tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Sprzedam duże mieszkanie w Opocznie - 608 570 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Łopaty zamiast buldożerów

 
W piątek, 2 października, obecny w Opocznie na spotkaniu z mieszkańcami miasta minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnił, że na pewno w przyszłym roku ruszy budowa obwodnicy. I faktycznie pierwsze prace już trwają

Polska ma jedną z najlepszych na świecie ustaw traktującą o ratowaniu przed totalnym zniszczeniem zabytków kultury materialnej. Zgodnie z jej zapisami, każdy inwestor, który rozpoczyna prace ma obowiązek sprawdzić czy na zajmowanym przez niego terenie nie ma zabytków naszej historii. Ma on obowiązek sfinansować badania archeologiczne na terenie planowanej inwestycji. I dzięki temu od pewnego czasu w miejscu planowanego przebiegu obwodnicy Opoczna prowadzone są badania przez archeologów z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Wcześniejsze, prowadzone prawdopodobnie jeszcze w latach 60. i 70 badania powierzchniowe określiły obszary, w których coś może się skrywać pod warstwami ziemi. Wyznaczone zostały dwa stanowiska do dokładnego przebadania. Jedno na błoniach w rejonie Góry Januszewickiej i drugie w rejonie ulicy Mokrej. Oba obiecują znaleziska, ale z zupełnie innych okresów. Przy Górze Januszewickiej (już samo to wzniesienie może być ciekawym obiektem badań, bo to takie pojedyncze wzgórze na równinie. Może skrywa jakąś tajemnicę, ale brak środków finansowych wyklucza zbadanie) archeolodzy mają nadzieję natrafić na ślady po starej, średniowiecznej lub późniejszej osadzie Januszewice. Jak na razie w trudnym gliniastym terenie znaleziono nieco emaliowanej ceramiki z XVII w. Na drugim stanowisku, w rejonie ul. Mokrej, gdzie prace trwają w terenie piaszczystym, znaleziono jak na razie nieco ceramiki z okresu kultury przeworskiej (II wiek p.n.e. do IV w. naszej ery. Kultura występująca na terenie Mazowsza, Małopolski, Moraw) oraz ceramikę średniowieczną.
Na obu stanowiskach badania mają potrwać do 31 października, ale już wiadomo, że jest duża szansa na przesunięcie terminu ich zakończenia. Koszty związane z prowadzonymi badaniami ponosi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »