tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 40 lat minęło...

 
W sobotę, 7 grudnia, w Przedszkolu nr 5 odbyły się obchody z okazji 40-lecia placówki

Organizatorami obchodów była dyrektorka Halina Ceglarska wraz z radą pedagogiczną, rodzicami podopiecznych i wychowankami. Imprezę poprowadziła nauczycielka Aneta Zięba. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, dyrektorzy przedszkoli, emerytowani i czynni pracownicy placówki oraz osoby zaprzyjaźnione z "piątką".
Prowadząca zapoznała obecnych z historią Przedszkola nr 5. Inicjatorem budowy była dyrekcja Zakładów Przemysłu Wełnianego, która podjęła się tego przedsięwzięcia z myślą o dzieciach swoich pracowników. "Piątka" jest pierwszym w Opocznie przedszkolem zakładowym. Powstało ono na terenie osiedla należacego do firmy i pierwotnie nosiło nazwę Przedszkola nr 5 Zakładów Przemysłu Wełnianego.
Otwarcie placówki odbyło się 1 grudnia 1973 roku w obecności reprezentantów władz miasta, przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz dyrektorów ZPW. Pierwszą dyrektorką "piątki" została Henryka Konkol, która pełniła tę funkcję przez 29 lat, do 2002 roku. Na początku do placówki uczęszczało 113 przedszkolaków. Uwzględniając jednak potrzeby społeczności lokalnej, praktycznie natychmiast podjęto się także utworzenia grupy żłobkowej.
W 1982 roku budynek wraz z wyposażeniem przekazano pod administrację Urzędu Miasta. ZPW zostały patronem placówki. W 1991 roku Rada Gminy i Miasta, z mocy ustawowej, uchwalą przejmuje prowadzenie opoczyńskich przedszkoli państwowych, w tym także "piątki".
W 2002 roku na czele placówki stanęła Halina Ceglarska, która pełni tę funkcję do dziś, 11 lat. Wówczas, rozpoczęta przez Henrykę Konkol, modernizacja 30?letniego budynku oraz jego otoczenia, ruszyła we wzmożonym tempie. Wymieniono okna i drzwi, przebudowano pomieszczenia, dokonano remontu dachu i wykonano zabezpieczenia pożarowe. Dokonano także zmian w wyposażeniu sal zajęciowych, miała miejsce informatyzacja przedszkola, rozbiórka zagrażających bezpieczeństwu elementów budynku, przebudowa terenu wokół placówki, budowa i wyposażenie placu zabaw oraz kapitalny remont i modernizacja sali gimnastycznej. Prowadząca zaznaczyła, że to tylko niektóre ze zmian, jakie zaszły w "piątce" w ostatnim czasie.
W bieżącym roku placówka wzbogaciła się o godny uwagi dydaktyczny "Ogród w czterech odsłonach", na utworzenie którego pozyskano środki z WFOŚiGW oraz organu prowadzącego. Ze względu na fatalne warunki atmosferyczne, goście obecni na 40?leciu nie mieli okazji zwiedzenia ogródka, które było w programie wydarzenia. Zapewne podczas innych uroczystości będzie taka możliwość, jest bowiem czym się pochwalić.
W Przedszkolu nr 5 pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która z dyrektorką na czele, stara się tworzyć swoim podopiecznym warunki sprzyjające nauce, zabawie i dobremu samopoczuciu. Nauczycielki dbają o właściwy i pełny rozwój dzieci, kucharki o smaczne i wartościowe posiłki, a personel wspomagający o higieniczne i estetyczne warunki pobytu oraz bezpieczeństwo przedszkolaków.
Obecnie w "piątce" działają cztery oddziały, do których uczęszcza 101 dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat (48 dziewczynek i 53 chłopców). Wśród nauczycielek wciąż pracujących w placówce, najdłuższym stażem może poszczycić się Teresa Woźniak, która uczy już od 29 lat. Małgorzata Świercz i Alicja Amrozik należą do grona pedagogicznego Przedszkola nr 5 od 16 lat, Halina Ceglarska ? 11 lat, Jadwiga Kowalska i Jolanta Grudziecka ? po 10 lat, Aneta Zięba ? 7 lat, Justyna Będkowska ? 5 lat oraz Katarzyna Mirecka ? jest od miesiąca w "piątce". Z instytucją współpracują także katecheci: Bożena Rybak, związana z tym przedszkolem już od 18 lat oraz Dominik Bolek, który uczy w "piątce" od roku.
Aneta Zięba zapoznała obecnych z ciekawostkami związanymi z placówką. W 1977 roku do Przedszkola nr 5 uczęszczała rekordowa liczba dzieci, których było wówczas aż 155. Najdłużej pracującą tu nauczycielką jest, obecnie będąca na zasłużonej emeryturze, Teresa Milczarczyk, mogąca się poszczycić 31?letnim stażem. Spośród pracowników niepedagogicznych, rekordzistką jest Leokadia Jarząb, która w "piątce" pracuje już od 33 lat. Ćwierć wieku w placówce zaliczyły nauczycielki Henryka Konkol i Stefania Lipińska oraz pracownice Janina Trębarczyk, Krystyna Wolowska oraz niedawno zmarła Zofia Kamińska. Na przestrzeni 40 lat działalności przedszkola, pracowało w nim 41 nauczycieli i 48 osób obsługi. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich zmarłych pracowników "piątki".
Prowadząca jubileusz zaznaczyła, że w Przedszkolu nr 5 dzieci zawsze były, są i będą najważniejsze. ? Naszą szczególną dumą są wychowankowie. Zawsze z uwagą śledzimy ich szkolne i życiowe losy. Cieszymy się kiedy o nas pamiętają i odwiedzają nas po opuszczeniu murów przedszkola. A najbardziej cieszymy się, kiedy po latach przyprowadzają do nas swoje pociechy ? mówiła wzruszona Aneta Zięba. W odpowiedzi na pytanie kto z publiczności jako dziecko uczęszczał do "piątki", wiele osób postało z miejsc. Świadczy to o tym, że zarówno dawniej, jak i dziś ta instytucja cieszyła się i cieszy dużym zaufaniem i popularnością wśród opocznian.
Podczas części artystycznej na scenie zaprezentowali się obecni wychowankowie jubileuszowej placówki. Pięciolatki wystąpiły przed gośćmi z krótkim programem artystycznym. Popis przygotowały pod okiem nauczycielek Justyny Będkowskiej, Alicji Amrozik i Jadwigi Kowalskiej.
Ważnym punktem wydarzenia było zabranie głosu przez dyrektorkę Halinę Ceglarską. Podziękowała wszystkim za tak liczne przybycie, a następnie odbierała, w imieniu całej społeczności przedszkolnej, liczne gratulacje, wyrazy uznania i podarunki.
Nie lada niespodzianką dla zebranych było przybycie mikołaja, który wszystkim "dużym dzieciom" wręczył piernikowe serca. Żeby słodyczy stało się zadość, na salę wniesiono urodzinowy tort z czterdziestoma świeczkami i odpalonymi racami. Zebrani, zanim skosztowali ciasto, odśpiewali chóralne "Sto lat".
Po konsumpcji, zaproszono zebranych do zwiedzenia przygotowanej na tę okoliczność wystawy kronik. Była również możliwość obejrzenia i zakupu stroików i ozdób świątecznych, wykonanych przez przedszkolaków z pomocą nauczycielek. Dochód ze sprzedaży akcesoriów będzie przeznaczony na zakup zabawek dla dzieci.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (857) z dnia 13 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »