tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wakacje w Tarnoszynie

 
Wzorem lat ubiegłych – w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy Spółdzielnią Socjalną "Promyk Nadziei" z Opoczna a Stowarzyszeniem "Pomocna Dłoń" z Tarnoszyna – 25–osobowa grupa naszej młodzieży wypoczywała w Tarnoszynie blisko granicy z Ukrainą. Przebywała tam od 20 do 26 sierpnia



Opocznianie na Cmentarzu Orląt Lwowskich



Lokalne władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz miejscowa społeczność dołożyły wszelkich starań w zorganizowanie integracyjnego wypoczynku. W dniu przyjazdu wójt gminy Ulhówek serdecznie powitał opoczyńską młodzież, życząc jej wspaniałego odpoczynku oraz miłych wrażeń z pobytu. Dziekan dekanatu tarnoszyńskiego i jednocześnie prezes stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" dbał o posiłki, a dyrektorka miejscowej podstawówki zapewniła wszystkim bazę noclegową. Gościnność i serdeczność mieszkańców Tarnoszyna okazywane były każdego dnia na różnych płaszczyznach.
Dzięki wspaniałym organizatorom młodzież mogła jeszcze bardziej zintegrować się, nawiązać przyjaźnie oraz zgłębić wiedzę o nieznanej im krainie geograficznej – Roztoczu, które zachwyciło krajobrazem, przyrodą, zabytkowymi drewnianymi cerkwiami oraz bogactwem różnorodności kulturowej.
Program pobytu każdego dnia był tak napięty, że nie było czasu na nudę. W Lublinie grupa zwiedziła Państwowe Muzeum na Majdanku. Zobaczyła, w jakich warunkach żyli, pracowali i umierali więźniowie – głównie Żydzi. Napis na kopule mauzoleum "Los nasz dla was przestrogą", który upamiętnia ofiary hitlerowkiego obozu, wprowadził młodzież w głęboką zadumę. Była to prawdziwa lekcja historii.
Opocznianie zwiedzili również Muzeum Wioski Lubelskiej, Wyżyną Lubelską, Roztocze, Powiśle, Podlasie i Polesie Lubelskie, Nadbuże. W Zamościu nie ominęli rynku z kamieniczkami, katedry, fortyfikacji ziemnych z bastionami na narożach, kościoła franciszkanów. Widzieli Starą Bramę Lubelską, Akademię Zamojską, pałac Ordynatów Zamoyskich i inne zabytki.
Wycieczkowicze mieli okazję zwiedzić placówkę straży granicznej w Chłopiatynie. Tam zapoznali się z pracą funkcjonariuszy straży granicznej, sprzętem motoryzacyjnym służącym do kontrolowania pasa granicznego. Zobaczyli, jak wygląda zielony pas graniczny oddzielający Polskę i Unię Europejską od Ukrainy. Byli niezywkle zainteresowani służbą w straży granicznej, a szczególnie procedurami przy zatrzymaniu nielegalnych uchodźców przekraczających granicę. Pytań było tak dużo, że funkcjonariusz kilka razy spotykał się z młodzieżą i odpowiadał na różne pytania. Jednak nie wszystkie sprawy zostały omówione do końca, dlatego opocznianie postanowili, że za rok ponownie przyjadą i będą kontynuować ten temat. Być może młodzież chciałaby związać swoje życie zawodowe ze służbą w straży granicznej.
W programie wycieczki był również Horyniec Zdrój i zwiedzanie najstarszej cerkwi w Polsce w Radrużu (powiat lubaczowski), wpisanej na listę zabytków dziedzictwa międzynarodowego UNESCO. Przewodnik ciekawie opowiadał o zabytku, a w ramach podziękowania młodzież zaśpiewała kilka pieśni kościelnych. Była to wspaniała reklama, ponieważ opocznianie otrzymali zaproszenie na uczestnictwo w przyszłorocznym koncercie muzyki cerkiewnej.
Największą atrakcją był jednodniowy wyjazd do Lwowa. Tam młodzież obejrzała wspaniałą panoramę miasta z kopca Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku. Zwiedziła Cmentarz Łyczakowski, na którym pochowano wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiające alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski w różnych stylach.
Kolejne punkty wycieczki to wizyty na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) oraz katedrach – łacińskiej i ormiańskiej. Wycieczkowicze udali się również pod pomnik Adama Mickiewicza i do Opery Lwowskiej. Odbył się również spacer po zabytkowym rynku Lwowa. Swoim kształtem podobny jest do rynku warszawskiego i wrocławskiego.
Podczas wycieczki nie zabrakło atrakcji w postaci spływu kajakowego Wieprzem. Była to wspaniała przygoda i spotkanie z przyrodą. Nie obeszło się bez wywrotki i przymusowej kąpieli w zimnej wodzie.
Oprócz wyjazdów młodzież aktywnie spędzała czas na miejscu. Codziennie odbywały się integracyjne warsztaty muzyczne, wspólne biesiadowanie przy akordeonie i pieczonych kiełbaskach na grillu oraz dyskoteka.
25 sierpnia, z okazji uroczystości odpustowo–dożynkowych parafii w Tarnoszynie, młodzież aktywnie włączyła się i swoim śpiewem uświetniła oprawę słowno–muzyczną odpustowego nabożeństwa. Oddała również hołd ludności lokalnej zamordowanej przez Ukraińską Powstańczą Armię w 1944 r.
Młodzież jest wdzięczna za zorganizowanie integracyjnego wypoczynku na ziemi ulhóweckiej. Za naszym pośrednictwem składa serdeczne podziękowanie organizatorom i wszystkim sponsorom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uatrakcyjnienia wyjazdu. Ma nadzieję, że w przyszłym roku również pojedzie do Tarnoszyna, aby jeszcze bardziej zintegrować się i zgłębić wiedzę o cichym, pięknym i uroczym zakątku Roztocza. Pobyt na tej pięknej ziemi na długo pozostanie w ich pamięci.


Kazimiera Frączak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (844) z dnia 13 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »