tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Z bronią po nowemu

 
W środę, 5 czerwca weszły w życie nowe przepisy dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez służby mundurowe ? w tym również przez policję. Policjant może teraz użyć broni, np. w celu zatrzymania pojazdu


Zmiany wprowadza ustawa z 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Jej zapisy reformują dotychczasowe zasady postępowania funkcjonariusza policji przed i po użyciu lub wykorzystaniu środków przymusu lub broni palnej, na nowo określają przypadki, w których policjanci mogą ich użyć, wprowadzają także nowe rodzaje tych środków.
Policjanci mogą użyć środków przymusu bezpośredniego po uprzednim bezskutecznym wezwaniu osoby do zachowania się zgodnego z prawem oraz po uprzedzeniu jej o zamiarze użycia tych środków. Od tej zasady można odstąpić wyłącznie w sytuacji, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub wolności policjanta lub innej osoby. Funkcjonariusze muszą jednak wybrać środek o możliwie najmniejszej dolegliwości, proporcjonalnie do zagrożenia.
W myśl nowej ustawy środkami przymusu bezpośredniego są siła fizyczna (techniki transportowe, obrony, ataku, obezwładnienia), kajdanki (zakładane na ręce, na nogi i zespolone), kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający, siatka obezwładniająca, kask zabezpieczający, pałka służbowa, wodne środki obezwładniające, pies służbowy, koń służbowy, pociski niepenetracyjne, chemiczne środki obezwładniające (ręczne lub plecakowe miotacze substancji obezwładniających, granaty łzawiące, inne urządzenia do miotania środków obezwładniających), przedmioty służące do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej, kolczatka drogowa i inne środki służące do zatrzymywania i unieruchamiania pojazdów, pojazdy służbowe, środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód (w tym materiały wybuchowe), środki pirotechniczne o właściwościach ogłuszających lub olśniewających. Ustawa określa przypadki użycia lub wykorzystania każdego z nich. Szczegółowo definiuje również zasady użycia broni palnej oraz sytuacji, w których jest ono dozwolone. Policjanci mogą jej użyć tylko wówczas, jeśli użycie innych środków okazało się niewystarczające lub nie jest możliwe ze względu na okoliczności zdarzenia. Przed użyciem broni konieczny jest okrzyk "policja", wezwanie do zachowania zgodnego z prawem, a w przypadku niepodporządkowania się uprzedzenie "stój, bo strzelam". Obowiązuje również oddanie strzału ostrzegawczego w bezpiecznym kierunku. Od pełnej procedury można odstąpić w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia policjanta lub innej osoby.
Treść ustawy oraz opracowanie dotyczące uprawnień funkcjonariuszy policji w zakresie użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej są dostępne na stronie KGP (www.policja.pl).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »