tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Żelazowiczanki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Żelazowicach powstało w 1963 roku. Inicjatorką założenia grupy była Barbara Kapczyńska, która stała na czele KGW do 1979 roku. Czym zajmowały się gospodynie dawniej, a jak spędzają wspólnie czas dziś? O tym w kolejnym artykule z cyklu

W latach 70. i 80., za kadencji pierwszej przewodniczącej oraz jej następczyni Urszuli Kijanowicz, która w 1980 roku stanęła na czele grupy, KGW działało przy lokalnym Kółku Rolniczym. Panie spędzały wówczas długie jesienne i zimowe wieczory na szkoleniach, podczas których zdobywały wiedzę na temat uprawy roślin oraz estetyki gospodarstw domowych. Brały także udział w kursach gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Wiosną rywalizowały między sobą w konkursie na najpiękniejszy ogródek kwiatowy. Prowadziły również wychów prosiąt i owiec. Przy dużym zaangażowaniu i pomocy Kółka Rolniczego, członkinie KGW zajmowały się zamawianiem, rozprowadzaniem i chowem kurcząt.
W 1990 roku nastąpiło zawieszenie działalności KGW, które trwało do listopada 2003 roku. Wtedy na czele żelazowiczanek stanęła Honorata Grabowska, która pełni funkcję przewodniczącej do chwili obecnej. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą zastępczyni Urszula Kijanowicz, skarbniczka Zofia Kaźmierczyk oraz członkini Małgorzata Wilk. Do koła należy 23 aktywnie działających osób, z których najstarsza ma 86 lat, a najmłodsza 30. ? Cieszy fakt, że liczba członkiń nie maleje i zauważamy stopniowy przyrost nowych gospodyń. Nasze spotkania są otwarte dla mieszkańców wioski. Zapraszamy na nie wszystkich chętnych do współpracy ? mówi Honorata Grabowska.
Panie najaktywniej współpracują z Ryszardem Gorzelą, który przygrywa im podczas występów oraz jest autorem przyśpiewek, które członkinie wykorzystują podczas różnorakich imprez okolicznościowych. Wspólnie z OSP i radą sołecką KGW organizuje corocznie zabawę choinkową dla najmłodszych mieszkańców wioski oraz Dzień Matki. W przygotowanie Dnia Dziecka wraz z gospodyniami angażują się natomiast lokalne nauczycielki: Małgorzata i Beata Wilkówny, Małgorzata Gorzela, Anna Będkowska i Anna Michalczyk.
Do istotnych wydarzeń, w których żelazowiczanki miały okazję uczestniczyć, był wyjazd do Sejmu na zaproszenie posła Elżbiety Radziszewskiej, który odbył się w 2011 roku. Każdego roku panie biorą udział w ważnych lokalnych wydarzeniach i kościelnych uroczystościach, wśród których prym wiodą spotkania opłatkowe i ostatkowe, procesja Bożego Ciała, noc świętojańska, święto pieczonego ziemniaka oraz andrzejki. W sierpniu panie organizują poczęstunek dla pielgrzymów z Drohiczyna (pow. siemiatycki). Cyklicznie jeżdżą też do sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Na co dzień uczestniczą w spotkaniach integracyjnych, mających na celu podtrzymywanie dawnych tradycji ludowych. ? Propagujemy regionalne wiejskie jadło, by ocalić je od zapomnienia. W lutym brałyśmy natomiast udział w warsztatach wikliniarskich, w których wiele się nauczyłyśmy ? opowiada przewodnicząca.
KGW w Żelazowicach utrzymuje się z własnych składek członkowskich. Panie są wdzięczne jednak władzom gminnym, które wystarały się o zakup dla członkiń ludowych butów, nieodzownego elementu stroju opoczyńskiego. ? Kiecki dziedziczymy po naszych mamach ? wyjaśnia Honorata Grabowska.
Spotkania gospodyń odbywają się w zależności od potrzeb w świetlicy wiejskiej. ? Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to widzimy się nawet codziennie. Zawsze staramy się wszystko "dopiąc na ostatni guzik" ? mówi przewodnicząca.
Obecnie gospodynie przygotowują się do wielkiej imprezy andrzejkowej, na której będą gościć członkinie wszystkich kół z terenu gminy Białaczów. A jakie są plany żelazowiczanek na przyszłość i co mają do powiedzenia na temat swoich największych sukcesów i porażek? ? Chciałybyśmy dalej współpracować z lokalnymi władzami i aby więcej młodych pań interesowało się kultywowaniem tradycji naszego regionu. Sukcesów dużo nie mamy, ważne jednak, że jesteśmy, spotykamy się i działamy dla wspólnego dobra. Porażki są, ale nie warto o nich wspominać ? podsumowuje z uśmiechem Honorata Grabowska.




Pierwsza przewodnicząca i założycielka KGW w Żelazowicach, Barbara Kapczyńska



Obecny skład KGW wraz z najstarszymi członkiniami: 86?latką Anielą Szymańską (na zdjęciu z mężem, 92?latkiem, który jest najstarszym strażakiem) oraz 85?letnią Anną Wiktorowicz



Żelazowiczanki prezentują własnoręcznie uwity wieniec dożynkowy z bieżącego roku


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »