tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W hołdzie powstańcom

 
W czwartek, 1 sierpnia, w 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, opocznianie uczcili pamięć mieszkańców stolicy, którzy w 1944 roku stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem o wolność Warszawy.

1 sierpnia to szczególna data dla Polaków. W tym dniu obchodzony jest corocznie Narodowy Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim. W celu oddania hołdu tym, którzy 69 lat temu oddali życie za ojczyznę, przedstawiciele władz powiatowych oraz parafii pw. świętego Bartłomieja przygotowali obchody.
Punktualnie o 17.00, czyli w godzinę ?W? rozpoczynającą powstanie, zawyły syreny alarmowe. Modulowany dźwięk został wyemitowany przy pomocy akustycznego systemu alarmowania. Kolejnym punktem obchodów była msza odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja, której przewodniczył ks. dziekan Jan Serszyński. Jak podkreślił w homilii, gdyby współcześnie zaistniała konieczność złożenia ofiary na rzecz niepodległości młodzi Polacy zachowaliby się podobnie jak ?pokolenie Kolumbów?.
Po nabożeństwie kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki i zapalili znicze pod tablicą poświęconą Armii Krajowej, która wbudowana jest we fronton kościoła.
Powstanie warszawskie to walka zbrojna przeciw okupantowi niemieckiemu podjęta w Warszawie przez oddziały Armii Krajowej w ramach planu ?Burza?. 21 lipca 1944 roku, w obliczu zbliżania się do Warszawy Armii Czerwonej, dowódca AK generał Tadeusz Bór-Komorowski podjął decyzję o powstaniu zaakceptowaną w kilka dni później przez delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego.
Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. O godz. 16.30 niemiecki dowódca wojskowy Warszawy, gen. Reiner Stahel zarządził alarm garnizonu. O godz. 17.00 nastała, wspomniana wcześniej, godzina ?W?. Do walki z Niemcami przystąpiło około 600 plutonów AK, liczących około 40.000 żołnierzy, w tym kilka tysięcy kobiet. Czynny udział w powstaniu wzięła także ludność cy-wilna miasta. Uzbrojenie oddziałów polskich wynosiło 1700 pistoletów, 1000 karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych oraz 25 tys. granatów.
Po dwóch miesiącach, wobec wy-czerpania możliwości kontynuacji wal-ki, braku żywności i nadziei na pomoc, dowódca AK zdecydował się na kapitulację. Pod koniec września rozpoczęły się pertraktacje o poddanie miasta. 2 października w Ożarowie podpisany został układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Na jego mocy powstańcy musieli złożyć broń i wyjść z miasta zwartymi formacjami. Jeńcy zostali przekazani niemieckim władzom woj-skowym. Z chwilą złożenia broni, powstańcom zaczęły przysługiwać prawa kombatanckie. Warszawę musiała opuścić również ludność cywilna.
W trakcie powstania, na skutek represji niemieckich śmierć poniosło około 200.000 warszawiaków. Zgodnie z rozkazem Hitlera lewobrzeżna część stolicy została całkowicie zniszczona.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (839) z dnia 9 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »