tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 645. rocznica uzyskania praw miejskich magdeburskich

 
Warto o tym pamiętać



Koncepcja plakiety okolicznościowej autorstwa Nadii Chabada i Waldemara. Oszczędy z okazji jubileuszu 640-lecia nadania praw miejskich (średzkich) Opocznu


W bieżącym roku mija 645 rocznica nadania pełnych praw miejskich Opocznu.
Warto wiedzieć, że chociaż dokument lokacyjny Opoczna nie zachował się, to wiadomo jednak, że już w 1360 roku Kazimierz Wielki podniósł przywilejem królewskim osadę nad Drzewiczką, do rangi miasta. Ówczesna lokacja miasta nastąpiła na stosowanym wtedy powszechnie w Małopolsce, Wielkopolsce, na Mazowszu i Śląsku, prawie średzkim.
Prawo średzkie było wcześniejszą odmianą prawa magdeburskiego. Po raz pierwszy zostało wprowadzone w Polsce przez Henryka Brodatego w Środzie Śląskiej. Opierało się o prawo niemieckie obowiązujące na początku XIII w. w Halle i niemieckie księgi z początków XIV w., które były przeróbką „Zwierciadła Saskiego”. Dawało miastom ograniczoną autonomię i ograniczone sądownictwo. W sprawach majątkowych zapewniało kobietom prawo spadkowe. Władza w mieście opierała się o rządy sołtysa lub wójta dziedzicznego z ławnikami.
W 1365 roku Opoczno otrzymało nowy przywilej królewski, w którym m.in. na prośbę wójta i mieszczan, król Kazimierz Wielki zmienił miastu lokacyjne prawo średzkie na prawo magdeburskie. W ten sposób gród opoczyński otrzymał pełne, nieograniczone prawa miejskie wzorowane na prawie Magdeburga.
Prawo magdeburskie znane również jako magdeburgia tworzyły przede wszystkim dwa najważniejsze spisy niemieckiego prawa miejskiego: traktat „Zwierciadło Saskie” (łac. Speculum Saxonum) i traktat „Das sachsinische Weichbild”. Miasta zakładane na prawie magdeburskim posiadały własną władzę administracyjną i sądowniczą. Miastem zarządzał dziedziczny wójt i ława miejska, która pełniła również funkcję sądu miejskiego. Z czasem powstał z nich patrycjat miejski, który tworzyła rada miejska z burmistrzem na czele. Od wyroku sądu odwołać się było można do sądu wyższego prawa niemieckiego utworzonego w 1356 roku na zamku królewskim przez Kazimierza Wielkiego oraz sądu królewskiego.
Po uzyskaniu wspominanego przywileju królewskiego, Opoczno otoczone zostało murami obronnymi wykonanymi z kamienia. Posiadało przypuszczalnie trzy bramy miejskie usytuowane w północnowschodniej, południowozachodniej i południowowschodniej części murów obronnych. Opoczno było wtedy jednym z nielicznych miast w Polsce, które w końcu XIV wieku posiadały kamienne mury obronne.
Nadanie przez króla pełnych praw miejskich zapewniło Opocznu i jego mieszkańcom wszechstronny rozwój i rozkwit.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (654) z dnia 29 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »