tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Toksyczne ambicje

 
Posiadać ambicje i cele życiowe, to piękna rzecz. Niestety wybujałe ambicje mogą nas zniszczyć, stać się źródłem alkoholizmu, uzależnienia od telewizji, komputera itp. Najczęściej jednak przekładają się na pracoholizm


Istnieje pewna prosta, inteligentna i wiele wyjaśniająca teoria psychologiczna, na temat naszej samooceny i samowiedzy. Oparta jest ona na prostym odkryciu ? okazuje się, że każdy człowiek mówi nieco inne rzeczy zapytany o to ?Jaki jesteś?? a inne, jeśli zapytamy ?Jaki chciałbyś być??

Idealne ja
Większość normalnych ludzi siebie lubi, ale nie uważa siebie za chodzący ideał i wie, że to i owo można by poprawić. Bywają co prawda osoby uważające się za swoje ?Idealne Ja?. Taki stan jest jednak niezdrowy i charakteryzuje najczęściej osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenia osobowości.
Większość normalnych ludzi widzi rozbieżność między swoim ?Ja Realnym? i ?Ja Idealnym? oraz wykorzystuje ją jako motywację do samodoskonalenia, stawiania sobie nowych, realnych celów życiowych, bycia lepszymi ludźmi itp.

Problem z ambicjami
Niestety może być i tak, że nasze Idealne Ja zawiera całkowicie odmienne treści niż Ja Realne. Możemy wyobrażać sobie, że powinniśmy osiągnąć w życiu nie wiadomo co, że powinniśmy odnosić same sukcesy, zostać milionerami, gwiazdami, że trzeba być znacznie lepszym niż wszyscy inni ludzie itp. Badacze odkryli, że im bardziej rozbuchane są te ideały, tym częściej przeżywamy apatię.
Można powiedzieć, że niemożliwe do zrealizowania, wygórowane, nierealistyczne ambicje wywołują cierpienie w postaci smutku, przygnębienia i depresji.

Kiedy człowiek cierpi?
Najciekawsze jest jednak to, że rozdęte Ja Idealne ?produkuje? stany depresyjne tylko w niektórych okolicznościach ? tylko wtedy, gdy koncentrujemy uwagę na własnej osobie i gdy myślimy o swoich planach życiowych. Czyli wtedy, gdy mamy czas wolny. Jeśli zaprzątnięci jesteśmy jakimiś sprawami, ambicje pozostają w uśpieniu.
I tu psycholodzy natrafili na zdumiewającą rzecz: niektórzy ludzie mogą po prostu nie znosić wolnego czasu. Nie lubią go, źle się czują, gdy mają wolne, nie potrafią czerpać przyjemności z braku zajęć i odpoczynku. Wtedy pojawia się samoświadomość, od której pragnie się uciekać.
Jak można to zrobić? Odpowiedź jest prosta. Trzeba ciągle mieć jakieś zajęcie, martwić się czymś. Od wygórowanych ambicji wiele osób ucieka w pracę i uzależnienie, a podczas wolnych dni choruje.

Ambicje mężczyzn
Żyjemy w świecie, który bardzo ceni namacalny, widoczny sukces i promuje przekonania o tym, że każdy jest do niego zdolny. Wierzymy, że droga od pucybuta do milionera jest otwarta dla każdego, wmawiamy naszym dzieciom, że ?wystarczy chcieć aby móc?, a jeśli czegoś się naprawdę pragnie, to na pewno się to osiągnie? Wszystkie te mity mogą być źródłem nierealistycznych oczekiwań co do własnej osoby i w konsekwencji depresji związanej z zaburzeniami samooceny.
Stany chorobliwych ambicji mogą pojawiać się też częściej u mężczyzn niż u kobiet, bowiem to przede wszystkim od mężczyzny oczekuje się bycia człowiekiem sukcesu.
Warto na zakończenie powiedzieć, że w obecnych czasach odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań na depresję. Mówimy wręcz o epidemii depresji. Być może jednym z powodów tak częstych zachorowań jest żywienie nierealistycznych ambicji?


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »