tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXXXI

 
W poprzednim numerze zakończyliśmy odkrywanie tajemnic ukrytych w nazwach miejscowości z terenu gminy Mniszków. Tym razem przyszedł czas na gminę Paradyż. Podróż po ciekawostkach etymologicznych i historycznych rozpoczniemy od Alfonsowa, który jest oddalony od Opoczna o 14 km

Według "Nazw miejscowych Polski. Historia, pochodzenie, zmiany" pod redakcją Kazimierza Rymuta, pierwsza wzmianka na temat nazwy Alfonsów pochodzi z 1839 roku i wówczas brzmiała ona Alfonsow. Obowiązująca do dziś forma pojawia się w 1900 roku. Jest to nazwa dzierżawcza, pochodząca od imienia Alfons z sufiksem ?ów.
Podając za Janem Piotrem Dekowskim i jego książką pt. "Opoczno i okolice", Alfonsów to typowa kolonia czynszowa. Powstała w 1836 roku na północnych obszarach Wielkiej Woli, należącej wówczas do dra Feliksa Skórkowskiego, który znany był z działalności kolonizacyjnej. To właśnie dzięki jego zabiegom powstał nie tylko Alfonsów, ale także wsie: Kazimierzów, Feliksów i Joaniów.
Nazwa każdej z tych miejscowości ma związek z którymś z członków rodziny Skórkowskich. Nazwy Kazimierzów i Alfonsów pochodzą od imion synów, Feliksów od niego samego, a Joaniów od małżonki, Joanny z Darowskich.
Na początku istnienia miejscowości, Feliks Skórkowski przeznaczył do dyspozycji 22 osadników 345 mórg ziemi, a pierwszymi osadnikami byli koloniści niemieccy, którzy opuścili Alfonsów w 1863 roku. Skórkowski określił dokładnie ich powinności, które miały być egzekwowane po trzyletniej tzw. wolności. Poza obowiązującymi czynszami, osadnicy winni byli przekazywać do dworu daniny w naturze. Ponadto, w określonym przez dziedzica czasie, byli obciążeni robocizną, która dotyczyła również komorników znajdujących się na wyrobku u kolonistów. Właściciel zastrzegł także odpowiedni czynsz roczny dla sołtysa oraz określił prawa nowych osadników: pozwolił im czerpać z lasów dworskich budulec, drewno na opał, ściółkę i liście oraz wyznaczył w nich "wolne pastwisko".
Zalecił osadnikom, aby stawiali w oznaczonej linii porządne domy, stodoły i zagrody. Zgodnie z instrukcją zagrody usytuowano po jednej stronie drogi. Na terenie osady zachowało się jeszcze kilka interesujących XIX?wiecznych chałup drewnianych, których architektura odbiega nieco od typowych budowli powiatu opoczyńskiego.
Według danych demograficznych, w 1881 roku Alfonsów posiadał 25 domów i 211 mieszkańców. W latach 1975?1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Dziś jest położona w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (883) z dnia 13 Czerwca 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »