tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Opoczyńska policja wzbogaciła się o nowy sprzęt pomagający w wychwytywaniu miłośników jazdy na dwóch gazach. Sprzęt, o nazwie AlcoBlow jest znacznie prostszy w obsłudze i przeprowadzenie badania trzeźwości kierującego trwa znacznie krócej, niż za pomocą alksensorów czy alkometrów. Wystarczy, by kierowca dmuchnął w aparat, bez wkładania do ust żadnej jego części, w tym ustnika, a ten pokaże, czy jest trzeźwy, czy też jedzie po alkoholu. AlcoBlow nie wskazuje, ile kierowca wypił, tylko czy spożywał alkohol. Dopiero w przypadku, gdy urządzenie zarejestruje obecność alkoholu w oddechu, następuje normalna procedura i policjanci badają delikwenta alkosensorem lub kierują na badanie krwi.
Łatwość obsługi oraz szybkie tempo wykonania pomiaru przy użyciu AlcoBlow powoduje, że funkcjonariusze podczas służby mogą skontrolować znacznie większą grupę kierujących, co najlepiej obrazuje wynik akcji „Trzeźwy poranek”, którą funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego przeprowadzili 13 stycznia w godzinach od 5.00 do 9.00. W ciągu zaledwie czterech godzin skontrolowali aż 140 kierujących! Wśród nich ujawniono czterech nietrzeźwych i dwóch będących w stanie po użyciu. Najprawdopodobniej albo zbyt dużo wypili poprzedniego dnia, albo imprezy kończyły się zbyt późno, a przecież czwartek, 13 stycznia, był dniem roboczym. Uwagę policjantów zwrócił fakt, że trzech przyłapanych nietrzeźwych kierujących zatrzymanych zostało na ul. Przemysłowej przed godz. 6.00, kiedy to najprawdopodobniej udawali się do pracy, co chyba nie najlepiej świadczy o ich obowiązkowości i odpowiedzialności.
Drugi punkt kontrolny policjanci usytuowali na ul. 17 Stycznia, trzeci zaś na ul. Piotrkowskiej, a więc na ulicach o największym natężeniu ruchu. Korzystając z faktu, że badanie trzeźwości kierujących jest tak proste i szybkie, policjanci mogli też zbadać kierowców wyjeżdżających z drogi nr 726 (kierunek z Żarnowa do Opoczna) koło stacji paliw. Tam najczęściej kierowcy muszą odczekać w korku, by móc wyjechać na K–12, więc mieli czas, by dmuchać w AlcoBlow.
O efektach akcji piszemy w kronice wydarzeń drogowych i – niestety – nie wygląda to najlepiej. Jak nam zapowiedział podinsp. Grzegorz Fiderek, szef opoczyńskiej drogówki, badania trzeźwości kierujących będą prowadzone systematycznie, a nie tylko okazjonalnie, przy okazji takich, jak ta czwartkowa akcja. Dlatego radzi, by kierowcy po trzykroć się zastanowili, zanim zdecydują się na kielicha przed jazdą.
Choć zima troszeczkę złagodniała, to jednak nie pozwala o sobie zapomnieć. Odwilż oczyściła nasze drogi i wielu kierującym wydaje się, że czarna nawierzchnia jezdni jest bezpieczna i można na niej przycisnąć pedał gazu. A może na nich czekać niespodzianka w postaci cieniutkiej warstwy lodu. Można było się o tym przekonać we wtorkowy poranek, gdy poniedziałkowa, wieczorna mgła osadziła się nie tylko na jezdniach. Dlatego przypominamy – zimą należy jeździć ostrożniej i wolniej, należy też pamiętać o wydłużonej drodze hamowania, a więc o zachowaniu większego odstępu od pojazdu poprzedzającego i łagodnym hamowaniu przed skrzyżowaniami.
Trwają ferie i na pewno większość dzieci będzie wolała spędzić czas na zabawach na dworzu. Co prawda śniegu jeszcze nie ma, ale synoptycy zapowiadają, że można go oczekiwać w przyszłym tygodniu. Mogą więc pojawiać się saneczkarze lub łyżwiarze. A póki co na ulicach można spotkać małoletnich rowerzystów. Pamiętajmy więc o tym, że rozbawione dzieci często zapominają o zasadach bezpieczeństwa i myślmy za nie…
Jednocześnie podinsp. Fiderek przypomina, że zainteresowani rodzice, wysyłający swe pociechy na wypoczynek zorganizowany, mogą poprosić o skontrolowanie autokaru. W tym celu, z kilkudniowym wyprzedzeniem, należy zadzwonić pod numer 44 754 61 30 lub 44 754 61 11.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (706) z dnia 21 Stycznia 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »