tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 65–lecie „Żeroma”

 
Do szkoły, do wspomnień z jej murów, do jej gwaru i życia, twarzy kolegów i nauczycieli, jej ławek i tablic powraca się przez całe życie, powraca się pamięcią i rozumem, a przede wszystkim sercem



Posiedzenie Rady Pedagogicznej 13 listopada 1970 roku. Siedzą od prawej: prof. Kazimierz Caban – matematyka, prof. Stanisława Zalega – biologia, prof. Barbara Sieczko język francuski i niemiecki


Kontynuujemy wspomnienia dotyczące historii Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, w których wielu mieszkańców naszego miasta może znaleźć swój epizod. „Ludzie, ludzie jak ten czas leci…” – tak śpiewał pokoleniu maturzystów lat 60. Jerzy Połomski. Wracają w pamięci chwile z czasów, gdy uczniowie nosili tarczę z napisem „LO Opoczno”.
W 1962 roku na stanowisko dyrektora Liceum powołany został Józef Nemś, sprawowujący tę funkcję do 1969 roku. Zastępcą dyrektora w 1964 r. została Anna Caban. Za tej kadencji nastąpił dynamiczny wzrost ilości uczniów Liceum (szkołę opuścił tysięczny absolwent). W 1963 r. po raz pierwszy wprowadzono specjalizację drużyn harcerskich: I DH im. Hanki Sawickiej obrała specjalizację turystyczno–krajoznawczą, a w V DH powstały zastępy Młodzieżowej Służby Ruchu, Ligi Obrony Kraju oraz zastęp fotograficzny.
1 lutego 1965 roku przywrócono szkole imię jej pierwszego patrona i od tej pory nosi ona nazwę: Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, a niebawem, w maju tego roku „pełno”, już było „Żeromskiego” w szkole dzięki uroczystym obchodom 20 jubileuszu jej powstania. Wtedy też zachwycił wszystkich złotem haftowany napis Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego na pierwszym w historii Liceum sztandarze szkolnym.
Z okazji 20–lecia szkoły w dniach 8–9 maja 1965 roku zorganizowany został II Zjazd Absolwentów, upamiętniony wydaniem gazety „Młody Nurt Opoczna” nr 2. Absolwenci ofiarowali szkole popiersie Stefana Żeromskiego. Najważniejszym wydarzeniem zjazdu było przekazanie przez rodziców i społeczeństwo sztandaru. Rodzice gromadzili fundusze na ten cel przez trzy lata, a kolejnymi przewodniczącymi komitetu rodzicielskiego byli: Bogdan Wodzinowski, Roman Zalega, Mieczysław Sułkowski, Stefan Łach.
W roku szkolnym 1964–65 Liceum osiągnęło rekordową liczbę uczniów – 620, uczących się w 16 oddziałach. Mury szkoły opuściło 108 absolwentów. Razem do 1965 roku Liceum ukończyło ponad 890 uczniów, których duża część skończyła studia (tylko w 1964 roku dostało się na studia 37 absolwentów). W czerwcu 1965 roku liczba absolwentów Liceum przekroczyła 1000.
W tym czasie ma miejsce następna reforma szkolnictwa wynikająca z Ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania z dnia 15 lipca 1961 roku. Ustawa wprowadza 8–letnią szkołę podstawową i 4–letnie liceum. Wskutek tych zmian w 1966 roku nie było przyjęć do klas I, a w roku 1970 nie było matury i szkoła nie wypuściła absolwentów.
Dyrektor J. Nemś w jednej ze swoich wypowiedzi z 1965 roku stwierdził: Absolwenci naszego Liceum, jak wykazują zebrane wiadomości przed ich zjazdem, zajmują liczne i odpowiedzialne stanowiska w kraju a nawet i za jego granicami. Trudno by mi było oceniać poziom przygotowania naszych obecnych absolwentów. Na podstawie jednak obserwacji jaką prowadziłem będąc członkiem komisji przyjęć na Uniwersytecie Lubelskim w 1964 r. oraz na podstawie innych źródeł, mogę twierdzić, że uczniowie naszej szkoły dorównują swym kolegom z innych szkół, a w wielu wypadkach daleko ich przewyższają (...). Absolwenci z roku 1963 dostali się na uczelnie wyższe w liczbie 25, z roku 1964 – 37. (Młody Nurt Opoczna, 8–9 maja 1965 r.)
W roku 1964, po raz pierwszy w historii szkoły, w gronie nauczycielskim znaleźli się wszyscy potrzebni specjaliści. W cytowanym już artykule dyrektor Nemś napisał: W skład 22–osobowego stałego grona nauczycielskiego wchodzą ludzie całym sercem oddani sprawie nauczania i wychowania młodzieży. Nauczyciele Liceum nie tylko biorą czynny udział w realizowaniu obowiązkowego programu nauczania, ale również pomagają, udzielają wskazówek, kontrolują i nadają właściwy kierunek każdemu działaniu młodzieży szkolnej, tak w godzinach pracy, jak i po jej zakończeniu. Szczera i serdeczna atmosfera współpracy Rady Pedagogicznej pomaga w osiąganiu wspólnego celu (…). Pomimo olbrzymich obowiązków wynikających z dużej liczby godzin nauczania, nauczyciele Liceum potrafią znaleźć czas na pracę pozalekcyjną z młodzieżą. Prowadzą liczne koła zainteresowań oraz organizacje. Przygotowują imprezy artystyczne.
Osiągnięcia po 20 latach pracy były tym większe, im lepsze stały się warunki pracy szkoły. Oddany w 1958 roku dla potrzeb Liceum nowy gmach, stworzył nieporównanie lepsze warunki pracy. Posiadał on jednak szereg bardzo poważnych wad, które utrudniały nadal normalną pracę. Wadliwie wykonano np. centralne ogrzewanie, które nie tylko, że nie ogrzewało części budynku, ale jego przewody często zimą pękały, powodując zakłócenia w lekcjach oraz niszczenie parkietów. Po czterech latach używania zapadła się podłoga w sali gimnastycznej, przez nieszczelne okna do środka budynku dostawał się wiatr. Dzięki staraniom i zaangażowaniu dyrektora usunięto najważniejsze braki. W 1964 roku otynkowano cały gmach oraz zabezpieczono drzwi i okna. Uporządkowano w pewnym stopniu wnętrze jak i otoczenie budynku. Wybudowano stałą scenę, dzięki której mogły odbywać się liczne imprezy szkolne.
Główny nacisk w pracy szkoły położono jednak na wychowanie i nauczanie. Nauczyciele systematycznie korzystali z filmów oświatowych, przeźroczy, płyt, magnetofonu, radia i telewizji. W związku z tym w latach 1964–65 zakupiono telewizor 21–calowy, projektor filmowy, siedem rzutników, tablice do języków obcych, magnetofon, terrarium, całe zestawy odczynników do pracowni chemicznej, liczne pomoce do pracowni fizycznej. W pracowniach fizycznej i chemicznej założono gaz, a palniki gazowe zainstalowano na każdym stoliku ucznia. Wykonano liczne prace społeczne. Np. młodzież założyła ogródek biologiczny, w którym systematycznie prowadziła hodowlę roślin.
Życie artystyczne Liceum w latach 60. kwitło. Na każdej niemal akademii powiatowej występowały zespoły artystyczne Liceum. W okresie wiosennym organizowano w niedzielę biwaki, połączone z występami artystycznymi. Dużo pomysłowości, pracy i chęci wykazała młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowując w maju 1964 r. bogatą wystawę dorobku szkoły. Odwiedziło ją wielu mieszkańców oraz delegacje spoza Opoczna. Jak wynika z zachowanych materiałów, najlepiej podobała się zwiedzającym sztuka ludowa przygotowana przez Teresę Szwedkowicz. Wystawa ta dobrze została oceniona przez Polskie Radio w audycji „Muzyka i Aktualności”. Z okazji 100. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego, licealiści pod kierunkiem Marii Jędrzejewskiej i Leokadii Pieczko przygotowali inscenizację fragmentów wybranych utworów wielkiego piewcy ziemi kieleckiej. Na program złożyły się fragmenty prozy Stefana Żeromskiego oraz bogate słowo wiążące, w którym ujęto całokształt twórczości pisarza. Wystawiono cztery spektakle. Pierwszy dla mieszkańców Opoczna, drugi dla 200–osobowej grupy nauczycieli szkół podstawowych, trzeci dla młodzieży Liceum, a czwarty dla rodziców. Wszystkie cieszyły się dużym uznaniem widzów.
Ze względu na duże zainteresowanie motoryzacją, a jednocześnie mając na uwadze praktyczne przygotowanie młodzieży do życia, nadal prowadzone były szkolenia samochodowo–motorowe. W 1963 roku szkoła otrzymała osobową Warszawę, a komitet rodzicielski z własnych funduszy przeprowadził jej remont. W ciągu roku kurs prawa jazdy kończyło przeciętnie 40 uczniów.
Najpilniejszym zadaniem w latach 60. była budowa nowego internatu. W cytowanym już artykule z 1965 roku dyrektor J. Nemś napisał: Mamy w planie budowę boiska szkolnego, drugiej sali gimnastycznej przy szkole i wiele innych drobniejszych, lecz bardzo pilnych spraw do wykonania. Konieczność budowy nowego internatu wynika z tego, że obecny budynek jest poważnie zniszczony, nie jest przystosowany do tego celu jaki dotąd spełniał, a najważniejsze to, że nie mieści nawet połowy młodzieży, która tego koniecznie potrzebuje.
Z końcem 1964 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Internatu, w skład którego weszli przedstawiciele miejscowych zakładów pracy i instytucji, m.in. Józef Nemś, Czesław Waśkiewicz, Barbara Sieczko, Stanisław Wójcik. Komitet rozpoczął swą pracę od otwarcia konta bankowego, na które wpływały składki od społeczeństwa oraz fundusze z innych źródeł. Przekazano na budowę internatu cegłę ze spalonego młyna w Petrykozach. Dyrektor wierzył w sukces. Na łamach dwudniówki absolwentów „Młody Nurt Opoczna” nr 2, wydanej w dniach 8–9 maja 1965 roku z okazji 20–lecia szkoły i II Zjazdu Absolwentów, napisał: Mając plac, nieco materiału i pieniędzy, przy poparciu całego społeczeństwa powiatu opoczyńskiego i należytego potraktowania sprawy przez władze powiatowe mamy dobre nadzieje zakończyć budowę internatu dla 400 uczniów w 1968 roku.
Sukcesy i osiągnięcia naszej szkoły średniej są sukcesami całego powiatu opoczyńskiego, bowiem rozwój szkoły, a co za tym idzie rozwój wiedzy, jest jedyną drogą do lepszego jutra. Internat oddano do użytku dopiero 1 września 1974 roku, dzięki niestrudzonym wysiłkom dyrektora szkoły Heleny Zbrowskiej.
Od 16 grudnia 1969 roku funkcję dyrektora liceum objął Marian Korban i sprawował ją do stycznia 1974 roku. W roku szkolnym 1972/73 wprowadzono nowe profile kształcenia: matematyczno–fizyczny, biologiczno–chemiczny, podstawowy oraz zajęcia fakultatywne.
W latach 1974–77 dyrektorem szkoły została Helena Zbrowska, zastępcą była nadal Anna Caban. Za tej kadencji dokończono budowę i wyposażenie internatu ze 192 miejscami. Poprawiło to w szczególny sposób warunki dla uczniów spoza Opoczna, zagwarantowane zostały miejsca dla wszystkich potrzebujących uczniów LO i ZSZ nr 1 w Opocznie. W tym czasie Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących przechodzi pod wspólną dyrekcję. W dalszym ciągu Komitet Rodzicielski, pod przewodnictwem Mieczysława Mamrota wspomagał działania szkoły.
Liceum rozwijało się bardzo dynamicznie. W 1951 r. kończy szkołę setny absolwent, w 1965 r. tysięczny, w 1975 r. dwutysięczny, a w 1984 r. trzytysięczny. Największa liczba absolwentów z tamtych lat przypada na rok szkolny 1968/69, w którym mury szkolne opuściło 178 wychowanków. Ich losy to osobny rozdział historii naszego liceum. Szczególnie cenne są osiągnięcia uczniów z lat 1962–77 w olimpiadach. Oto przykłady: drużyna: Zbigniew Jędrzejczyk, Jacek Kalinowski, Andrzej Zimnicki – to laureaci Centralnej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w 1964 r. (opiekun Józef Pomykała); Renata Bojanowska uczestniczką eliminacji centralnych Olimpiady Fizycznej z 1975, (uczennica Antoniego Mazura); Bogdan Sędkowski został laureatem II Olimpiady Historycznej z 1976 r. (uczeń Marii Nowak); Marek Koćmiel był uczestnikiem eliminacji centralnych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym z 1977 r.
Dorobek opoczyńskiego Liceum na przestrzeni opisanych lat jest ogromny. Nie sposób omówić wszystkie osiągnięcia dyrektorów nadzorujących życie szkoły i nauczycieli – pełnych troski o wysoki poziom wiedzy, o ciągłe doskonalenie pracy szkoły i jej autorytet w społeczeństwie. Bez wątpienia nasza szkoła w okresie swojego istnienia zasłużyła się jak żadna inna w tym regionie, spełniała nie tylko rolę kształcącą na poziomie szkoły średniej, ale stanowiła także tętniący życiem ośrodek kulturalny, była centrum aktywności społecznej. Tak też jest i obecnie.
Każdy z nas wyniósł ze szkoły inne wspomnienia i choć czas zaciera już w pamięci ślady tamtych lat, jednak miejsce, gdzie zdobywało się przepustkę do świata dorosłych, pamięta się długo.
Ciąg dalszy tej niezwyklej opowieści już za tydzień.
Ponawiamy prośbę wystosowaną w poprzednich artykułach poświęconych historii naszego Liceum i prosimy o kontakt wszystkich, którzy znają ciekawe fakty dotyczące przeszłości szkoły. Zachęcamy do podzielenia się nimi za pośrednictwem poczty e–mail (lozeromski@poczta.onet.pl), listownie (Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. S. Żeromskiego 3, 26–300 Opoczno) lub osobiście.

Tekst opracowała mgr A. Karbownik


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (667) z dnia 23 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »