tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XXXIII

 
Petrykozy swoją nazwę zawdzięczają rodowi Petrykowskich. Już w czasach piastowskich toczyło się tu życie. Z czasów tych pochodzi tzw. grodzisko broniące przeprawy przez rzeczkę Drzewiczkę. Przez mieszkańców nazywane popularnie "kopcem", miejsce to jest dziś odwiedzane głównie przez piłkarzy, gdyż obok znajduje się boisko do gry w piłkę nożną oraz przez strażaków, którzy organizują tam zawody sprawnościowe

Najstarsze wiadomości o wsi pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Była wówczas siedzibą wspomnianych powyżej Petrykowskich herbu Odrowąż. W ich posiadaniu miejscowość pozostawała od najdawniejszych czasów aż do połowy XVII wieku.
Petrykozy były w XVIII wieku własnością Stanisława Małachowskiego. Jego staraniem powstały tu także zakłady przemysłowe takie jak fryszerka i drutarnia, przy których utworzono na Drzewiczce upust z kamienia ciosowego. W lipcu 1787 roku część tych urządzeń oglądał sam król Stanisław August oraz jego ulubieniec, poeta i historyk, Adam Naruszewicz. Za czasów Małachowskiego w Petrykozach był dwór, karczma oraz 29 domów, w tym 21 włościańskich, 5 przemysłowych, a reszta rzemieślniczych. Ozdobą wsi jest piękny i zabytkowy kościół pod wezwaniem świętej Doroty, który wybudowany był w 1791 roku na cześć uchwalenia Konstytucji, a ufundowany został przez Małachowskiego, który był jednym ze współtwórców tejże konstytucji.
Kościół św. Doroty pierwotnie był drewniany (wzniesiony jeszcze za czasów Petrykowskich). Obecny kościół klasycystyczny, wybudowany sumptem Małachowskiego, według projektu Jana Chrystiana Kammsetzera, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta, charakteryzuje się bogatym wystrojem architektonicznym oraz składa się z nawy trójprzęsłowej, prezbiterium, kruchty, chóru muzycznego, zakrystii z przedsionkiem oraz skarbczyka na piętrze. W jego wnętrzu znajdują się trzy ołtarze z obrazami z 1792 roku, XVIII?wieczne organy i klasycystyczna ambona. Kościół należy do zabytków grupy pierwszej. Po Małachowskich wieś tę odziedziczyli Platerowie.
W Petrykozach znajduje się szkoła podstawowa, przystanek PKP, sklepy, Ośrodek Zdrowia, Filia Gminnej Biblioteki, punkt apteczny, prężnie działa także sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej. Petrykozy zajmują powierzchnię 528 ha i zamieszkuje je ponad pięciuset sześćdziesięciu mieszkańców.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (829) z dnia 31 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »