tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Uwaga - biedronki atakują!

 
Zgłosiła się do naszej redakcji czytelniczka, która zauważyła wysyp biedronek. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby boże krówki nie kąsały, nie powodowały uczuleń i nie były agresywne! Czytelniczka jest żywym przykładem tego, jak ten mały gatunek chrząszcza potrafi uprzykrzyć człowiekowi życie. Postanowiliśmy zająć się sprawą

Europejskie biedronki są obecnie szybko wypierane przez pochodzący z Azji agresywny gatunek. Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) pojawiła się także w Polsce i z pewnością nie należy do tych, które jak głosi dziecięca rymowanka: lecą do nieba i przyniosą nam kawałek chleba. Setki tysięcy azjatyckich biedronek dosłownie obsiadło nasz kraj, nie tylko czyniąc poważne szkody w rolnictwie, ale i jak się okazało są niebezpieczne również dla ludzi.
Biedronki przywędrowały do Europy Środkowej z odległej Azji i najwyraźniej zadomowiły się u nas na dobre. Harmonia axyridis, potocznie nazywana arlekinem, jest biedronką średniej wielkości, o bardzo zmiennym ubarwieniu pokryw ? od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego, o liczbie kropek od zera do dwudziestu trzech. Jej ciało jest owalne, wypukłe, o długości 5?8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata), tej znanej nam dotychczas. Biedronki azjatyckie na pierwszy rzut oka wyglądem przypominają nasze rodzime poczciwe owady, lecz po dokładniejszym przyjrzeniu się zauważymy, że są większe oraz mają różne wzory na pancerzyku. Europejskie, w przeciwieństwie do przybyszy, nie pchają się tak nachalnie do naszego domu, a zamiast czterech kątów wolą wybrać rośliny, na których są mszyce ? naturalny przysmak biedronki.
Przybyłe ze wschodu są spotykane w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, także na terenach zurbanizowanych. Żywią się głównie mszycami, ale również innymi stawonogami, ich jajami i larwami, w tym także innych biedronek. Szybko się mnożą, gryzą, wydzielają nieprzyjemny zapach i wywołują alergię. Są też bardziej trujące dla ptaków i innych zwierząt owadożernych.
Biedronki azjatyckie są zagrożeniem dla rodzimych gatunków. Poza tym, że zjadają jaja i larwy innych biedronek, są bardzo płodne, drapieżne i szybko oblegają nisze dotychczas zajmowane przez lokalne biedronki.
Szkodzą również uprawom. Badania przeprowadzone przez naukowców stwierdziły żerowanie Harmonia axyridis na owocach uszkodzonych przez ptaki lub inne owady. Biedronki te nadgryzają owoce i wnikają do wnętrza owoców winorośli, stając się tym samym uciążliwym szkodnikiem sadów owocowych i winnic. Na nowo zajmowanych terenach praktycznie nie ma naturalnych wrogów, a walka z nimi metodami chemicznymi pociągnęłaby zniszczenie populacji rodzimych gatunków biedronek.
Harmonia axyridis uprzykrza także żywot człowiekowi. Odnotowano przypadki ukąszeń ludzi, u niektórych osób stwierdzono reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych. Potrafią ugryźć człowieka do krwi powodując alergiczne objawy chorobowe takie jak: zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, a u osób nadwrażliwych nawet zapaść. Alergia na biedronki pojawia się najczęściej jesienią, ale także wiosną. W alergicznych testach skórnych należy uwzględnić test na Harmonia axyridis dla pacjentów zamieszkałych na terenach, gdzie ta biedronka występuje. Uciążliwą dla człowieka substancją wydzielaną przez stawy udowo?goleniowe biedronki jest żółta hemolimfa, a dokładniej zawarte w niej metoksypyrazyny. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. Pozostawia trwałe plamy na przedmiotach i psuje smak wina.
Do kontaktu z tym gatunkiem najczęściej dochodzi w warunkach domowych, albowiem jesienią grupy biedronek szukają w ludzkich domach dogodnego miejsca na odbycie zimowej hibernacji. Potrafią gniazdować nawet na wysokich kondygnacjach budynków. Zimują w zacisznych, ciemnych miejscach w budynkach mieszkalnych, często w dużych skupiskach składających się nawet z kilku tysięcy osobników. W przypadku ugryzienia przez biedronkę azjatycką powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty oraz wykonać odpowiednie testy alergiczne.








Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (783) z dnia 13 Lipca 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »