tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Teorie na temat inteligencji

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca





Zdolności umysłowe zwane inteligencją stanowią jedną z najcenniejszych wartości człowieka. Wpływają one często na osiągnięcia życiowe danej jednostki. Wielu psychologów uważa inteligencję za element w mniejszym lub większym stopniu dziedziczny, wymierny i przewidywalny. Wielu uważa, że w każdym wieku i na każdym poziomie zdolności możemy polepszyć funkcjonowanie swojego umysłu. Innymi słowy możemy być inteligentniejsi. Stąd pojawiło się wiele opinii o zakresie inteligencji, wiele teorii na temat zdolności intelektualnych, wielu badaczy zajmowało się tym zagadnieniem. Na początku lat 70. 20 wieku Howard Gardner stworzył teorię inteligencji wielorakich, a w 1993 roku opublikował książkę pt. „Inteligencje wielorakie. Teoria w praktyce”. Następnie badał związki inteligencji z innymi zjawiskami, takimi jak przywództwo, twórczość czy moralność.
Aktualny zarys teorii inteligencji wielorakich przedstawił w książce: Inteligencje wielorakie: nowe horyzonty w teorii i praktyce. Warszawa; MT Biznes, 2009 (nr inw. 29 557, 29615). W pierwszej części omawia główne rodzaje inteligencji, przedstawia związek między inteligencją, a innymi ludzkimi zdolnościami, jak twórczość, kompetencje itd.). W części drugiej koncentruje się na konkretnych zagadnieniach związanych z edukacją zarówno dzieci w wieku przedszkolnym jak i nastolatków. W części trzeciej biorąc pod uwagę różne konteksty społeczne rozważa, jak można wykorzystać pojęcie inteligencji wielorakich w miejscu pracy. Ponadto posługując się konkretnymi przykładami z życia przedstawia różnorodność typów ludzkich umiejętności. Pozwala dostrzec silne strony i możliwości każdego człowieka. W ostatnim rozdziale przedstawia refleksje związane z przyszłością badań nad inteligencją, nad nowymi źródłami informacji o jej rodzajach i o jej miejscu w zmieniającym się świecie. Książka Howarda Gardnera proponuje jak myśleć, aby uczyć inaczej odchodząc od tradycyjnych metod stosowanych w szkole. Może być polecana pedagogom, nauczycielom, czy studentom jako lektura na temat rodzajów inteligencji.
Publikacją popularnonaukową na temat inteligencji jest książka Richarda G. Pelegrino, Michaela J. Politisa: Jak poprawić swoje IQ (przeł. Arkadiusz Łączek). Poznań: REBIS, 2007 (nr inw. 29 691). Stanowi ona przewodnik dotyczący pełnego wykorzystania możliwości mózgu, efektywnego przekazywania wiedzy, jasnego myślenia, szybkiego przyswajanie nowych umiejętności. Korzystający mogą poznać nowe sposoby na zwiększenia inteligencji efektywnej, wiedzę na temat środków stymulujących aktywność mózgu. Oprócz wiedzy teoretycznej każdy rozdział zawiera dużą ilość ćwiczeń prowadzących do zwiększenia efektywności naszej inteligencji. Autorzy ukazują, w jaki sposób stany emocjonalne wpływają na funkcjonowanie mózgu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (704) z dnia 5 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »