tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Aż do skutku policjanci będą apelować do pieszych i rowerzystów o to, by zadbali o własne bezpieczeństwo. Szybko zapada zmrok, coraz częściej pojawia się mgła lub opady ograniczające widoczność. Doszło już do pierwszych w tym sezonie potrąceń pieszego i rowerzysty. Dlatego apelujemy: BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE!
Rodzice niech zadbają o to, by ich dziecko idące do i ze szkoły, było ubrane w odzież z elementami odblaskowymi, tornistry można wręcz obwiesić odblaskowymi bibelotami, a gdy dziecko wraca później - niech ma choćby małą latarkę!
Starsi uczniowie oraz dorośli, piesi i rowerzyści, absolutnie koniecznie po zmroku powinni też nosić odzież odblaskową lub/i latarkę. Nawet w ciągu dnia, przy pochmurnej pogodzie, rowerzyści powinni poruszać się po drogach w kamizelkach odblaskowych. Przypominamy jednocześnie, że rowery muszą posiadać oświetlenie przednie i tylne! Komplet oświetleniowy kosztuje ok. 20 zł. Zdrowie i życie - bezcenne!
9 października policjanci z drogówki przeprowadzać będą akcję ?Truck? - polegającą na szczegółowej kontroli środków transportu osób i rzeczy, zaś 15 października po raz kolejny przeprowadzą akcję ?Niechronieni?. Jak nam powiedział szef opoczyńskiej drogówki, skończył się już czas pouczeń i pobłażania. Rowerzyści poruszający się nieoświetlonymi jednośladami niech już nie liczą na to, że zamiast mandatu otrzymają komplet oświetleniowy. Jeśli zostaną przyłapani na jeździe bez świateł w porze od zmierzchu do świtu muszą być przygotowani na to, że otrzymają mandat w wysokości nawet do 500 zł!
Ale nie tylko poruszające się pojazdy mogą stwarzać niebezpieczenstwo. Do nieszczęścia może też dojść na skutek fatalnego sposobu parkowania, a jak wszyscy widzimy, jest z tym bardzo źle.
Faktem jest, że w Opocznie brakuje miejsc parkingowych, ale te, które istnieją wykorzystywane są (jak to się popularnie mówi) w cały świat. Powszechnym zjawiskiem jest, że samochód zaparkowany jest ?okrakiem? nad linią wyznaczającą granicę i w ten sposób jeden np. maluch potrafi zająć dwa miejsca. Jednak - jak nam powiedział nadkom. Grzegorz Fiderek - prawdziwie dramatyczna sytuacja jest na pl. Kościuszki. Parkowane są tam samochody w dwóch rzędach, na przejściach dla pieszych (lub je zasłaniające), na przystanku autobusowym. Kierowcy zostawiają swój samochód nie zwracając uwagi na to, że uniemożliwiają innym wyjazd, a autobus miejski nie ma gdzie się zatrzymać - w związku z czym pasażerowie wysiadają wprost na jezdnię, a autobus w tym czasie blokuje całkowicie ruch na jezdni. Nagminnie kierowcy parkują (od strony biblioteki i poczty) w dwóch rzędach, tuż przy pasach przejść dla pieszych.
O ile można jeszcze zrozumieć zdesperowanych kierowców w czwartek, dzień targowy, to już zupełnie niezrozumiała sytuacja jest w każdy inny dzień tygodnia. Przecież 150 m od placu, tuż za kościołem jest ogromne miejsce parkingowe, gdzie można swobodnie pozostawić, nawet na dłuższy czas, samochód. Jak się dowiedzieliśmy, Urząd Miejski wspólnie z policją zdecydował o ustawieniu nowych, bardziej widocznych znaków wskazujących drogę na parking. Ale same znaki nie pomogą - musi wzrosnąć kultura osobista kierowców! Przecież na pewno nieraz sami klęli na innych, gdy byli zastawieni lub gdy nie starczało miejsca obok ?rozkraczonego? samochodu.
Opoczyńskim policjantom udało się już ?wychować? grupę kierowców, którzy nagminnie parkowali swoje pojazdy na pasie zjazdu na ul. Biernackiego, w okolicy sądu. Posypały się mandaty i już teraz można zauważyć, że nareszcie widoczne są strzałki wskazujące zmianę pasa ruchu. Przedtem wielu kierowców nawet nie wiedziało, że tam są?
Prawdą jest stwierdzenie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dlatego proponujemy kierowcom, by parkując w sposób niedozwolony lub choćby niedbały, pomyśleli, jak oni sami by się czuli na miejscu kogoś, kogo akurat zastawiają lub pozbawiają miejsca parkingowego. Czy kierowcy parkujący przy ul. Westerplatte (koło kościoła) na środku, pomiędzy zaparkowanymi samochodami (uniemożliwiając innym jakikolwiek manewr) myślą?! 5-10 metrów dalej jest druga część tego sporego przecież parkingu! Tak trudno jest przejść? Czy kierowca parkujący na drodze wyjazdowej z parkingu, zastanawiał się choćby przez ułamek sekundy, jak on by się czuł, nie mając swobodnej drogi wyjazdu? A takich ?grzeszków? można przytoczyć wiele? Tylko po co? Ci, którzy nie myślą będą karani mandatami. Opoczyńska policja wydaje wojnę ?parkingowym piratom?. Być może dopiero taka lekcja, bijąca po kieszeni, nauczy przestrzegania przepisów i zwykłej kultury? Przy okazji: przypominamy kierowcom o absolutnym zakazie parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »