tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wspaniali i niezastąpieni

 
Święta babć i dziadków

Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie, jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.

Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.

A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.

Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie.

Ten wierszyk nieznanego mi autora najlepiej ukazuje znaczenie tych dni, na przekór mroźnej aurze pełnych gorących uczuć i serdeczności w całej rodzinie.
Babcia i dziadek to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu. To oni opiekowali się nami w dzieciństwie, kiedy nasi rodzice byli w pracy, pomagali w robieniu lekcji, znajdowali radę na każde zmartwienie. Babcia piecze najlepsze ciasta, świetnie gotuje, daje słoiki dżemów. To ona pomaga nam szyć ubrania dla lalek i pomagała leczyć chorego misia. Wiadomo - nasza babcia jest najlepsza na świecie. Wspaniałością dorównuje jej chyba tylko dziadek, który zawsze był chętny do brania nas na barana, pomagał jeździć na rowerze i dawał słodycze, gdy nikt nie widział. Szczęśliwe dzieciństwo, radość i poczucie bezpieczeństwa, które zapewniali nam pod nieobecność rodziców, jest czymś najcenniejszym. Babci i dziadka nie zastąpi nikt. Obok rodziców i naszych partnerów, to oni zajmują najwięcej miejsca w naszych sercach...
Ponad trzydzieści lat temu w naszym kraju ktoś wpadł na genialny pomysł, aby poświęcić dwa dni w roku na świętowanie dni dziadków - Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia). Nikt nie pamięta genezy powstania tych świąt i tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Podobne święta obchodzone są na całym świecie - mimo że w różnych dniach. W Bułgarii obchodzony jest Dzień Babci (Babin Den) 20 stycznia, w Wielkiej Brytanii święto babci (Grandmother Achievement Day) przypada na 11 lutego. Francuzi Dzień Babci (Fete des Grand-meres) obchodzą w pierwszą niedzielę marca, Niemcy (Grosseltern-Tag) na początku września. Meksykanie w czerwcu (Dia de Abuelos), a Brazylijczycy 26 lipca. We Włoszech babcie i dziadkowie świętują 2 października. Jego data została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia kościół katolicki obchodzi święto aniołów stróżów, a nie da się zaprzeczyć, że dziadkowie są nimi dla wnuków.
Japończycy są narodem, który starsze osoby darzy wyjątkowym szacunkiem. Dlatego, aby podkreślić wartość długiego życia, w 1966 roku zamiast Dnia Babci i Dziadka ustanowiono Dzień Szacunku dla Wieku (Keiro no Hi), który przypada na trzeci poniedziałek września. Jest to święto narodowe, wolne od pracy.
W USA National Grandparents Day, czyli Narodowe Święto Dziadków (dziadków i babć) jest zatwierdzonym przez Kongres i Prezydenta, świętem oficjalnym. W 1978 roku ówczesny prezydent Jimmy Carter podpisał proklamację ustanawiającą pierwszą niedzielę po dniu pracy (Labour Day) Narodowym Świętem Dziadków. Labour Day obchodzony jest w Kanadzie i USA w pierwszy poniedziałek września, więc Dzień Dziadków wypada w tych krajach również we wrześniu. Dzień Dziadka i Babci w USA ma swój oficjalny hymn skomponowany przez Johny’ego Prilla zatytułowany „A Song For Grandma And Grandpa” (Piosenka dla babci i dziadka). Od kwietnia 1999 roku oficjalnym symbolem tego dnia jest niezapominajka. Ma ona nie tylko przypominać o dniu dziadków, ale także o kruchości ludzkiego życia.
Również w wielu innych kulturach dziadkowie uznawani są za wyjątkowe osoby, zajmujące wysokie miejsce w hierarchii zarówno rodzinnej, jak też społecznej. Szanuje się ich za ciepło, oddanie, ogromne doświadczenie życiowe i wzór do naśladowania. Ludzie z różnych miejsc naszego globu zgadzają się bowiem co do jednego - nasze babcie i dziadkowie są wspaniali i niezastąpieni.
Opr.: dziadek erg


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (653) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »