Drzewica

Złoto i srebro drzewickich górali

Zgodnie z naszymi prognozami, podczas 63. Mistrzostw Polski Seniorów w slalomie kajakowym zawodnicy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica zdobyli dwa medale. Największą niespodziankę sprawili kajakarze, którzy w juniorskim składzie wywalczyli złoto w zespole. Na wysokości zadania stanął także kanadyjkarz Grzegorz Kiljanek

Najważniejsze w sezonie krajowe regaty slalomowe rozegrano w miniony weekend, 6 i 7 sierpnia na torze w Krakowie?Tyńcu. Do rywalizacji przystąpiło ponad dziewięćdziesiąt osad z całej Polski.
Ludowy Klub Kajakowy Drzewica wystawił do boju dziewięcioosobową reprezentację ? jednego seniora oraz ośmiu juniorów, którzy zgodnie z regulaminem PZKaj mogą brać udział w mistrzostwach seniorskich. Zgodnie z przewidywaniami drzewiczanie wywalczyli dwa medale, a największą niespodziankę sprawili młodzi kajakarze startujący w zespole.
Pierwszy dzień mistrzostw ? sobota ? okazał się bardzo pomyślny dla podopiecznych trenera Włodzimierza Dębowskiego. W kwalifikacjach konkurencji indywidualnych wszyscy zanotowali dobre wyniki i awansowali do dalszego etapu mistrzostw.
Tego dnia do walki z górskim żywiołem przystąpiły również zespoły. LKK reprezentowały dwie drużyny: K?1x3 mężczyzn oraz C?1x3 mężczyzn. O szansach medalowych mówiło się raczej w przypadku tej pierwszej. Zespół kajakarzy w składzie: Paweł Reszelewski, Bartosz Dębowski i Damian Stanik z nawiązką spełnił pokładane w nim nadzieje i popłynął kapitalnie.
Swoje aspiracje medalowe potwierdził już w eliminacjach zajmując trzecie miejsce. Finałowy przejazd miał jeszcze lepszy. Chłopcy uzyskali świetny czas, zarobili najmniej punktów karnych i z wynikiem 127,81 pkt pokonali wszystkich rywali ? jeden zespół Startu Nowy Sącz oraz dwa AZS?u AWF?u Kraków. Faworyci ? bracia Mateusz i Grzegorz Polaczykowie oraz Paweł Olchawa z AZS?u, ominęli bramkę i zostali sklasyfikowani na czwartej pozycji.
Nasi górale dość nieoczekiwanie, ale jak najbardziej zasłużenie zdobyli złoty medal i zostali mistrzami Polski seniorów. I to w juniorskim składzie. Ich zwycięstwo jest jedną z największych niespodzianek tegorocznych mistrzostw.
Drugiemu drzewickiemu zespołowi, w skład którego wchodzili Grzegorz Kiljanek, Paweł Smolarski i Adrian Wlazło, nie poszło już tak dobrze. Kanadyjkarze zajęli czwartą pozycję ze znaczną stratą do miejsca na podium.
Najważniejsze przejazdy w konkurencjach indywidualnych rozegrano w niedzielę. Do półfinałów przystąpiło osiem osad LKK. Miejsce w finale wywalczyła sobie połowa: Grzesiek Kiljanek w C?1, dwójka Michał Madzio ? Adrian Wlazło oraz Paweł Reszelewski i Damian Stanik w K?1. Na półfinałach udział w mistrzostwach zakończyli: kanadyjkarz Paweł Smolarski (13. miejsce) oraz kajakarze Bartosz Dębowski (11.), Tobiasz Kowalski (14.) i Jarosław Klata (15.).
W walce o medale najwięcej szans przyznawano Grześkowi Kiljankowi w kanadyjkach jedynkach. I ten nie zawiódł. Popłynął bardzo dobrze i ?wykręcił? najlepszy czas z całej finałowej dziesiątki. Niestety, trącił jedną z bramek, za co otrzymał dwa punkty karne. Gdyby nie ta strata, po raz kolejny zostałby mistrzem Polski. Ostatecznie zajął drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Wygrał Grzegorz Wójs ze Startu Nowy Sącz, który był wolniejszy od ?Małego?, jednak wystrzegł się punktów karnych. Jego przewaga nad Kiljankiem wyniosła zaledwie osiem setnych sekundy.
Inni finaliści z LKK nie znaleźli się w strefie medalowej. W C?2 osada Madzio ? Wlazło zajęła siódme miejsce, w kajakach Damian Stanik również był siódmy natomiast Paweł Reszelewski ósmy. Wyniki tych młodych zawodników trzeba ocenić bardzo wysoko, bo przecież zostały uzyskane w gronie seniorów.
Nasi medaliści odebrali medale m.in. z rąk prezesa Polskiego Związku Kajakowego Józefa Bejnarowicza. Podczas podsumowania mistrzostw miała miejsce jeszcze jedna miła uroczystość. Zawodnicy, którzy wywalczyli medale niedawnych mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców w Banja Luce, otrzymali dyplomy z gratulacjami podpisane przez ministra sportu i turystyki Adama Giersza. W gronie wyróżnionych znaleźli się drzewiccy juniorzy: Bartek Dębowski ? wicemistrz Europy w zespole K?1x3 ? oraz osada Michał Madzio ? Adrian Wlazło, która wywalczyła złoto w drużynie C?2x3.
W najbliższych dniach górale z Drzewicy nie będą startować w oficjalnych regatach. Na następne zawody pojadą dopiero za dwa tygodnie. W ostatni weekend wakacji, 27 i 28 sierpnia wezmą udział w Międzynarodowym Memoriale Wernerów połączonym z piątym rzutem Ligi Młodzików i Pucharu Polski. Impreza odbędzie się w Szczawnicy. Z kolei 17 i 18 września wystartują w Leśnej w kończących sezon regatach XVII Międzynarodowego Pucharu Kwisy, finału Pucharu Polski i Ligi Młodzików oraz Młodzieżowych Mistrzostw Polski.
Odpoczynku nie ma natomiast reprezentant Polski Grzegorz Kiljanek. Od minionego wtorku przebywa w Pradze, gdzie w najbliższy weekend zostaną rozegrane finałowe zawody Pucharu Świata. Prosto ze stolicy Czech uda się do Bratysławy na dwutygodniowe zgrupowanie przez mistrzostwami świata seniorów. Główna impreza slalomowa sezonu odbędzie się w dniach od 7 do 11 września na torze Cunovo.

Medaliści z LKK Drzewica w komplecie. Od lewej: Paweł Reszelewski, Grzegorz Kiljanek, trener Włodzimierz Dębowski, Damian Stanik, Bartosz Dębowski