tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 95. rocznica w Sławnie

 
W poniedziałek, 11 listopada, w Sławnie odbyły się obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Wydarzenie rozpoczęła msza w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył ks. kan. Adam Stępień, po której uczestnicty przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt gminy Tadeusz Wojciechowski. W swej wypowiedzi przytoczył wydarzenia sprzed 95 lat, gdy po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Wówczas spełniły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. ? Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami i mamy tak bogate dziedzictwo narodowe. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak wtedy 11 listopada 1918 roku ? powiedział.
Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, delegacje władz gminnych i powiatowych, szkół z terenu gminy Sławno, reprezentacje PSL i KGW, a także zarząd gminny OSP oraz harcerze, złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze, by oddać hołd wszystkim tym, którzy działali na rzecz odrodzenia Polski.
Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości uświetnił 25. Batalion Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim z dowódcą ppłk. Marcinem Budzyńskim na czele.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »