Za oceanem bez medalu

Kajakarstwo górskie

Od 11 do 15 lipca w amerykańskim Wausau (stan Wisconsin, prawie 300 mil na północ od Chicago), rozgrywano Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowców do 23 lat w slalomie kajakowym. Regaty zgromadziły ponad 350 najlepszych młodych kajakarzy górskich z 27 państw.
W składzie reprezentacji Polski znajdowali się trzej zawodnicy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica: Bartosz Łęgosz, Paweł Smolarski i Bartosz Dębowski oraz drzewiczanie obecnie pływający w Krakowskim Klubie Kajakowym: Paweł Reszelewski i Michał Kołomański.
Starty na rzece Wisconsin rozpoczęły się od kwalifikacji. Każda osada pokonywała trasę dwa razy. O miejscu decydował czas lepszego przejazdu.
W środę, 11 lipca rozegrano kwalifikacje w K?1 mężczyzn i C?2. W pierwszej konkurencji rywalizowało 48 juniorów, w tym Bartosz Dębowski i Paweł Reszelewski. Z bardzo dobrej strony pokazał się Bartek, który zanotował jedenasty rezultat. Paweł był dwudziesty drugi. Obaj pewnie awansowali do półfinału, tym bardziej, że promocję uzyskiwała czołowa czterdziestka. W dwójkach kanadyjkach wystartowała osada Bartosz Łęgosz ? Paweł Smolarski. Eliminacje potraktowali jako rozpoznanie trasy przed konkurencją C?1, ale mimo dość słabego czasu dostali się do półfinału z dwudziestego miejsca ? ostatniego premiowanego awansem.
Dzień później odbyły się kwalifikacje w kanadyjkach jedynkach z udziałem 35 juniorów. Górale LKK stanęli na wysokości zadania i bez problemu awansowali dalej. Świetny rezultat uzyskał Bartosz Łęgosz, który zajął siódme miejsce. Paweł Smolarski był siedemnasty. Do najlepszej trzydziestki ? z dwudziestym siódmym czasem ? dostał się także Michał Kołomański.
Obiecujące i zakończone pełnym sukcesem kwalifikacje sprawiły, że na przejazdy półfinałowe czekaliśmy z dużymi nadziejami. Niestety, piątek, 13 lipca ? dzień półfinałów we wszystkich konkurencjach ? okazał się bardzo pechowy dla drzewickich kadrowiczów. Żaden z nich nie zdołał wywalczyć awansu do czołowej dziesiątki w swojej specjalności. Rywale byli za silni.
W K?1 najwyżej sklasyfikowano Bartosza Dębowskiego, który wywalczył osiemnastą lokatę. Paweł Reszelewski zajął dwudzieste ósme miejsce. Osada C?2 Bartosz Łęgosz ? Paweł Smolarski ukończyła półfinał na czternastej pozycji. W kanadyjkach jedynkach najlepiej poszło Smolarskiemu. Paweł uzyskał piętnasty czas. Bartek Łęgosz był dwudziesty. Michał Kołomański uplasował się na szesnastym miejscu.
Nasi juniorzy nie zanotowali sukcesów w konkurencjach indywidualnych, ale przed nimi były jeszcze finały drużynowe, gdzie o wysokie miejsca znacznie łatwiej. Górale z Drzewicy wchodzili w skład dwóch zespołów reprezentujących Polskę. Po cichu liczyliśmy na medal.
W sobotę, 14 lipca wystartowała drużyna K?1x3: Paweł Reszelewski, Bartosz Dębowski i Eryk Lejmel (KKK Kraków). Polacy rywalizowali z dwunastoma ekipami. Nie popłynęli najlepiej. Zarobili 54 punkty karne i ostatecznie zajęli jedenastą pozycję.
Nadzieję na podium dawała więc tylko drużyna C?1x3 w składzie: Bartosz Łęgosz, Paweł Smolarski i Michał Kołomański. Nasza ekipa startowała w niedzielę i kończyła mistrzowską rywalizację w Wausau. Ostatnia konkurencja regat ? z udziałem dziewięciu zespołów ? również nie przyniosła nam sukcesu, choć do medalu było bardzo blisko. Polscy juniorzy zajęli czwarte miejsce. Gdyby nie punkty karne, to mógłby być medal.
Dodajmy, że jedyny medal dla naszego kraju wywalczyła osada Michał Wiercioch ? Grzegorz Majerczak (KS Pieniny Szczawnica), która w C?2 młodzieżowców zajęła trzecie miejsce.
A już w najbliższy weekend (20?22 lipca) drzewiccy juniorzy, którzy startowali w Stanach Zjednoczonych, oraz juniorzy młodsi wezmą udział w regatach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów. Zawody zostaną rozegrane na torze w Krakowie?Tyńcu.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (784) z dnia 20 Lipca 2012r.