tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 2 października ? święto aniołów stróżów

 


W przedostatnim dniu września Kościół wspominał trzech najważniejszych w niebiańskiej hierarchii archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała; trzy dni później w kalendarzu kościelnym ustanowiony został dzień poświęcony aniołom stróżom ? niematerialnym istotom, stworzonym przez Boga dla realizacji jego poleceń i bezpośredniej opieki na ludźmi.
Według religii Wschodu aniołowie pośredniczą między bóstwem a ludźmi. Niektóre doktryny filozoficzno?religijne (np. gnostycyzm) przypisują im też udział w stworzeniu świata. Wyobrażenie anioła judaizm przejął z tradycji mezopotamskich, z judaizmu przeszło ono do chrześcijaństwa i islamu. Również w mitologii greckiej wysłannikiem (gr. angelos ? poseł, wysłannik, zwiastun) bogów Olimpu był Hermes, utożsamiany z rzymskim Merkurym.
Aniołowie według nauki Kościoła są istotami duchowymi, niecielesnymi, które w porządku bytowym przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia, a więc i człowieka, istotę duchowo?cielesną. Jako istoty duchowe są obdarzeni rozumem i wolą, przysługuje im osobowość i nieśmiertelność. Jako obdarzeni wolną wolą mogą zbuntować się przeciw swojemu Stwórcy, stając się upadłymi aniołami ? szatanami.
Istnienie aniołów jest prawdą wiary, potwierdzoną przez Pismo Święte i głoszoną przez Kościół. W Psalmie XCI znajdujemy wyjaśnienie ich roli: Aniołom dałem rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach (Ps 91,11). Wyznanie wiary, uchwalone na Soborze Trydenckim IV w 1215 roku, mówi, że Ojciec, Syn i Duch Święty są jednym wszystkich rzeczy porządkiem, stwórcą wszystkiego, co widzialne i niewidzialne, co duchowe i materialne. (Ten jeden Bóg) wszechmocną swą potęgą równocześnie, od początku czasu, utworzył z nicości jeden i drugi rodzaj stworzeń, tj. istoty duchowe i materialne: aniołów i świat, a na koniec naturę ludzką, jakby łączącą oba światy, złożoną z duszy i ciała (Kodeks doktrynalnych wypowiedzi Kościoła Breviarium fidei, BF V,10). Potwierdził to Sobór Watykański I w 1870 roku oraz papież Pius XII w encyklice "Humani generis" w 1950 roku.
Katechizm Kościoła katolickiego z 1992 roku stwierdza: Kościół czci aniołów, którzy mu pomagają w jego ziemskiej pielgrzymce i opiekują się wszystkimi ludźmi (KKK 352).
Święto Aniołów Stróżów pojawiło się najwcześniej na Półwyspie Iberyjskim i było obchodzone w grudniu. Termin październikowy ustalono dopiero po dekrecie papieża Leona XIII z 1893 roku. W Polsce kult aniołów stróżów rozpowszechniali paulini, którzy w XVII wieku założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów. W polskiej tradycji ludowej Anioł Stróż jest postacią przedstawianą na licznych popularnych obrazach i oleodrukach, zawieszanych nad łóżeczkami dzieci. Jedną z pierwszych modlitw poznawanych w dzieciństwie przez uczące się pacierza dziecko jest modlitwa do Anioła Stróża. Według polskich wyobrażeń ludowych i wierzeń w godzinę śmierci ludzie widzą stojących przy łożu aniołów, broniących odchodzącą w zaświaty duszę przed zakusami diabła.
Aniołów przedstawiali w swych pracach artyści ludowi, rzeźbiarze i malarze. Nie stronili od ich postaci również najwybitniejsi mistrzowie pędzla i dłuta sztuki sakralnej całego świata chrześcijańskiego. Chociaż od czasów renesansu w rzeźbie aniołowie występują też jako uskrzydlone dzieci (putta) przypominające antyczne amorki, to jednak przeważają postacie młodzieńców. Podobno papież Grzegorz I Wielki około 550 roku na widok jasnowłosych, urodziwych jeńców brytyjskich, wystawionych na sprzedaż na targu niewolników w Rzymie, miał zakrzyknąć: Non Anglii, sed angeli! ? Nie Anglowie, ale aniołowie!
Jednym z działów teologii systematycznej jest angelologia, czyli po prostu nauka o aniołach. W religioznawstwie jest ona działem demonologii dotyczącym duchów dobrych. Bardzo często do angelologii nawiązywał w swoich utworach Konstanty Ildefons Gałczyński (1905?1953). Z mniej znanego "Listu z fiołkiem" przypominamy zawsze aktualne jego zakończenie:
Każdy może zostać aniołem! Trzeba mieć tylko jasne serce, a w sercu pokorę. Amen.
Opr.: Jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (899) z dnia 3 Października 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »