tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Żarnów w „Wędrowniku”

 

Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Łodzi wydaje kwartalnik turystyczny pn. „Wędrownik”. Ostatni w 2010 roku, podwójny numer pisma poświęcony jest ziemi żarnowskiej.
– Prócz niewątpliwych walorów przyrodniczych region ten obfituje w różnego rodzaju pamiątki patriotyczne i – co istotne – patriotyzm lokalny (w dobrym tego słowa znaczeniu) jest także tutaj kultywowany. Przedstawiamy więc na naszych łamach nie tylko ciekawe zakątki, ale przede wszystkim ludzi, którzy są solą tej ziemi. Co warte podkreślenia, niekoniecznie się oni „tutejsi” z racji miejsca urodzenia, ale związali się z okolicami Żarnowa i je ukochali – pisze redaktor naczelna Izabela Rucińska. – Niewątpliwie szereg inicjatyw społecznych nie mogłoby się zrealizować bez zaangażowanie weń ludzi, którzy emocjonalnie są związani z danym kawałkiem ziemi i jest im bliskie wszystko to, co się tutaj dzieje. Na pewno nie brakuje takich społeczników w szeregach członków Oddziału PTTK w Żarnowie, który jest drugim co do wielkości oddziałem w województwie łódzkim, a na dodatek jedynym oddziałem wiejskim.
W „Wędrowniku” zamieszono kilkanaście tekstów o Żarnowie i okolicach. Dotyczą m.in. dziejów miejscowości, historycznych postaci, turystyki, atrakcji przyrodniczych, życia codziennego, perspektyw rozwoju gminy oraz miejscowego oddziału PTTK. Wśród autorów znajdują się Krzysztof Nawrocki, były zastępca wójta Rafał Kozak, prezes oddziału PTTK Włodzimierz Szafiński a także Lidia Świątek, Tatiana Kosylak, Barbara Gustavsson i Marzena Michałowska–Kowalik. W kąciku poetyckim zaprezentowano fragmenty twórczości Ireny Plucińskiej, pochodzącej ze Skórkowic członkini Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Cały numer opatrzono kilkudziesięcioma zdjęciami ziemi żarnowskiej.
Trzeba przyznać, że zawartość „Wędrownika” przekonuje do tego, aby wybrać się okolice Żarnowa na dłużej niż dzień czy dwa.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (706) z dnia 21 Stycznia 2011r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »