tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 „Żerom” w pigułce

 
Sukces „Żeromskiego” to talent uczniów, praca nauczycieli i zaangażowanie wszystkich

Ta szkoła-symbol to nie tylko placówka z tradycjami, bogatą przeszłością historyczną, pedagogiczną, to również szkoła, która od lat postrzegana jest w powiecie, rejonie i województwie jako jedna ze szkół, w której nauka i sport odgrywają bardzo ważną rolę.
Ostatni rok szkolny obfitował w liczne sukcesy. Niespecjalnie to dziwi nauczycieli, bowiem w murach „Żeroma” uczy się wielu doskonałych, a nawet wybitnych uczniów, mających nieprzeciętne zainteresowania i pasje. W 2009 roku aż siedmiu z nich uzyskało stypendium marszałka województwa łódzkiego przeznaczone dla wybitnie uzdolnionych. Jeden z uczniów uzyskał stypendium za szczególne osiągnięcia naukowe. Szkoła jest bardzo dumna również z Jakuba Lenarta, który od dwóch lat jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, uczestniczy w licznych warsztatach naukowych i wygłasza referaty na wyższych uczelniach, głównie na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim. Obecnie Jakub przebywa na rocznym stypendium w Londynie, ucząc się w tamtejszej szkole średniej. Ponadto dwóch uczniów otrzymało stypendium prezesa Rady Ministrów i aż sześćdziesięcioro stypendia za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe.
W roku szkolnym 2008/2009, mimo że w szkole uczyło się aż 833 uczniów, średnia ocen końcoworocznych w wyniosła 4,2. Aż 147 uczniów uzyskało świadectwa z wyróżnieniem, a 61 - średnie ocen powyżej 5,0. W kontekście takich efektów nauczania nie mogą dziwić bardzo wysokie wyniki egzaminu maturalnego, z których wszyscy byli bardzo dumni.
Zdawalność egzaminu maturalnego, do którego przystąpili w maju 2009 roku absolwenci LO im. S. Żeromskiego była najwyższa w powiecie opoczyńskim. Aż 337 uczniów „Żeromskiego” przystąpiło do egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym, umożliwiającym otrzymanie indeksu wymarzonej uczelni wyższej. Ich wyniki były imponujące. Osiemdziesięcioro dziewięcioro zdających osiągnęło najwyższy przedział wyników w kraju (jedynie 4% zdających w Polsce uzyskało tak wysoki wynik), 106 znalazło się w bardzo wysokim przedziale wyników (jedynie 7% zdających w kraju uzyskało taki wynik), a 161 absolwentów zanotowało wynik wysoki (tylko 12% populacji zdających w Polsce uzyskało taki wynik). Nikogo więc nie zdziwiły efekty rekrutacji na studia. Szkoła ma informacje od 245 swoich ubiegłorocznych absolwentów. Najwięcej z nich studiuje: kierunki medyczne (25), prawo i administrację (13), poza tym studiują budownictwo, ekonomię, finanse i bankowość, biotechnologię, logistykę, informatykę, resocjalizację, architekturę, stosunki międzynarodowe, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, nanotechnologię, europeistykę itp. Aż ośmiu absolwentów wybrało uczelnie wojskowe, Wojskową Akademię Techniczna w Warszawie i Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu. W tym roku zauważono jeszcze większe zainteresowanie uczniów tymi uczelniami.
W ubiegłym roku szkolnym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Opocznie realizowano również projekty unijne. Wśród nich znajdował się projekt dotyczący zajęć dodatkowych z matematyki „I ty zostaniesz Pitagorasem”, do którego program opracowały nauczycielki matematyki z „Żeroma”. Od września 2010 roku w szkole realizowany będzie projekt dotyczący zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego, opracowany przez Annę Waśkiewicz i Agatę Karbownik - nauczycielki języka polskiego w szkole.
Wszyscy nauczyciele bardzo aktywnie uczestniczyli w opracowaniu podstaw projektu dotyczącego dofinansowania wyposażenia pracowni w nowoczesne pomoce naukowe. W konsekwencji czego szkoła otrzymała pomoce wartości prawie 1 mln zł. Jako jedyna w Polsce szkoła posiada system do wideokonferencji Policom, który umożliwi obserwację i uczestnictwo w zajęciach na wyższych uczelniach i szkołach, nawet z innych stref językowych.
Młodzież ucząca się w ZSO rozwija w szkole swoje liczne pasje. „Żeromski” szybko łowi talenty artystyczne i umożliwia ich prezentacje i rozwój. Nie dziwi więc fakt, że słynie z uroczystości uatrakcyjnianych występami wokalnymi i aktorskimi. Prężnie działa koło teatralno-kabaretowe, samorząd uczniowski, Szkolne Koło Wolontariuszy, Szkolny Ośrodek Kariery, ZHP, UKS „Maratończyk” itp. To tej ostatniej organizacji „Żeromski” zawdzięcza naprawdę dużo. Jako szkoła mająca duże umiejętności w organizacji imprez sportowych nie zamyka swoich drzwi przed innymi. „Maratończyk” organizuje różnego rodzaju zawody, wychodzi na zewnątrz z coraz to bogatszą ofertą sportową - nie tylko do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, lecz także gimnazjów. Ta dziedzina życia uczy młodzież pokory, kultury, a jednocześnie pozwala zawierać znajomości, i co najważniejsze, bawiąc kształtuje osobowość młodych ludzi, którzy w ten sposób spędzając wolny czas na pewno nie będą się nudzić.
To właśnie w „Żeromskim” od czterech lat organizowany jest „Międzynarodowy festiwal szachowy o puchar burmistrza Opoczna”, w którym udział biorą czołowi szachiści z Polski, ale także z Ukrainy, Słowenii, Rosji. Ponadto organizowane są różnego rodzaju turnieje, zawody, ligi szkolne i powiatowe. A do kalendarza imprez stałych obok wyżej wymienionych zaliczyć można: cykl turniejów tenisa stołowego „Popularyzacja tenisa stołowego wśród społeczności miasta Opoczna”; imprezy sportowe dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod nazwą „Sport dla każdego”, noworoczny turniej piłki siatkowej szkół ponadgimnazjalnych chłopców, Opoczyńska Liga Tenisa Stołowego, „Halowy turniej piłki nożnej szkół ponadgimnazjalnych”, indywidualne mistrzostwa szkół zaprzyjaźnionych w tenisie stołowym, „Wiosenne warsztaty fitness” dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wymienione wyżej imprezy to tylko cząstka tego co w ciągu roku organizowane jest przez szkołę. Dzięki tak prężnej działalności Uczniowski Klub Sportowy „Maratończyk” został wyróżniony w grudniu 2009 roku pucharem starosty opoczyńskiego. W roku szkolnym 2008/2009 do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć: trzecie miejsca w indywidualnych biegach przełajowych (wrzesień 2008), drugie miejsca w lekkoatletycznych zawodach w kategorii dziewcząt i chłopców, pierwsze miejsca w sztafetowych biegach przełajowych chłopców w powiecie, a później również dwa razy pierwsze miejsca w rejonie i województwie, drugie miejsce w sztafetowych zawodach pływackich dziewcząt i chłopców, pierwsze miejsce w zawodach piłki ręcznej dziewcząt, pierwsze miejsce w zawodach tenisa stołowego chłopców oraz drugie dziewcząt, chłopcy zajęli również drugie miejsce w rejonie i trzecie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym (Mateusz Szczotka z klasy IIIf) itp. Sukcesów jak widać jest mnóstwo. Do tych bardziej rozrywkowo-sportowych można zaliczyć szereg sukcesów osiąganych przez dziewczęta w przeglądach i turniejach zespołów tanecznych.
Tu przedstawione są te najważniejsze za okres 2008 oraz pierwsze półrocze 2009 roku. Zebrać wszystkie osiągnięcia sportowe szkoły byłoby bardzo ciężko, gdyż lista jest znacznie dłuższa. Należy podkreślić fakt, że duży wkład w rozwój sportu i uzyskiwane osiągnięcia mają oprócz młodzieży nauczyciele wychowania fizycznego uczący w szkole. To właśnie oni mają receptę na to jak pracować z młodzieżą by ta osiągała jak najlepsze wyniki w sporcie. Poza wymienionymi powyżej sukcesami należy podkreślić zaangażowanie wszystkich nauczycieli w organizację życia szkolnego. Wielu z nich wyszło z inicjatywą dodatkowych zajęć przedmiotowych, wielu też organizuje akcje służące rozwijaniu zainteresowań i integrujące społeczność uczniowską. W kalendarzu imprez szkolnych znajdują się między innymi: Targi Edukacyjne z przedstawicielami wyższych uczelni, które szkoła organizuje od 3 lat, akcja „Łowimy talenty”, „Szkolny konkurs ortograficzny o Pióro Dyrektora Szkoły”, tydzień profilaktyki.
O sukcesach uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie w licznych olimpiadach i konkursach tematycznych wielokrotnie pisano na łamach prasy lokalnej. Cieszy fakt, że młodzież tak chętnie bierze w nich udział, chociaż priorytetem szkoły jest przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego w taki sposób, aby każdy uczeń zdał go na miarę swoich ambicji i możliwości. I to się udaje, na co wskazują efekty tej pracy.
I to wszystko działo się tylko w jednym roku szkolnym (2008/2009) w placówce, która w tym roku obchodzić będzie swoje 65. urodziny. W szkole mogącej poszczycić się doskonałym wyposażeniem, współczesnym wyglądem pracowni, całkowicie odnowionej i odmienionej programowo. No cóż, „Żeromski” zawsze miał szczęście do wspaniałych pedagogów i nieprzeciętnych uczniów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (663) z dnia 26 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »