tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 W Muzeum nocą

 
19 maja w Muzeum Regionalnym, podobnie jak w kilkuset innych placówkach muzealnych, zorganizowano Noc Muzeów


Pierwszym punktem opoczyńskiej Nocy Muzeów była promocja książki Aleksandry Ziółkowskiej?Boehm, ?Lepszy dzień nie przyszedł już?. Składają się na nią trzy opowieści o losach rodzin zamieszkujących przed wojną Kresy Wschodnie. Niektóre wątki, znane miłośnikom twórczości Aleksandry Ziółkowskiej?Boehm, powróciły uzupełnione i rozwinięte po latach, na przykład historia hubalczyka Romana Rodziewicza czy dzieje rodu Jaxa Bąkowskich i ich krewnych Wartanowiczów ? polskich Ormian, przed laty właścicieli rozległych winnic na Podolu. Tłem wydarzeń są zaś miejsca tragicznie wpisane w historię Polski i Polaków: Syberia, Kazachstan, Katyń, Auschwitz, Monte Cassino, ale również wojenne i powojenne skupiska polskości w Iranie, Afryce Południowej, Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, jak i przedwojenne w Mandżurii. Książka zawiera również wiele niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów.
Kolejny punkt poświęcony był zmarłemu przed dwudziestoma sześcioma laty, inicjatorowi utworzenia Muzeum Regionalnego oraz MDK, Bolesławowi Wojewódzkiemu. Na spotkanie z opocznianami przybył jego syn, Radosław, który opowiadał o losach swego ojca. Przybliżył jego postać tym, którzy nie mieli okazji poznać Bolesława Wojewódzkiego i budził wspomnienia z nim związane wśród osób, które go znały i ceniły. Prelegent wyraził dumę z faktu, że jego ojciec był laureatem wielu konkursów literackich, a do końca życia był związany z regionem opoczyńskim. Bolesław Wojewódzki jest autorem publikowanych w prasie regionalnej i ogólnopolskiej poematów i wierszy, z których sam najbardziej cenił poemat ?Kantata świętokrzyska? i zbiór wierszy ?Czarne i czerwone?. W jego dorobku prozatorskim znajdują się także m.in. ?Czas przeszły nie zmarnowany?, ?Wspomnienia działaczy kultury?, czy też nagrodzona w konkursie literackim ?Ziemia Stefana Żeromskiego? i dotychczas nie wydana drukiem powieść ?Ludzie jak ludzie?. Napisał także zbiór legend o województwie świętokrzyskim w książce ?Opowieści i legendy świętokrzyskie?, poematy i wiersze o tematyce opoczyńskiej m.in. ?Ballada o kumotrze sprawiedliwym? i zbiór wierszy ?Pisanecki opocyńskie?. Ukoronowaniem jego wysiłku w zbieraniu legend, baśni, opowiadań i anegdot ludu opoczyńskiego był tom ?Strachy na smugu?. Radosław Wojewódzki ma żal do władz miasta o to, że zasługi jego ojca nie są w żaden sposób upamiętnione w Opocznie. Tłem do opowieści o Bolesławie Wojewódzkim były dwa filmy z archiwum Telewizji Lokalnej.
Wielu zainteresowanych historią rodu Bąkowskich, skupiło się wokół Andrzeja Paradowskiego, reżysera filmu dokumentalnego ?Ewa?, ważnej pamiątki przede wszystkim dla mieszkańców Kraśnicy oraz dla tych, którym nieobcy jest los ostatnich właścicieli majątku Kraśnica. Gdy zapadł zmrok, na dziedzińcu zamkowym odbył się ciekawy spektakl zaprezentowany przez klasę IIa gimnazjum z ZSS nr 3, zatytułowany ?Krótka historia pewnego miasta, czyli zabawa w teatr? a przygotowany przez nauczycieli Dominikę Kot, Marię Stępień i Andrzeja Wijatę.
Tej nocy organizatorzy przedsięwzięcia udostępnili do zwiedzania dwie wystawy czasowe: ?Życie po japońsku? oraz ?Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego?, a także szereg wystaw stałych. Była to zatem jedyna okazja zwiedzić muzeum po zmroku.
Podczas opoczyńskiej Nocy Muzeów atrakcji ? jak widać ? nie brakowało. Ci, którzy postanowili odwiedzić 19 maja muzeum na pewno nie żałują. Mieli przecież okazję wziąć udział w wyjątkowej uczcie dla ducha za symboliczną kwotę. Organizatorzy również są zadowoleni z przebiegu przedsięwzięcia, nie kryją jednak zawodu z faktu, że w Opocznie tak mało osób interesuje się kulturą. Mają jednak nadzieję, że w przyszłym roku więcej ludzi wybierze się na Noc Muzeów do opoczyńskiej placówki.





Radosław Wojewódzki





Trupa teatralna z ?trójki?



Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (776) z dnia 25 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »