tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  UTW w Sandomierzu

 
W sobotę, 16 czerwca Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował jednodniową wycieczkę do modnego, dzięki serialowi ?Ojciec Mateusz?, Sandomierza. Uczestniczyło w niej czterdzieści siedem osób, członków oraz sympatyków stowarzyszenia






Zwiedzanie rozpoczęli od Bramy Opatowskiej, jednej z czterech wchodzących w skład kompleksu murów obronnych, wzniesionych za panowania Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Brama już w okresie międzywojennym udostępniona została dla turystów. Uczestnicy wycieczki weszli na taras widokowy znajdujący się na jej szczycie, by zobaczyć przepiękną panoramę miasta, Wisłę oraz najbliższą okolicę. Miejsce to stanowi doskonały punkt na poznanie topografii miasta, co ułatwia dalsze zwiedzanie Sandomierza.
Następny punkt wycieczki to rynek, na środku którego stoi gotycki ratusz zaliczany do najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, z zegarem słonecznym wykonanym w 1958 roku przez Tadeusza Przypkowskiego oraz kamieniczki należące kiedyś do bogatych sandomierskich kupców. Im to właśnie zawdzięcza miasto kolejną swoją atrakcję, a mianowicie podziemną trasę turystyczną. Znajduje się ona pod ośmioma kamienicami na głębokości maksymalnie 12 metrów pod płytą rynku i prowadzi przez połączone piwnice i składy, w których kupcy trzymali swoje towary. Jak zwykle takie miejsce ma swoje legendy. Najsłynniejsza to ta o Halinie Krępiance, która została zasypana w podziemnych lochach wraz z chcącymi zająć miasto Tatarami.
Kolejny zabytek Sandomierza to bazylika katedralna, gotycka świątynia ufundowana przez Kazimierza Wielkiego z barokowo?rokokowym wnętrzem oraz freskami, które świątynia zawdzięcza już Władysławowi Jagielle. Ostatni z Piastów polecił zbudować na skarpie wiślanej zamek, z którego do dziś pozostało tylko jedno skrzydło. Mieści się tam Muzeum Okręgowe. Dziś, w pobliżu zamku, na tarasie widokowym można nie tylko patrzeć na Wisłę oraz przystań wodną ale i podziwiać zabytki miasta w miniaturze, opisane między innymi alfabetem Braille?a.
Atrakcją wycieczki był rejs po Wiśle, w trakcie którego można było podziwiać zabytki i panoramę miasta od strony rzeki. Na zakończenie grupa odbyła spacer półkilometrowym lessowym wąwozem królowej Jadwigi, wśród 10-metrowych ścian, porośniętych drzewami i krzewami.
A serial ?Ojciec Mateusz?? Na każdym niemal kroku widzieli związane z nim miejsca. Kręcone są zdjęcia do kolejnej serii filmu. Jest to przecież doskonała promocja Sandomierza. Warto dodać, że tego dnia do Sandomierza przyjechały dwie wycieczki z Opoczna, które spotykały się realizując program turystyczny i wspólnie odbyły rejs statkiem po Wiśle.
Turyści gorąco polecają Sandomierz jako cel wakacyjnych i nie tylko wakacyjnych wypraw.

* * *
25 czerwca w MDK odbyło się podsumowanie roku akademickiego opoczyńskiego UTW.
Na początku prezeska powitała wszystkich obecnych i zaprosiła do obejrzenia występu dzieciaków z Przedszkola nr 6. Przedstawienie rozpoczął polonez, nagrodzony przez słuchaczy UTW gromkimi brawami. Z racji tego, że po dwumiesięcznej przerwie ?starszaki? nie wrócą już do przedszkola, przedstawicły seniorom UTW opowieść o superlatywach pobytu w ?szóstce? oraz o swych obawach związanych z pójściem do szkoły. Nie zabrało także typowo opoczyńskich klimatów oraz modnego ostatnio hitu zespołu ?Jarzębina? ? ?Koko koko euro spoko?, w aranżacji przedszkolaków. Poza brawami, dzieciaki otrzymały od uczestników UTW upominki oraz słodycze, a wszyscy z radością pozowali do pamiątkowej fotografii.
Dyrektorka Przedszkola nr 6 poinformowała o nawiązaniu współpracy pomiędzy jej placówką, a UTW i kolejnym wspólnym przedsięwzięciem przedszkolaków i studentów będzie inauguracja roku szkolnego.
Ze sprawozdania z działalności UTW za rok akademicki 2011/2012 jasno wynika, że uczestnicy UTW nie próżnowali. 0d rozpoczęcia roku akademickiego 26 października, zarząd stowarzyszenia w składzie: Bogumiła Mazur ? prezeska, Elżbieta Łęgosz ? zastępczyni, Barbara Dudzińska ? sekretarz, Jolanta Dudzińska ? skarbniczka oraz członkowie: Wanda Zięba, Halina Nowak i Julian Kowalczyk, odbył szesnaście posiedzeń. Zrealizował podczas nich plan pracy przyjęty przez walne zebranie członków stowarzyszenia, liczącego obecnie 87 członków.
W mijającym roku akademickim realizowane były: nauka języka angielskiego w dwóch grupach (do których uczęszczało łącznie osiemnaście osób), nauka języka niemieckiego (dziesięcioro uczestników), informatyka (jedenaścioro uczestników), zajęcia rehabilitacyjne (dziesięć osób), nauka tańca towarzyskiego (dziesięć osób), grupa kabaretowa (ośmioro uczestników), sekcja fotograficzna (pięć osób) oraz sekcja brydżowa (osiem osób). Zajęcia finansowane były w zdecydowanej większości przez uczestników, jednak decyzją burmistrza Wieruszewskiego z 18 kwietnia przyznano kwotę w wysokości 3900 zł na realizację zadań związanych z działalnością edukacyjną i kulturalna oraz propagowaniem zdrowego stylu życia. Burmistrz przekazał również środki na inaugurację roku akademickiego.
W minionym roku akademickim odbyło się pięć wykładów na istotne dla seniorów tematy. Pierwszy, przygotowany przez Joannę Szwalbe, nosił tytuł ?Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu?. Drugi dotyczył profilaktyki układu krążenia, a przeprowadziła go dr n. med. Katarzyna Zgirska?Kulazińska. Na temat jak zadbać o zdrowie i urodę z wykorzystaniem kosmetyków z minerałów z Morza Martwego opowiadała słuchaczom UTW Irena Żak, a o sekretach herbacianych zakupów mówili przedstawiciele przedsiębiorstwa ?Kawon? z Gostynia. Ostatni należał do dra n. med. Piotra Abramczyka, który informował członków stowarzyszenia o chorobach zakrzepowo?zatorowych i nowych możliwościach zapobiegania udarom mózgu.
Słuchacze zorganizowali też wspólne wyjścia do kina, wyjazdy do teatru oraz wyjazdy turystyczno krajoznawcze. Byli w Warszawie, gdzie zwiedzili Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik oraz odbyli spacer traktem królewskim i po placu Zamkowym. Odwiedzili ziemię tomaszowską, gdzie oglądali Niebieskie Źródła, groty w Nagórzycach, bunkier w Konewce, zabytki w Spale, kościół św. Idziego oraz ruiny zamku w Inowłodzu. Byli również w Sandomierzu, gdzie zwiedzili miasto i jego zabytki, odbyli także rejs po Wiśle.
Poza wspólnymi wyjazdami, członkowie stowarzyszenia spotykali się też na spotkaniach integracyjnych. Zorganizowali trzy imprezy urodzinowe, zabawę karnawałową i spotkanie wielkanocne.
Członkowie opoczyńskiego UTW współpracują z Fundacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, trzy razy uczestniczyli w senioraliach, organizowanych przez tomaszowski UTW. Działalność opoczyńskiego stowarzyszenia przypadła do gustu władzom samorządowym miasta i powiatu, czego wynikiem są liczne zaproszenia słuchaczy do zaprezentowania publiczności swego programu artystycznego na wielu organizowanych przez nie imprezach kulturalnych.
Na koniec, Bogumiła Mazur podziękowała, w imieniu zarządu, wszystkim członkom UTW oraz sympatykom za aktywny udział w zajęciach oraz imprezach integracyjnych i edukacyjnych.
Zwieńczeniem podsumowania roku były wspólny toast oraz poczęstunek. Zarząd otrzymał kwiaty z podziękowaniami za dotychczasową pracę, poświęcony na działalność czas oraz miłą atmosferę.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (781) z dnia 29 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »