tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


O tym, by wykazać się szczególną ostrożnością na drodze podczas niedogodnych dla kierowców warunków atmosferycznych, pisaliśmy już wielokrotnie. Nie wszyscy wzięli sobie jednak do serca nasze rady, bowiem bilans zdarzeń drogowych z minionego tygodnia jest niepokojący ? na terenie powiatu miały miejsce aż cztery wypadki, w których ranni pasażerowie musieli być hospitalizowani. Na szczęście, nie było w nich ofiar śmiertelnych, ale czy musi wydarzyć się tragedia, by opocznianie zaczęli myśleć i przewidywać sytuacje na drodze?

Ślisko i tłoczno!
Opoczyńska policja ostrzega kierowców przed trudnymi warunkami na drodze. Śliska nawierzchnia, zalegający na niej śnieg oraz nieostrożna jazda, powodują większą ilość zdarzeń drogowych. Wiele z nich spowodowana jest nadmierną prędkością niedostosowaną do panujących warunków na jezdni. Mróz, lód jednak występują zimą i bardzo łatwo wówczas o poślizg. Jak się wtedy zachować? W czasie poślizgu, wielu kierowców wpada w panikę i traci kontrolę nad pojazdem. Przeważnie ich działania sprowadzają się do próby zatrzymania samochodu, sądząc, że w ten sposób odzyskają nad nim panowanie. Najpowszechniejszym błędem jest nerwowe ściskanie kierownicy, obracanie jej oraz wciskanie hamulca. Niestety wszystkie te czynności mogą pogorszyć sprawę zamiast wyciągnąć nas z opresji. Najczęściej symptomy poślizgu pojawiają się tuż przed jego wystąpieniem. Od tego, jak szybko zareagujemy zależy to, jak sprawnie z poślizgu wyprowadzimy nasz samochód. Wychodzenie z poślizgu polega na tzw. kontrowaniu, czyli obracaniu kierownicy w tę stronę, w którą tył samochodu jest wyrzucany. Jest to dosyć naturalny odruch, polegający głównie na tym, by utrzymywać koła zawsze w kierunku jazdy samochodu. Ważniejszym od głębokości skrętu kół jest właściwy moment ich skrętu. Należy pamiętać, iż powracający z wychylenia tył samochodu będzie miał silną tendencję do wychylenia się w stronę przeciwną (tzw. efekt wahadła). Przeciwdziałamy temu zmieniając kierunek kontry na ułamek sekundy wcześniej, niż samochód przyjmie pozycję równoległą do kierunku jazdy. Podczas tych manewrów należy delikatnie dodawać gaz w przypadku samochodu z napędem na przednią oś, natomiast ujmować w przypadku napędu na oś tylną.
Z racji tego, że święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami i wielu z nas ogarnął już szał przedświątecznych zakupów, watro pamiętać o tym, że miłośników odwiedzin centrów handlowych jest bardzo wielu. Przeważająca ich część wybierze się na zakupy samochodem, by mieć gdzie pomieścić sterty prezentów, które w Wigilię powinny znaleźć się pod choinką. Pamiętajmy zatem o tym, by zachować szczególną ostrożność zarówno podczas parkowania, zwłaszcza w miejscach, gdzie ruch pojazdów jest nasilony, jak i przy cofaniu. Jeśli zatem mamy ograniczoną widoczność, poprośmy kogoś o to, by pomógł nam przy wyjeżdżaniu z parkingu. Gdy wokół ruch jest szczególnie natężony, nietrudno o stłuczkę.
Podsumowując ? wsiadając za kółko myślmy na zapas, nie czekajmy, aż sytuacja nas zaskoczy, a podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych ograniczmy prędkość, szczególnie obserwujmy sytuacje na drodze, o tym, by nigdy nie kierować pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, w ogóle nie wspominamy.
Uwaga! 14 grudnia opoczyńscy policjanci w zwiększonym zakresie będą sprawdzać stan trzeźwości kierowców. Zatem uważajmy i dbajmy o to, aby na drogach było jak najbezpieczniej.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (805) z dnia 14 Grudnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »