absolutnie nie obwiniając kierowców, którzy brali udział w tych zdarzeniach (trwają czynności policyjne, mające wyjaśnić okoliczności), chcę jednak zaapelować do kierowców, by zwrócili baczniejszą uwagę na ruch pieszych. Robi się coraz cieplej, więc zarówno pieszych, jak i rowerzystów, będzie na drogach przybywać. Niestety, dzień jeszcze jest krótki, o czym niechronieni zdają się zapominać. Poruszają się bez jakiegokolwiek źródła światła, bez kamizelek, latarek itp. Często idą nieprawidłową stroną jezdni, zaaferowani rozmową, czasami są nietrzeźwi. I chyba nie uda się tego z dnia na dzień zmienić, dlatego myślenie o bezpieczeństwie niechronionych w sporej części muszą wziąć na siebie kierowcy.
Przy okazji informujemy, że opoczyńska drogówka zaplanowała na 15 marca przeprowadzenie akcji ?Pasy?, a 21 marca akcję ?Niechronieni?. O celach tych akcji mówią same ich nazwy, ale przypomnijmy, że podczas czwartkowej akcji policjanci kontrolować będą, czy przestrzegany jest obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach. Niechronieni uczestnicy ruchu mogą spodziewać się ostrzejszej kontroli przechodzenia w miejscach dozwolonych, poruszania się prawidłową stroną drogi a także ? niewykluczone ? że i trzeźwości. Rowerzyści tego dnia niech lepiej sprawdzą, czy ich jednoślady są prawidłowo oświetlone, bo jazda bez sprawnych świateł może zakończyć się (w najlepszym przypadku) mandatem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »