tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 „Róża” na Hubertusie 2010

 

16 października zespół folklorystyczny „Róża” z Gawron występował na Hubertusie Spalskim, który odbywa się corocznie w Spale w drugiej połowie października.
Już od 11 lat organizowane jest święto myśliwych, jeźdźców i miłośników szlachetnej sztuki kulinarnej, w której dziczyzna wraz z całym bogactwem owoców runa leśnego jest wspaniałym zwieńczeniem trudów polowania i konnych gonitw. Komitet organizacyjny nawiązuje do tradycji hubertowskiej zainaugurowanej w 1930 r. przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Historia polowań w lasach spalskich jest oczywiście o wiele dłuższa. W dawnej Puszczy Spalskiej polowali polscy królowie i rosyjscy carowie. To tutaj rycerze Kazimierza Wielkiego z pobliskiego zamku królewskiego w Inowłodzu urządzali wielkie łowy. Tutaj też uzupełniały aprowizację wojska Władysława Jagiełły ciągnące pod Grunwald.
Oprócz występu zespołu „Róża” można było podziwiać prezentację psów ras myśliwskich, sokolników, hodowców bażantów, paradę św. Huberta oraz koncert muzyki myśliwskiej. W trakcie festynu odbył się także Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy dziczyznę”, który ma na celu popularyzowanie zdrowego stylu odżywiania opartego na rodzimych tradycyjnych produktach (przede wszystkim dziczyzna, grzyby i owoce leśne) oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych związanych z dziczyzną. Za udział w pracach komisji konkursowej festiwalu wójt gminy Sławno Pan Tadeusz Wojciechowski został uhonorowany medalem przedstawiającym poroże oraz runo leśne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (693) z dnia 21 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »