tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wolanki z Prymusowej doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Prymusowej Woli powstało na przełomie lat 70. i 80. Jego założycielką, a zarazem pierwszą przewodniczącą była Stanisława Krzysztofik. Następnie funkcję tę sprawowała Stanisława Polak. O tym, czym zajmowały się członkinie dawniej, a jakie są ich zajęcia dziś oraz o największych sukcesach i planach na przyszłość gospodyń z Prymusowej Woli, piszemy w kolejnym artykule z cyklu


Teresa Kotusiewicz, obecna przewodnicząca grupy, sięga pamięcią do lat 70. ? Wówczas było nas 49 aktynie działających członkiń ? wspomina. Koło współpracowało wtedy z organizacjami społecznymi funkcjonującymi w tych latach w Prymusowej Woli: OSP, Związkiem Młodzieży Wiejskiej i Kółkiem Rolniczym. ? Ostatnia z wymienionych organizacji bardzo nam pomogła w zakupie piskląt i paszy, których w tamtych trudnych czasach nie było praktycznie na rynku ? opowiada zastępczyni przewodniczącej, Teresa Dębowska. Poza odchowem kurcząt, działalność koła przejawiała się także w organizowaniu kursów gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia, w których wolanki chętnie brały udział.
Na początku istnienia koła, panie organizowały różnego rodzaju przedsięwzięcia i spotykały się na wielu imprezach integracyjnych. Uczestniczyły w festynach rodzinnych, dożynkach gminnych, sobótkach itp. Na spotkaniach wymieniały się zdobytymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Poprzez wytwory ludowe oraz regionalną kuchnię podtrzymywały opoczyńskie tradycje i przekazywały wiedzę zdobytą od mam i babć następnym pokoleniom.
Dawniej gospodynie chętniej i częściej, w porównaniu z teraźniejszością, organizowały spotkania. Wspólnie darły pierze, razem układały humorystyczne piosenki, które były później wykorzystywane na weselach i dożynkach. ? W czasie tych spotkań, panie zajmowały się także tworzeniem sztuki ludowej. Robiły imponującą ilość bibułowych kwiatów, które zdobiły flakony w przeważającej liczbie chałup w naszej wsi, wykonywały słomiane pająki i ozdoby choinkowe ? wspomina członkini Stanisława Krzysztofik.
Z biegiem czasu, pod koniec lat 80., działalność koła została zawieszona. Jego reaktywacja nastąpiła w 2007 roku i dzięki temu w Prymusowej Woli znów działa grupa kobiet, podtrzymująca dawne tradycje.
Obecnie zarząd koła stanowią, wspomniane wcześniej Teresa Kotusiewicz i Jadwiga Dębowska, które pełnią kolejno funkcje przewodniczącej i zastępczyni. Wraz z nimi w skład zarządu wchodzą skarbniczka Barbara Ogłozińska oraz sekretarz Dorota Jakubczyk. W momencie reaktywacji przynależność do koła zadeklarowało 26 kobiet, jednak z roku na rok ich liczba rośnie.
Koło współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Do kluczowych należą: Urząd Gminy w Sławnie, GOK, Starostwo Powiatowe, OSP oraz ZSS w Prymusowej Woli. Panie chętnie integrują się także członkiniami innych kół. ? Kontynuując działalność poprzedniczek, staramy się brać udział w różnych imprezach kulturalnych. Zarówno w tych organizowanych cyklicznie przez władze gminne, takich jak: dożynki, Festiwal Pieśni Maryjnych, tłusty czwartek, przegląd stołów wigilijnych, czy wieczór sobótkowy, jak również takich, które są naszymi przedsięwzięciami, a mianowicie: Dzień Matki, Dzień Kobiet czy wspólna integracja przy ognisku, podczas którego pieczemy kiełbaski i śpiewamy ludowe przyśpiewki ? wymieniają członkinie Stanisława Polak i Irena Melka.
W KGW działają gospodynie z wieloma uzdolnieniami i umiejętnościami. Jedne smacznie gotują, inne mają zdolności plastyczne, kolejne zaś umieją układać zabawne monologi czy przyśpiewki oraz "wpadające w ucho" piosenki ludowe. Te umiejętności wykorzystują podczas różnego rodzaju imprez, w których chętnie biorą udział. ? Panie z naszego koła wprost uwielbiają śpiewać i tańczyć. Żadna z nas nie znalazła się w KGW przypadkowo, a każda członkini ceni sobie kulturę ludową ? przyznaje Barbara Ogłozińska. Wśród najbardziej utalentowanych gospodyń prym wiodą Teresa Kotusiewicz i Stanisława Krzysztofik, których przyśpiewki ludowe nie mają sobie równych oraz gawędziarka Krystyna Melka.
Panie spotykają się ze sobą średnio raz na dwa miesiące. Wzmożenie ilości spotkań następuje jednak przed imprezami kulturalnymi, celem omówienia szczegółów oraz prób śpiewu i tańca. Najczęstszym punktem debat i przygotowywań jest świetlica mieszcząca się przy remizie OSP. Czasem jednak gospodynie urządzają spotkania w świetlicy szkolnej. ? Dzięki uprzejmości dyrekcji mamy swój azyl także w okresie zimowym, gdy w naszej świetlicy jest wówczas bardzo zimno oraz w czasie prac remontowych OSP ? mówi Urszula Melka.
Wolanki z Prymusowej cenią sobie uczestnictwo w wycieczkach. Do tej pory były m. in. w stolicy, gdzie zwiedziły Sejm oraz w krakowskich Łagiewnikach, gdzie miały okazję być np. w sanktuarium. Gospodynie planują zwiedzić jeszcze wiele miejsc, ale nie mają skonkretyzowanych planów, co będzie kolejnym celem ich podróży. ? Poza wycieczkami, mamy także w planach zaktywizować młodzież do działania w kole oraz powiększyć grono członkiń ? mówi członkini Barbara Biskup. ? Mamy też nadzieję na lepsze warunki do naszych spotkań w remontowanej obecnie świetlicy przy OSP, dziękując przy tym władzom gminnym za troskę i zainteresowanie naszym losem ? dodaje.
Podsumowania dokonała przewodnicząca, dla której najważniejsze jest to, że grupa potrafiła się zreaktywować po latach i działać nieprzerwanie już ponad sześć lat. ? Mam cichą nadzieję na tak prężną jak do tej pory działalność w kolejnych latach ? powiedziała dumna Teresa Kotusiewicz.



Gospodynie na wycieczce do Warszawy ? lata 80.



KGW w Prymusowej Woli, w remizie OSP tuż po reaktywacji koła w 2007 roku



Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »