tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 75 lat elektryczności w Petrykozach

 



Młyn wodno?elektryczny w Petrykozach (akwarela Jerzego Wilka)


Do Petrykóz energia elektryczna popłynęła z dużego młyna wodnego, położonego wraz ze stawem, na terenie majątku ziemskiego Bronisława Dudy. Młyn, po gruntownej przebudowie i modernizacji w latach 1937?1938 oraz zainstalowaniu nowej turbiny mógł jednocześnie spełniać rolę lokalnej elektrowni.
Początkowo Bronisław Duda nosił się z zamiarem doprowadzenia światła jedynie do kościoła. Kiedy dowiedzieli się o tym miejscowi gospodarze, poprosili o zelektryfikowanie całej wioski. Uzyskawszy zgodę powstał komitet organizacyjny, któremu przewodniczył Michał Urbańczyk, ówczesny wójt gminy Białaczów. Pomagali mu w pracach komitetu m.in. ks. prob. Wacław Pospieszyński i kierownik szkoły, Teofil Olesiński. Wieś zobowiązała się do dostarczenia drewnianych słupów (chłopi mieli swoje lasy), rozwiezienia ich i wkopania w ustalone miejsca, a także do innych prac. Większość robót wykonano we własnym zakresie, głównie przez pracowników i elektryków młyna Bronisława Dudy, który także sporą część nakładów, łącznie z nadzorem, wziął na swoje barki.
Po zakończeniu robót i włączeniu światła, Bronisław i Maria Dudowie urządzili dla wszystkich mieszkańców wsi majówkę obok młyna "za groblą i upustem". Miejsce zabaw zostało także oświetlone dzięki elektryczności doprowadzonej z odległego o 150 m młyna. Majówkę tą jeszcze do dzisiaj bardzo mile wspomina kilka starszych osób.
Widoczną do dziś pamiątką z tamtych czasów są m.in. dwa kandelabry na ołtarzu głównym kościoła i wiszący żyrandol, ofiarowane kościołowi przez Marię i Bronisłąwa Dudów. Ofiarodawcy natomiast w uznaniu zasług dla kościoła i wsi mogli podczas wszelkich nabożeństw zajmować w kościele miejsce przy ołtarzu głównym po jego lewej stronie. Stoją jeszcze także we wsi trzy domy, w ścianach których tkwią oryginalne przedwojenne izolatory przyłączeniowe. Petrykozy mogły się więc cieszyć i szczycić swym oświetleniem elektrycznym, gdyż najprawdopodobniej nie było wówczas w woj. kieleckim, a może i innych, takiej wsi, która już w 1938 roku posiadała takie oświetlenie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (825) z dnia 3 Maja 2013r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »