tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 20 lat pilnują

 





22 listopada 1993 roku formalnie zaczęła funkcjonować w Opocznie Straż Miejska. Z okazji jubileuszu dwudziestolecia funkcjonowania tej formacji w piątek, 29 listopada w UG odbyło się spotkanie aktualnie pełniących służbę z władzami miasta.
Komendant Straży Miejskiej, Zbigniew Badowski zapoznał zebranych z historią tej formacji:
Podstawą prawną do tworzenia straży gminnych (miejskich) jest art. 23 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji, który umożliwia tworzenie straży przez zainteresowane samorządy. Decyzję w tej sprawie podejuje rada gminy na mocy uchwały, po uprzednim porozumieniu z właściwym komendantem wojewódzkim policji.
W Opocznie Rada Miejska uchwałą nr VI/40/93 z 21 lipca 1993 r. określiła, że do zakresu działania i kompetencji burmistrza należy tworzenie straży miejskiej oraz ustalenie jej statutu. 15 września 1993 r. ówczesny burmistrz Opoczno, Andrzej Księżki wydaje zarządzenie powołujące Straż Miejską i nadaje jej statut. Rozpoczęta została rekrutacja kandydatów. Na ogłoszenie o naborze odpowiedziało 70 osób (na planowanych 10 etatów). Statut SM został uzgodniony z MSW w październiku 1993 roku i mógł on stanowić podstawę do działania tej formacji w Opocznie.
Selekcję kandydatów prowadził zespół w składzie: ówczesny sekretarz ? Jan Zakrzewski, zastępca komendanta rejonowego policji Ryszard Barul, komendant Straży Miejskiej z Tomaszowa Mazowieckiego Piotr Remisz, oraz p.o. komendanta Straży Miejskiej w Opocznie Artur Jankowski. Do drugiego etapu rekrutacji zakwalifikowano 25 osób. Odbyli dwumiesięczne szkolenie prowadzone przez Komendę Rejonową Policji, obejmujące m.in. wspólne patrole z policjantami i w Straży Miejskiej w Tomaszowie Maz. W efekcie szkolenia do Straży Miejskiej przyjętych zostało 12 osób, z którymi 22 listopada 1993 r. podpisane zostały umowy o pracę. Siedzibą była świetlica w budynku C magistratu. Pierwsze służby pełnione były po cywilnemu. Później strażnicy wyposażeni zostali w umundurowanie, wzorowane na mundurach policjantów amerykańskich, granatowy mundur, czapka ośmiokątna, kurtka typu lotniczego. Po sześciu miesiącach zostali wyposażeni w środki przymusu: pałki, gaz, kajdanki i broń gazową.
W pierwszym okresie strażnicy pełnili służbę w systemie dziennym, a jej przebieg dokumentowany był w notatnikach służbowych i miesięcznych kartach pracy. Podstawowymi zadaniami były: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego, współdziałanie w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomoc w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, zabezpieczenie miejsc przestępstw, katastrof lub innych podobnych zdarzeń, ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, doprowadzenie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, informowanie społeczeństwa o stanie i rodzajach zagrożeń, konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy, konntrola wykonywania obowiązków ciążących na właścicielach nieruchomości, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W 1994 r. na komendanta powołany został Zenon Wereszka ? emerytowany policjant ? były komendant wojewódzki policji w Nowym Sączu. Od 24 lutego 1997 r. do 31 lipca 1998 r. komendantem była Agnieszka Róg. 10 sierpnia 1998 r. na stanowisko komendanta powołany został Antoni Rutowicz, a od 14 czerwca 2007 r. strażą dowodzi Zbigniew Badowski.
W chwili obecnej w Straży Miejskiej pracuje 9 strażników wraz z komendantem. Miasto podzielone jest na cztery rejony służbowe. Każdy rejon przydzielony jest dwóm strażnikom.
Podczas uroczystej zbiórki awanse na kolejne, wyższe stopnie otrzymali: do stopnia młodszwego inspektora dotychczasowe specjalistki: Dorota Dębińska i Anna Wijata a do stopnia specjalisty, awansem o dwa stopnie wyróżniony został st. strażnik Radosław Rutowicz. Wszystkim za oddanie służbie i włożony wysiłek w wykonanie zadań podziękował burmsitrz Jan Wieruszewski.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (856) z dnia 6 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »