tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Finanse

 ARiMR poręcza kredyt studentom

 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela poręczeń spłaty kredytów zaciągniętych przez studentów z terenów wiejskich


Banki wymagają ustanowienia zabezpieczenia spłaty udzielanych przez nich kredytów. Poręczenie wymagane jest także w przypadku tzw. kredytów studenckich, mających umożliwić osobom z uboższych rodzin dostęp do szkolnictwa wyższego. Takiego wsparcia studenci z terenów wiejskich mogą szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Agencja poręcza studentom spłaty kredytów od 2001 roku. Z tej formy pomocy skorzystało już 5.304 studentów. ARiMR udzielił im poręczeń w wysokości 74,4 mln zł.
We wcześniejszych latach poręczenia Agencji udzielane były do 80 lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu ? w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta. W 2010 roku wprowadzono nowe, korzystniejsze warunki udzielania poręczenia. Zgodnie z nimi Agencja może poręczyć spłatę 100% wykorzystanej kwoty kredytu, jeżeli dochód na osobę w rodzinie studenta (ustalony zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o pożyczkach i kredytach studenckich) nie przekracza 600 zł. Poręczenia udzielane są przez Agencję bezpłatnie. Obejmują one okres o miesiąc dłuższy niż wynikający z umowy o przyznaniu kredytu.
Kredyt studencki z poręczeniem Agencji można uzyskać wyłącznie w banku, z którym ARiMR podpisał stosowną umowę o współpracy. Aktualnie są to Bank Polskiej Spółdzielczości oraz SGB ? Bank powstały z połączenia Gospodarczego Banku Wielkopolski oraz Mazowieckiego Banku Regionalnego.
Wnioski o kredyt studencki można składać w tych bankach do 15 listopada każdego roku.
Student ubiegający się o poręczenie Agencji musi złożyć wniosek o udzielenie poręczenia (zgodny z wzorem określonym przez Agencję) oraz dokumenty pozwalające ustalić dochód na osobę w rodzinie studenta. Niezbędne jest również zaświadczenie z urzędu gminy o zamieszkaniu na wsi. Po prawnym ustanowieniu zabezpieczenia poręczenia ARiMR w formie weksla in blanco wystarczy podpisać umowę o udzielenie poręczenia spłaty kredytu studenckiego. Pierwszeństwo w uzyskaniu poręczenia kredytu studenckiego mają studenci o dochodach na osobę w rodzinie w wysokości nie przekraczającej 600 zł.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (846) z dnia 27 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »