tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Wiara w człowieka

 
Czy milioner i geniusz, który dokonuje rewolucji w nauce, może mieszkać w blokowisku, chodzić do supermarketu i sprawdzać ceny keczupu na zakupach?

W 2000 r. matematycy ogłosili siedem problemów milenijnych. Są to najtrudniejsze, najważniejsze i nadal nierozstrzygnięte problemy matematyczne. Cały XX wiek wielcy matematycy głowili się nad ich rozwiązaniem. Wszyscy polegli.

Rycerz pokonuje smoka
W 2002 roku trzydziestosześcioletni Rosjanin, dr Grigorij Perelman, opublikował wywód matematyczny, który rozwiązywał problem. Perelman po prostu wywiesił swoje rozwiązanie w internecie. Jednocześnie zawiadomił e?mailem kilku profesorów matematyki, o których sądził, że są w stanie zrozumieć jego dowód. Analiza trzydziestodziewięciostronicowego dowodu Perelmana zabrała naukowcom cztery lata! W 2006 r. roku ogłosili oficjalnie, że jest on prawidłowy. Tygodnik Science uznał, że przyćmiewa to wszystkie inne wydarzenia naukowe 2006 r.
W efekcie genialnemu matematykowi przyznano Medal Fieldsa (odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki). Otrzymał też milion dolarów za gigantyczny wysiłek umysłowy włożony w rozwiązanie problemu milenijnego.

Prawdziwa skromność
Perelman odmawia przyjęcia matematycznego Nobla. Mówi, że nie wie kto mu tę nagrodę przyznał (jury Medalu Fieldsa jest utajnione), a więc nie wie czy ocena została przeprowadzona rzetelnie.
Nie zgadza się, aby przelać mu na konto milion dolarów: ? Nagroda jest mi przyznana niesprawiedliwie, bo nie ja jeden przyczyniłem się do rozwiązania tego zagadnienia. Perlman mówił, że na rozwiązanie problemu milenijnego naprowadziły go pomysły Richarda Hamiltona, którego wykładów wysłuchał trzynaście lat wcześniej (!) w Berkeley (USA), a który nie został uhonorowany.
Promotor doktoratu Perelmana skomentował: ? Grisza zawsze był skrajnie uczciwy. Gdy jako student jechał ze mną kiedyś metrem, w tłoku i gorącu, nawet nie poluzował swojej czapki?uszanki, mówiąc że obiecał matce, iż będzie ją miał ciągle na głowie.

Paparazzi
Po rezygnacji z miliona dolarów rosyjskie media rzuciły się na Perelmana.
Okazało się, że dr Grigorij Perelman jest bezrobotny, mieszka z matką w malutkim mieszkanku. Żyje bardzo skromnie, pracuje samotnie i publikuje nowe prace. Unika kamer (Nie chcę być oglądany jak małpa w zoo. A wszystko, czego potrzebuję, mam tutaj). Nagrywany z ukrycia przez paparazzich, wygląda jak szary, niczym nie wyróżniający się człowiek z foliową reklamówką na zakupy?

Wariat?
Bezrobotnego, który odmawia przyjęcia miliona dolarów za swoją ciężką pracę, łatwo można uznać za wariata. Profesor uczący Perelmana mówił jednak: ? Jest wielu utalentowanych studentów matematyki. Myślą błyskawicznie i rozwiązują w pamięci złożone problemy. Grisza był jednak zawsze inny. Nigdy nie był szybki. Zastanawiał się długo i sprawdzał starannie. Ale kiedy odpowiadał, okazywało się, że jego myślenie było niezwykle wnikliwe i głębokie. Myślenie matematyczne nie polega bowiem na szybkości. Tu chodzi o głębię.
Genialny biedak?milioner udzielił jednego wywiadu. Powiedział w nim między innymi: ? Nauczyłem się obliczać puste przestrzenie, zrozumiałem jak się one nasycają. A przecież są wszędzie i dzieje się to cały czas ? nie tylko w kosmosie albo między atomami, ale także w życiu społecznym czy ekonomii. Tak działa Wszechświat, zrozumiałem, jak on działa. Dlaczego miałbym zatem uganiać się za milionem dolarów?
Wierność własnym wartościom, skromność, uczciwość, pracowitość, wstręt do jarmarcznego rozgłosu, głębia myślenia? Czy nie rodzi to wiary w Człowieka?


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (917) z dnia 13 Lutego 2015r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »