Drzewica

Złoty Kiljanek, srebrna drużyna

Kajakarze górscy LKK Drzewica wywalczyli dwa medale Mistrzostw Polski Seniorów 2012 w slalomie kajakowym

W miniony weekend, 11 i 12 sierpnia rozegrano 64. Mistrzostwa Polski Seniorów w slalomie kajakowym. Najważniejsze krajowe regaty slalomowe odbyły się w Nowym Sączu i wchodziły w skład obchodów 100?lecia nowosądeckiego kajakarstwa.
Do walki o medale przystąpiło ponad stu najlepszych polskich kajakarzy górskich. Na starcie nie zabrakło zawodników, którzy uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich ?Londyn 2012?. Ludowy Klub Kajakowy Drzewica wystawił siedmiu reprezentantów ? dwóch seniorów oraz pięciu juniorów. Naszą grupą opiekował się trener Włodzimierz Dębowski.
Górale rywalizowali na naturalnym torze wytyczonym na Dunajcu przy moście Heleńskim. I bardzo narzekali na trasę. Była słabo przygotowana, a niski stan wody spowodował, że pływało się bardzo ciężko. Wielu zawodników podskakiwało na kamieniach i łódkami szorowało dno. Według startujących, organizacja też pozostawiała wiele do życzenia. Mistrzostw Polski rozgrywanych w tak kiepskich warunkach nie było od dawna.
Regaty rozpoczęły się od sobotnich eliminacji w konkurencjach indywidualnych. Każda osada wykonywała po dwa przejazdy, z których do końcowej klasyfikacji wliczano wynik lepszego. Dominowali faworyci. W poszczególnych konkurencjach z dużą przewagą zwyciężali kadrowicze.
Do półfinałów awansowało sześć osad LKK. W C?1 wygrał olimpijczyk z Londynu, Grzegorz Kiljanek. Siódmą lokatę zajął Bartosz Łęgosz a siedemnastą Paweł Smolarski. W K?1 mężczyzn Bartosz Dębowski wywalczył ósme miejsce, Damian Stanik był siedemnasty. Dwójka kanadyjka Bartłomiej Łęgosz ? Paweł Smolarski została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji. Nie powiodło się natomiast Przemysławowi Nowakowi w C?1 i Jarosławowi Klacie w K?1. Ci młodzi zawodnicy nie uzyskali awansu.
Dużo większe emocje mieliśmy w sobotę po południu, kiedy to o medale rywalizowały zespoły. Drzewiccy kibice liczyli na pierwszy krążek i nie zawiedli się.
Srebro w konkurencji C?1x3 wywalczyła drużyna w składzie: Grzegorz Kiljanek, Bartosz Łęgosz i Paweł Smolarski. W finale nasi kanadyjkarze popłynęli bardzo dobrze, ulegając jedynie gospodarzom ze Startu Nowy Sącz. To duży sukces, tym bardziej, że tylko Grzesiek jest seniorem. Bartek i Paweł są przecież juniorami.

Wyniki finału C?1x3
1. KS Start Nowy Sącz (Kacper Gondek, Grzegorz Hedwig, Grzegorz Wójs) ? 111,49 (0 punktów karnych)
2. LKK Drzewica (Grzegorz Kiljanek, Bartosz Łęgosz, Paweł Smolarski) ? 115,06 (0)
3. KS Start II (Rafał Kij, Aleksander Nieć, Wojciech Pasiut) ? 118,30 (2)
4. AZS AWF Kraków
Drzewicę reprezentował również zespół K?1x3. W jego składzie płynęli Bartosz Dębowski, Damian Stanik i Jarosław Klata. Nasi kajakarze nie weszli do strefy finałowej, ale trzeba przyznać, że rywali mieli bardzo silnych.
Prawdziwe ściganie w konkurencjach indywidualnych odbyło się w niedzielę. Najpierw przeprowadzono półfinały. Z sześciu drzewickich osad do finałów zakwalifikowały się cztery: Grzegorz Kiljanek, Paweł Smolarski, Bartosz Dębowski i Damian Stanik. Odpadł Bartosz Łęgosz, natomiast dwójka Łęgosz ? Smolarski nie wystartowała, ponieważ Paweł oszczędzał siły przed finałem kanadyjek jedynek.
Decydujące przejazdy przebiegały pod dyktando olimpijczyków. Na wysokości zadania stanął Grzesiek Kiljanek, który pokazał wielką klasę i wprost zdeklasował rywali. W pięknym stylu wywalczył pierwsze miejsce, zdobywając mistrzostwo Polski w C?1. Po raz kolejny wygrał z Grzegorzem Wójsem ze Startu Nowy Sącz, którego pokonał o 4,5 s. Trzecie miejsce zajął drzewiczanin Piotr Szczepański, reprezentujący Krakowski Klub Kajakowy. Junior Paweł Smolarski też powinien być zadowolony ze swojego występu. Finał Mistrzostw Polski Seniorów i dziesiątą lokatę może uznać za sukces.
W K?1 mężczyzn mieliśmy dwóch finalistów. Z bardzo dobrej strony pokazał się szczególnie Bartek Dębowski. Nasz junior potwierdził swój duży talent, popłynął kapitalnie i wywalczył siódme miejsce. Młodzieżowiec Damian Stanik uplasował się na dziesiątej pozycji. Zwyciężył czwarty kajakarz Igrzysk Olimpijskich, Mateusz Polaczyk.

Wyniki finałów z udziałem zawodników LKK Drzewica

C?1 mężczyzn
1. Grzegorz Kiljanek (LKK Drzewica) ? 119,89 (0)
2. Grzegorz Wójs (KS Start Nowy Sącz) ? 124,38 (0)
3. Piotr Szczepański (KKK Kraków) ? 125,36 (0)
4. Wojciech Pasiut (KS Start Nowy Sącz) ? 125,59 (0)
5. Igor Sztuba (AZS AWF Kraków) ? 127,13 (2)
6. Grzegorz Hedwig (KS Start) ? 128,15 (2)
7. Rafał Kij (KS Start Nowy Sącz) ? 128,31 (2)
8. Grzegorz Kwiatek (AZS AWF Kraków) ? 129,59 (0)
9. Kacper Gondek (KS Start) ? 133,59 (2)
10. Paweł Smolarski (LKK Drzewica) ? 137,54 (2)

K?1 mężczyzn
1. Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) ? 108,85 (0)
2. Rafał Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) ? 111, 86 (0)
3. Łukasz Polaczyk (AZS AWF Kraków) ? 112,39 (0)
4. Maciej Okręglak (KS Start) ? 113,25 (0)
5. Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa) ? 113,40 (2)
6. Grzegorz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) ? 114,13 (2)
7. Bartosz Dębowski (LKK Drzewica) ? 119,15 (0)
8. Eryk Lejmel (KKK Kraków) ? 124,07 (0)
9. Kacper Ćwik (KS Start) ? 124,28 (2)
10. Damian Stanik (LKK Drzewica) ? 129,78 (0)

W pozostałych konkurencjach wygrywali: w K?1 kobiet pochodząca z Drzewicy Natalia Pacierpnik (KKK), w C?2 osada Piotr Szczepański ? Marcin Pochwała (KKK) a w C?1 kobiet Monika Liptak (UKS Spływ Sromowce). Wszyscy medaliści wzięli udział w uroczystym podsumowaniu mistrzostw, zorganizowanym na rynku w Nowym Sączu.
Dodajmy, że dla juniorów i młodzieżowców regaty stanowiły dodatkową kwalifikację do kadry narodowej na mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane w słoweńskim Solkanie (6?9 września). Kibice LKK mają się z czego cieszyć, ponieważ awans wywalczyli trzej nasi juniorzy ? Smolarski, Łęgosz i Dębowski. Z kolei Grzegorz Kiljanek już myśli o czwartych zawodach Pucharu Świata 2012. Impreza odbędzie się w dniach 24?26 sierpnia w Pradze.

Grzegorz Kiljanek ? mistrz Polski w C?1 i srebrny medalista w zespole kanadyjkarzy

Paweł Smolarski ? srebrny medalista w zespole C?1x3

Bartosz Łęgosz ? srebrny medalista w zespole C1x3

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (788) z dnia 17 Sierpnia 2012r.