tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 1% nie dla wszystkich

 

Już wkrótce rozliczymy się z fiskusem. Po raz kolejny będziemy mogli przekazać 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Okazuje się jednak, że część z nich straciła taką możliwość. Po aktualizacji wykazu wypadło z niego ponad półtora tysiąca organizacji. Może się więc okazać, że w tym roku nie wspomożemy już w ten sposób wybranej organizacji.
Od tego roku przekazanie 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego będzie jeszcze łatwiejsze. Do odpowiedniej rubryki wypełnianego formularza PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji (bez jej nazwy) oraz jedną setną wyliczonego podatku. Przekazane pieniądze przesyła Urząd Skarbowy.
W zaktualizowanym wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku za 2010 rok znalazło się 6678 podmiotów z całego kraju. Wypadło z niego 1518 fundacji i stowarzyszeń, które w wymaganym terminie nie wywiązały się z obowiązku przedstawienia sprawozdania finansowego i merytorycznego ze swojej działalności. Przepisy obligują organizacje charytatywne do przekazania takich sprawozdań do resortu pracy w terminie do 15 grudnia. Wystarczyło jednak, że zostały one opublikowane na stronie www.pozytek.gov.pl. Z wykazu wypadły te organizacje, które ani nie złożyły sprawozdań, ani ich nie opublikowały na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Rozliczając się za 2009 rok 1% podatku przekazało organizacjom pożytku publicznego ponad 8,5 mln podatników. W ten sposób stowarzyszenia i fundacje otrzymały wsparcie w łącznej kwocie 357,1 mln zł.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (706) z dnia 21 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »