tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Z PTTK do Słowenii i Chorwacji

 





Już od jesieni ubiegłego roku członkowie i sympatycy oddziału PTTK w Żarnowie przygotowywali się do wycieczki do Słowenii i Chorwacji. Odbyła się ona od 6 do 10 czerwca i została zorganizowana przy współpracy ze specjalistycznym biurem podróży PTTK w Rzeszowie, które załatwiało transport, noclegi, wyżywienie i przewodników. Program krajoznawczy zaczął się od stolicy Słowenii ? Lublany, w której zobaczyliśmy m.in. park Tivoli, średniowieczny zamek obronny, XV?wieczny ratusz, barokową fontannę, kościół św. Mikołaja i Smoczy Most.
Do Chorwacji wjechaliśmy w rejonie Rijeki, największego portu kraju i trzeciego pod względem wielkości miasta, aby zwiedzić Opatiję ? największy kurort na adriatyckim wybrzeżu, w którym bywał cesarz monarchii austro?węgierskiej Franciszek Józef i wiele znanych postaci ówczesnej Europy. Idąc ścieżką wzdłuż morza spotkaliśmy tablicę pamiątkową związaną z pobytem w Opatii Józefa Piłsudskiego. Tablicę ufundowała ambasada polska w Chorwacji, a napisy wykonano w języku polskim i chorwackim.
Następny dzień poświęcony był zwiedzaniu miejscowości na półwyspie Istria, przypominające swą architekturą miasta włoskie. Trzeba wspomnieć, że jest tu znaczna diaspora włoska, stąd i napisy w dwu językach chorwackim i włoskim. Rovinj ? to malownicze miasteczko z barokową katedrą, w której znajduje się sarkofag ze szczątkami św. Eufemii, a miasto Poreć ma bazylikę św. Eufrazego, zaliczaną do najwspanialszych świątyń bizantyjskich w Europie. W tym ostatnim miescie, podobnie jak i w pobliskiej Puli są pozostałości z czasów rzymskich. Pula jest najstarszym miastem wschodniego Adriatyku, w którym spotykamy amfiteatr z I w., przypominający swym wyglądem Koloseum i mogący pomieścić ok. 20 tys. widzów. Ponadto można zobaczyć Bramę Herkulesa, Świątynię Augusta i szereg innych atrakcji turystyczno?krajoznawczych. Zakwaterowanie w Puli, obok plaży morskiej, skłoniło niektórych wycieczkowiczów do kąpieli, a woda tu ciepła i czysta. W sobotę znów przekroczyliśmy granicę chorwacko?słoweńską, aby dotrzeć do położonego na wybrzeżu słoweńskim miasteczka Piran, przypominającego swą architekturą włoską Wenecję. Głównym celem wycieczki była jaskinia Postojna, jedna z najsłynniejszych jaskiń świata wydrążona przęz rzekę Pivkę. Jej system wraz z sąsiednimi pieczarami liczy około 27 km, z czego ogląda się około pięciu. Najpierw jedzie się kolejką do komory Velika Gora, skąd wędruje się pieszo, wśród różnorodnych form naciekowych. Najbardziej znane okazy to stalagmit Brylant i Filarowa Kolumna, a największą komorą jest Sala Koncertowa, mogąca pomieścić ok. 10 tys. ludzi. Ostatni dzień nastawiony był na zwiedzanie alpejskiej części Słowenii. W Bledzie ? górskim kurorcie nad brzegiem jeziora podziwialiśmy widoki zamku położonego na pionowej skale i malowniczą wyspę z kościołem do której dotarliśmy gondolami. Alpy Julijskie towarzyszyły nam nie tylko w Bledzie, ale także w dalszej drodze do granicy z Austrią. Droga przez Austrię, Czechy i Polskę doprowadziła nas wreszcie do Żarnowa, bowiem celem najdłuższej nawet podróży jest powrót do domu.
Podczas wycieczki zostały wręczone 4 oddziałowe odznaki ?Znam kraje Europy? dwóm małżeństwom: Wiesławie i Tadeuszowi Okoniom oraz Elżbiecie i Zbigniewowi Kopkom. Wyróżnienie to otrzymuje się za zwiedzenie z PTTK w Żarnowie przynajmniej pięciu państw europejskich w czasie trzech lub więcej wycieczek krajoznawczych. W wycieczce wzięło udział 46 uczestników, w tym 30 to członkowie i sympatycy oddziału PTTK w Żarnowie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (779) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »