tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wakacje z dzieckiem

 






Pakowanie się jest sztuką. Tym większą, gdy wyjeżdża się z dzieckiem. Zawartość bagażu zależy w dużym stopniu od celu podróży i sposobu dotarcia do niego. Pewne zasady, a tym samym punkty na liście rzeczy do zabrania, są jednak uniwersalne.

Dokumenty
Na jej czele są oczywiście dokumenty, w tym książeczka zdrowia dziecka (lub jej ksero) i zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Ich ważnym uzupełnieniem może się okazać numer telefonu do swojego pediatry. Warto, by dziecko w wieku szkolnym miało przy sobie podbitą legitymację. Przy wyjazdach zagranicznych nie można zapomnieć o jego dowodzie lub paszporcie.

Ubrania
Kwestia ich doboru (a ściślej, ilości) potrafi budzić spore emocje. Rozsądek podpowiada, by wybierać odzież wygodną, łatwą do ewentualnego przeprania i szybko schnącą, w zestawie na różną pogodę. Nawet gdy panują upały, nie można zapomnieć o czymś ciepłym, chociażby na chłodne wieczory i noce ? zwłaszcza jeśli wypoczywamy biwakując. Wówczas przyda się też dłuższy kawałek sznurka i klamerki do powieszenia kilku sztuk mokrej odzieży. Konieczne są ubrania od deszczu.
Także obuwie powinno być przede wszystkim wygodne i sprawdzone. Do tego adekwatne do planów ? na nadmorski deptak wystarczą sandałki, ale spacer w góry wymaga traperek trzymających kostkę. Zapakujmy też kalosze i klapki do korzystania pod prysznicem.
W podróżnej garderobie nie może zabraknąć czegoś do ochrony głowy i okularów słonecznych.

Toaleta
Do podstawowych środków higieny warto dopakować wilgotne chusteczki. Obok papieru toaletowego w bagażu powinny znaleźć się też nakładki na toaletę (do kupienia są np. jednorazowe). Przydać może się kilka woreczków foliowych, na śmieci, brudne rzeczy i? nieprzewidziane sprawy).

Ważne drobiazgi
Konieczny jest preparat do opalania, najlepiej z wysokim filtrem i wodoodporny. Obowiązkowo zabieramy środki przeciw komarom i kleszczom. Wybór jest ogromny ? obok preparatów nakładanych na skórę, w sprzedaży są też specjalne bransoletki, na biwaku mogą się ponadto przydać antykomarowe świece czy kadzidełka, ponadto moskitiera lub gęsto tkana firana.
Zawsze warto mieć ze sobą latarkę, na wyprawy w góry np. tzw. czołówkę. Na wszelkie wycieczki ? plecaczek, w który dziecko zabierze swoje ?skarby?. Przydać może się termos, plastikowe naczynia i kubek?niekapek.
Pomyślmy o ekwipunku do zabawy ? ulubionej przytulance, piłce, badmintonie czy ringo. Na plażę ? o zabawkach do piasku i dmuchanej piłce. Sprawdzić mogą się też książeczki, kolorowanki lub blok rysunkowy i kredki, gry planszowe. Podróż samochodem uprzyjemnią nagrania z muzyką i audiobooki.

Apteczka
Absolutne minimum to leki przyjmowane przez dziecko na stałe i potrzebne w nagłych wypadkach. Środki, które należy mieć pod ręką to: woda utleniona (może być w żelu), spirytus salicylowy lub nasączone nim gaziki do odkażania ran, plastry: na rolce i z opatrunkiem (gorącą polecamy te z obrazkami, jako ?odwracacze uwagi? potrafią zdziałać cuda!), kilka różnej wielkości bandaży (w tym elastyczny) i jałowych gazików oraz chustę trójkątną. Do tego dodajmy środek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, najlepiej w syropie lub czopkach (te drugie nie nadają się do zabrania w tropiki!) oraz spray na oparzenia (pamiętając, że przed jego zastosowaniem trzeba najpierw ?poszkodowane? miejsce dobrze schłodzić!). Zapakujmy też sól fizjologiczną w jednorazowych opakowaniach do płukania oka, nożyczki (najlepiej z tępym końcem), pęsetę i termometr.
Ważnym uzupełnieniem podróżnej apteczki są preparaty przeciw chorobie lokomocyjnej oraz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego ? łagodzące biegunki i zatrucia pokarmowe, pomocne w zaparciach i wzdęciach. Warto zaopatrzyć się w specyfik przeciwdziałający odwodnieniu. W razie potrzeby można też przygotować go samemu ? jak podpowiadają A. Wroczyńska i A. Kuna w książce ?Podróże i zdrowie? potrzeba w tym celu połączyć 6 płaskich łyżeczek cukru, 1 płaską łyżeczkę soli kuchennej i litr bezpiecznej wody ? butelkowanej lub przegotowanej, poprawiając smak tej mieszaniny kilkoma kroplami soku z cytryny.
Na co najmniej tydzień przed planowanym wyjazdem można podawać dziecku probiotyk. Warto tego typu preparat zabrać również ze sobą.
Jeśli dziecko ma skłonność do uczuleń, trzeba zapakować leki przeciwalergiczne. Zawsze warto mieć pod ręką pomocne w takich przypadkach wapno, łagodzące także skutki ukąszeń. Do tego, dedykowane im preparaty w żelu.
Na stłuczenia i obrzęki pomoże żel lub maść z arniką. Nie tylko najmłodszym może przydać się krem na odparzenia.
Dodatkowo możemy uzupełnić apteczkę o środki stosowane w przeziębieniach, syrop lub cukierki na kaszel, krople na katar. W przypadku najmłodszych ? preparat do nawilżania i oczyszczania noska oraz gruszkę lub inny ?odsysacz?. Wybierając się do krajów egzotycznych, zapakujmy na wszelki wypadek jednorazowe igły i strzykawki.
Pamiętajmy, że leki należy przechowywać w możliwie chłodnym miejscu i chronić je przed działaniem słońca. W podróży powinny być zabezpieczone przed zgnieceniem czy rozlaniem. Powinniśmy pakować je w oryginalnych opakowaniach wraz z dołączonymi ulotkami (niedopuszczalne jest przekładanie ich do słoiczków po innych preparatach, jak też dzielenie blisterów uniemożliwiające odczytanie nazwy leku i jego terminu ważności!). Ostateczny skład apteczki, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, warto skonsultować z pediatrą. Zdecydowanie lepiej niż reklamy, doradzą nam farmaceuci.

Bagaż podręczny
czyli rzeczy, które warto mieć ?pod ręką?, zwłaszcza w dłuższej podróży. To przede wszystkim coś do picia i nieco prowiantu: kanapki, herbatniki, owoce, słodka przekąska (raczej jednak nie produkty mocno kruszące się lub lepkie, soczyste owoce czy czekolada). Do tego papierowe ręczniki lub chusteczki ? świetnie sprawdzą się te wilgotne, papier toaletowy i plastikowe woreczki. Pomyślmy o zapasowym ubraniu, małej poduszeczce lub zagłówku i kocyku. Zabezpieczmy też dziecko przed nudą (a siebie ? jej efektami), zapewniając mu kilka drobnych zabawek, możliwość czytania lub rysowania.

Oprac. wk


(wk)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (784) z dnia 20 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »