tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 10. rocznica śmierci trenera Korzeniewskiego

 
11 marca minęła dziesiąta rocznica śmierci Roberta Korzeniewskiego. Wieloletni trener drzewickich górali i reprezentacji narodowej zmarł nagle na zawał serca w trakcie zgrupowania kadry olimpijskiej w Pradze. Miał 49 lat

Robert Korzeniewski był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, miał za sobą karierę zawodniczą w „Spójni” Warszawa. Z Drzewicą związał się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Dostrzegł tu wspaniałe warunki do uprawiania kajakarstwa – zwrócił uwagę na duży zalew oraz jaz pozwalający na regulowanie wody i przekształcanie Drzewiczki w rwącą górską rzekę. W efekcie, w 1978 roku przy Klubie Sportowym „Gerlach” powstała sekcja kajakowa.
Ciężka praca trenera Korzeniewskiego we współpracy z Kazimierzem Kuropeską (w latach 1979–1988) oraz zapał drzewickiej młodzieży przyniosły doskonałe efekty. Pierwsze zwycięstwa kajakarzy pojawiły się w 1981 roku i od tego czasu o slalomistach z Drzewicy jest głośno w kraju i za granicą. W 1998 roku klub został odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.
Przez lata pracy szkoleniowej Robert Korzeniewski wychował setki wspaniałych kajakarzy górskich, w tym olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy. Najlepsze wyniki w historii nie tylko klubu, ale i całego kajakarstwa górskiego w Polsce osiągnęła osada C–2 Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski. Jej największym sukcesem był srebrny medal Igrzysk Olimpijskich „Sydney 2000”.
Drugie miejsce na olimpiadzie było ukoronowaniem pracy Roberta Korzeniewskiego, który od 1994 roku sprawował również funkcję szkoleniowca kadry Polski i kadry olimpijskiej. Za wybitne osiągnięcia sportowe władze samorządowe nadały trenerowi oraz srebrnym olimpijczykom honorowe obywatelstwo gminy i miasta Drzewica.
Kolejnej olimpiady Robert Korzeniewski już nie doczekał. Zmarł niespodziewanie 11 marca 2001 roku podczas zgrupowania kadry olimpijskiej „Ateny 2004”. Polskie kajakarstwo górskie odniosło nieopisaną stratę, a Drzewica okryła się żałobą. Pogrzeb odbył się 18 marca na drzewickim cmentarzu. Najwybitniejszego trenera kajakarstwa górskiego w kraju żegnały tysiące mieszkańców Drzewicy oraz kajakarze z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.
Pamięć o Robercie Korzeniewskim będzie trwała zawsze. Na frontowej ścianie budynku LKK Drzewica widnieje tablica poświęcona postaci trenera. Od kilku lat klub organizuje memoriał im. Roberta Korzeniewskiego w slalomie kajakowym. W tym roku, z powodu dziesiątej rocznicy śmierci trenera, regaty będą miały wymiar szczególny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (714) z dnia 18 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »