tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Widzenie przez skórę

 

Mówić ze ślepym o kolorach? Bez sensu? A jednak! Ludzie niewidomi od urodzenia mogą doznawać wrażeń wzrokowych! Wydaje się to niemożliwe, jednak psychologowie udowodnili, że takie zjawisko zachodzi. Ponieważ zakrawa to na czary, opiszę eksperyment, który dowiódł, że istnieje ?widzenie skórne?.
Gdy leżymy na brzuchu, a ukochana osoba rysuje na naszych plecach np. koło czy kwadrat, to potrafimy je rozpoznać. Wyposażeni w tę wiedzę psychologowie skonstruowali fotel, którego oparcie składało się z gęsto upakowanych, tępych igiełek. Mogły one wysuwać się i wibrować tak, że na plecach siedzącej osoby ?rysowały? odpowiedni kształt. Ten fotel został podłączony do kamery. Jeśli kamera filmowała np. stojącą na stole szklankę, to na plecach badanego odciskał się kształt szklanki.
Ludzie, którzy brali udział w eksperymencie łatwo i szybko uczyli się rozpoznawać plecami co filmuje kamera. Po pewnym czasie byli w stanie rozpoznać nawet stosunkowo złożone przedmioty - np. wazon z kwiatami, czy telefon z odłożoną słuchawką. Potrafili także rozpoznać czy wazon stoi przed telefonem czy za nim.
Do tej pory doświadczenie jest ciekawe, ale nie jest niezwykłe. W końcu ludzie widzą niemal codziennie takie przedmioty i umieją je łatwo rozpoznać. Okazało się jednak, że jeżeli w eksperymencie brał udział człowiek niewidomy, to również bez trudu rozpoznawał te przedmioty plecami! Wtedy badacze postanowili sprawdzić co się stanie, jeśli ?pokażemy? serię rysunków zmyślonych i wywołujących złudzenia wzrokowe, z którymi niewidomi na pewno nigdy się nie zetknęli.
Jeden z najprostszych obrazków tego typu to sześcian rysowany kilkoma kreskami. Figura jest płaska, choć nam zdaje się, że jest bryłą. To typowe złudzenie wzrokowe. Gdy figurę tę ?wyciskano? na plecach ludzi widzących - mieli wrażenie, że kamera filmuje bryłę. Okazało się, że identycznych wrażeń doświadczali ludzie niewidomi od urodzenia! W tym miejscu eksperyment stał się zupełnie niebanalny i przeszedł do historii! Jak to jest bowiem możliwe, że złudzeń wzrokowych może doświadczać osoba niewidoma? Czego to dowodzi?
Psychologowie wykazali tu dobitnie, że mózg potrafi spostrzec przedmiot (czyli wytworzyć sobie jego obraz), niezależnie od tego, czy informacja dostarczana jest przez skórę czy przez siatkówkę oka! W dodatku okazało się, że nieprawdą jest, iż widzimy świat taki, jakim widzą go nasze oczy! Świat, który widzi oko jest bowiem zupełnie inny niż nasz codzienny świat. Na siatkówce oka, która odbiera wrażenia wzrokowe, świat jest malutki (bo oko jest małe), rozmazany i bez wyraźnych krawędzi (bo siatkówka zawiera krew, nerwy i jest niedoskonała), odwrócony do góry nogami (bo obraz odwraca soczewka oka), wykrzywiony i pozbawiony głębi (bo siatkówka jest wklęsłym ekranem) oraz ziarnisty (siatkówka składa się z pojedynczych komórek). W dodatku świat widziany przez oko jest w ciągłym ruchu, bo oko bez przerwy się porusza (to m. in. ruchy oscylacyjne i sakkadowe). Tymczasem świat, który my spostrzegamy jest zupełnie inny: posiada głębię, jest nieruchomy, precyzyjny a przedmioty mają swoje naturalne rozmiary i ?stoją na nogach?.
Mózg potrafi tworzyć z niewyraźnych i zdeformowanych informacji (obojętnie czy dostarczonych przez oko czy przez skórę) precyzyjny i prawdziwy obraz świata, bo wykorzystuje wiele informacji których nie ma w oku, ale są w mózgu. I dlatego osoby niewidome mogą doznawać tych samych wrażeń wzrokowych co każdy z nas - ich mózgi wyposażone są bowiem w tę samą (wrodzoną?) wiedzę o świecie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »