tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Taniec, wypoczynek i zwiedzanie

 
Blisko 50 osób, uczestniczyło w tegorocznym obozie letnim zorganizowanym przez opoczyńskie Centrum Tańca i Ruchu TICO. Po raz pierwszy w historii TICO w obozie wzięły udział: sekcja tańca towarzyskiego oraz tańca nowoczesnego






W tym roku roztańczona grupa młodzieży połączyła treningi i wypoczynek z pobytem w Górach Świętokrzyskich, u stóp Łyśca (Łysej Góry), nazywanego również Świętym Krzyżem, od nazwy klasztoru znajdującego się na jej szczycie.
Zanim jednak obozowicze dotarli na miejsce zgrupowania roztańczona ekipa zawitała do Muzeum Orła Białego w Skarżysku?Kamiennej, gdzie zwiedzała wystawę plenerową sprzętu i uzbrojenia. Możliwość wejścia na pokład transportowego Iliuszyna oraz zobaczenie z bliska eksponatów (czołgów i samolotów), znanych większości ze starych filmów wojennych, okazały się sporą atrakcją dla miłośników militariów. Podziw młodych opocznian wzbudzał jedyny w Polsce kuter torpedowy prezentowany w całości na suchym lądzie. Ciekawostką muzeum jest ponaddźwiękowy samolot przystosowany do przenoszenia broni jądrowej. Jak opowiadał dyrektor Muzeum samoloty te stacjonowały w Polsce, a w przypadku konfliktu zbrojnego ich zadaniem miało być zaatakowanie Danii.
Po takiej żywej lekcji współczesnej historii uczestnicy obozu wyruszyli już do miejsca docelowego ? Rudek koło Nowej Słupi. Tu cała grupa została zakwaterowana w nowoczesnym obiekcie, dysponującym trzema salami do treningów tanecznych, boiskiem sportowym, terenami zielonymi oraz krytą pływalnią.
Sama miejscowość Rudki kryje w sobie wiele tajemnic i jest warta zainteresowania. W Rudkach istniała najstarsza znana podziemna kopalnia rud żelaza na ziemiach polskich, datowana na okres pomiędzy I a III wiekiem naszej ery. W latach 40. XX wieku kopalnia dostarczała 1,6% światowego wydobycia rud pirytowych! Nie lada ciekawostką jest fakt, że właśnie w Rudkach po zakończeniu II wojny światowej wydobywano, pod nadzorem Rosjan, rudy uranu. Kopalnia została zamknięta w 1971 roku. Zakończone zostało tym samym wydobywanie rud żelaza prowadzone na złożu prawie od 2000 lat.
Ale nie dla kopalni i tajemnic z okresu II wojny światowej opocznianie pojechali do Rudek. Głównym celem było przygotowanie do nowego sezonu tanecznego, poprawa kondycji oraz nauka nowych choreografii. O to już zadbała własna kadra trenerska oraz zaproszeni szkoleniowcy. Już drugiego dnia obozowiczom przyszło zmierzyć się z tańcem klasycznym i podstawami jazzu. Zajęcia pod okiem Niny Lach, jednej z czołowych tancerek Kieleckiego Teatru Tańca, były wyczerpujące, ale dające mnóstwo satysfakcji z wykonywanych ćwiczeń. Oprócz zajęć stricte baletowych solistka teatru opracowała z opoczyńskim tancerzami choreografię jazzową, która z pewnością zostanie wykorzystana w tanecznych pokazach.
Zanim tancerze zdążyli odetchnąć od ćwiczeń i pozycji baletowych już czekali na nich Marta i Piotr Włodarczykowie, zawodowi tancerze tańca towarzyskiego, mistrzowie Polski w dziesięciu tańcach. Pod ich okiem obozowicze trenowali technikę w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.
W czasie gdy ?towarzyscy? trenowali walki, chasse, wirówki i inne figury, grupa tańca nowoczesnego wraz z Agnieszką Staniec, mistrzynią świata w disco dance, pracowała nad nową choreografią sceniczną. Efekty tej pracy zaprezentowano na koniec obozu wszystkim przebywającym w ośrodku, za co grupa otrzymała gromkie brawa od licznie zgromadzonych widzów.
Na zakończenie cyklu szkoleniowego na zgrupowanie przyjechał Kamil Szlężak, który od września będzie w Opocznie prowadził zajęcia z aeroboksu. Kamil, aktualny mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Europy w kiksboxingu, poprowadził zajęcia ogólnorozwojowe i wytrzymałościowe. Treningi wyglądające z pozoru na luźną zabawę kosztowały sporo wysiłku. Na szczęście zmęczonym mięśniom z pomocą przychodziły gorące kąpiele w basenie i jacuzzi.
Tradycją zgrupowań TICO jest organizacja wycieczek krajoznawczych oraz dodatkowych atrakcji. Pierwszą niespodzianką było wieczorne ognisko połączone z pasowaniem na czarownicę i zbója świętokrzyskiego, poprowadzone przez Piotra Sepiołę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi. Ze słów prowadzącego okazało się że Góry Świętokrzyskie są regionem mogącym pochwalić się największą liczbą legend, podań, historii i innych przekazów. W trakcie ogniska młodzi opocznianie poznali legendy dotyczące utworzenia gołoborza na Łysej Górze oraz historie miejscowości okalających Łysicę i Łysą Górę.
Aby zostać czarownicą świętokrzyską, każda z dziewcząt musiała wybrać swój ulubiony kolor, przypisany do konkretnych ziół: mięty, rumianku, dziurawca, skrzypu itp. Z ziół tych sporządzono wywar, który po magicznych zaklęciach adeptek na czarownice został podany do wypicia chłopcom. Zgromadzeni przy ognisku wypowiadali legendarne zaklęcie: ?Płot nie płot, wieś nie wieś, a ty mnie biesie nieś?, po czym każda z pań musiała dosiąść miotły i okrążyć na niej płonące ognisko. Sposobów latania było tyle, ile uczestniczek obozu, a śmiechu było przy tym co niemiara.
Chłopcy również musieli wykazać się dzielnością. Pierwszym etapem pasowania na zbója było spróbowanie przygotowanego przez czarownice ziołowego napitku. Wsparci magicznym napojem wszyscy musieli wydać gromki okrzyk, tak aby przestraszyć czarownice i jak na prawdziwych zbójów przystało porwać z ich grona wybraną księżniczkę. Swoim okrzykiem chłopcy na tyle przestraszyli zgromadzone przy ognisku czarownice, że te pierzchły zostawiając osamotnioną księżniczkę.
Poznane przy ognisku legendy obozowicze mogli sprawdzić podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym etapem była Nowa Słupia i posąg Emeryka ? pielgrzyma podążającego na Łysą Górę. W drodze na szczyt grupa zatrzymała się na odpoczynek pod Bukiem Jagiełły, pod którym według podań miał odpoczywać król Władysław Jagiełło podążając do klasztoru na Świętym Krzyżu.
Na samym szczycie opocznianie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz bazylikę wraz z kaplicą Oleśnickich. Obozowicze Muzeum Misyjne Oblatów Maryi Niepokalanej, po czym przeszli na taras widokowy na gołoborzu.
Dalsza część wyprawy wiodła przez Krajno Zagórze, gdzie na zboczu wzniesienia usytuowano park miniatur znanych budowli z całego świata. Chętnych do zrobienia pamiątkowych zdjęć na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie, egipskich piramid czy zburzonych wież World Trade Center nie brakowało. Całodzienna wyprawa zakończyła się wizytą w Kurozwękach, gdzie obozowicze mogli obejrzeć m.in. jedyną w Polsce hodowlę amerykańskich bizonów. Niesamowitą atrakcją była przygoda w roślinnym labiryncie. Wchodząc na pole konopi każdy otrzymywał mapkę labiryntu z określonymi punktami, gdzie znajdowały się ukryte pytania na temat Juliana Tuwima i jego twórczości. Odpowiedzi wpisane do krzyżówki dawały tytuł jednego z wierszy naszego wielkiego poety.
Letnie zgrupowanie taneczne Centrum Tańca i Ruchu TICO zakończył ?chrzest? nowych obozowiczów, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tanecznym obozie, połączony z pokazami tanecznymi oraz wręczeniem nagród dla uczestników obozu.
Obóz taneczny Gołoborze 2013 przeszedł już do historii. Efekty zgrupowania będziemy mogli z obserwować na bieżąco, dzięki relacjom z wyczynów tancerzy TICO na tanecznych parkietach. Zanim to jednak nastąpi Centrum Tańca i Ruchu TICO przygotowuje się do rozpoczęcia nowego sezonu tanecznego. Już w tym tygodniu rozpoczynają się pierwsze zapisy do wszystkich sekcji tanecznych oraz na zajęcia fitness. Szczegóły w następnym numerze TOP?u oraz na stronie www.centrumtico.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (842) z dnia 30 Sierpnia 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »