tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

19 marca opoczyńscy policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzili całodobową akcję „Alkohol i narkotyki”. W tym czasie skontrolowano 280 kierujących, ujawniono jednego nietrzeźwego rowerzystę oraz jednego kierującego pojazdem mechanicznym po użyciu środków odurzających. Z takiego wyniku kontroli w zasadzie można byłoby się cieszyć, gdyby nie nie wynik kontroli rutynowej – aż sześciu kierujących jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Miejmy nadzieję, że do zadowolenia skłaniać też będą wyniki akcji „Prędkość”, którą policjanci przeprowadzą w najbliższy poniedziałek, 28 marca. Ponieważ jest to akcja awizowana, to kierowcy mogą się do niej przygotować i tego dnia będą pamiętać o tym, by zdjąć nieco nóżki z gazu.

* * *

Szkolna dziatwa z utęsknieniem wyczekuje już wakacji. Z reguły w ostatnich tygodniach nauki szkoły organizują dla swych uczniów egzaminy na karty: rowerową i motorowerową. Jak nas poinformował podinsp. Grzegorz Fiderek, organizatorzy szkoleń już teraz powinni zainteresować się współpracą z policją i uzgodnić termin egzaminu praktycznego. W ubiegłym roku większość szkół postanowiła organizować egzaminy w maju i w związku z tym część z nich miała poważne problemy z terminami. Dlatego apelujemy do nauczycieli, by nie odkładali uzgodnień (i egzaminów) na ostatnią chwilę!

* * *

Wiosna oprócz ciepełka przynosi ze sobą dwie zmiany, których raczej nie dostrzegamy lub je lekceważymy, a mają duże znaczenie dla kondycji naszych organizmów. Pierwszą jest fakt, że po długim okresie zimowym wszystkich nas dopada coś, co nazywa się przesileniem wiosennym. Długotrwały brak ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, stałe przebywanie w pomieszczeniach z pozamykanymi oknami i przy sztucznym świetle oraz całkowicie odmienna dieta to przyczyny, których skutki teraz odczuwamy. Większość z nas odczuwa senność, znużenie, osłabienie koncentracji, wyczerpanie, niepokój lub rozdrażnienie. To na pewno nie poprawia naszego zachowania za kierownicą. Musimy brać pod uwagę, że na dłuższych trasach trzeba będzie częściej robić przystanki na odrobinę ruchu czy łyk kawy, zaś w korkach znacznie szybciej będziemy tracić cierpliwość. No i koniecznie musimy uwzględnić fakt, że nasze reakcje mogą być spowolnione!
Po zimie zostało jednak sporo niedogodności. Najbardziej dokuczliwe są pozimowe wyboje, czyli dziury. Jak już uda się je ominąć, to możemy natknąć się na ekipy drogowców. O ile w przypadku robót zakrojonych na szeroką skalę z daleka uprzedzają nas o tym znaki, to w przypadku tzw. robót cząstkowych może być różnie. Ekipy mogą być za każdym zakrętem, na wszystkich drogach. Zanim uda usunąć się wszystkie dziury, z pewnością czeka nas sporo utrudnień i musimy być na to przygotowani.
Nie można jednak w żaden sposób przygotować się do jazdy drogą wojewódzką nr 726 (z Opoczna do Inowłodza). Nie można, bo na pewnych odcinkach tej drogi już w ogóle nie ma – tak jest zniszczona. Podejrzewamy, że ZDW w tym roku nie będzie chciał zbyt wiele w nią inwestować, bo zaplanowany jest generalny remont i modernizacja w 2013 i 14 roku. Może więc lepiej po prostu wyciągnąć mapę i poszukać objazdów (o ile jest to możliwe).
Również w miastach i miejscowościach gminnych czekają nas utrudnienia, ponieważ w najbliższym czasie spodziewać się można na ulicach ekip sprzątających tony piachu, które pozostały po akcji zimowej. Miejmy nadzieję, że samorządy jak najszybciej wyślą ekipy sprzątaczy, bo zalegający przy krawędziach ulic piach stwarza niebezpieczeństwo – jak jest mokro, grozi nam poślizg, jak jest sucho i trochę wiatru może przysłonić nam widoczność tuman kurzu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (715) z dnia 25 Marca 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »