tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXIII

 
Werówka to wieś leżąca w gminie Drzewica. Od Opoczna oddalona jest o 15 km. Skąd pochodzi nazwa tej miejscowości i jakie wydarzenia historyczne są z nią związane? O tym w kolejnym artykule z cyklu


Pierwsze wzmianki historyczne na temat tej wsi zawarte są w drugim tomie "Liber beneficiorum" prymasa Jana Łaskiego i dotyczą przynależności Werówki do parafii w Inowłodzu. Opisy zawarte w tym spisie datowane są na lata 1511?1523.
Dawniej miejscowość ta położona była nad rzeką Pilicą w okolicach Inowłodza. Na początku XIX wieku Werówka wraz z Ceteniem zostały skasowane, a ich ludność przeniesiono do gminy Drzewica. Zmiana miejsca położenia miejscowości była związana z organizowaniem rezydencji łowieckiej carów w Spale, w wyniku czego przesiedlono ludność z śródleśnych wsi na inne tereny.
Dzisiejsza lokacja Werówki pochodzi zatem z około 1900 roku. Przepływa przez nią rzeka Drzewiczka. Według regestru poborowego z 1775 roku było tu osiem chałup, a w 1789 roku dziewięć zabudowań mieszkalnych i karczma.
W latach 1975?1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego, a przed rokiem 1975 do Kielecczyzny. Obecnie położona jest w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Drzewica. Z Werówki pochodzą: dziennikarz Jan Zabieglik, filozof Stefan Zabieglik, adiunkt na wydziale Matematyki UŁ dr Marek Badura oraz kustosz sanktuarium Matki Bożej Trokielskiej w Trokielach na Białorusi ks. Paweł Goliński.
Pierwsze wzmianki na temat nazwy Werówka pochodzą z 1577 roku, gdzie w zapisach historycznych widnieje jako Wirowka. Z czasem wioska ta stała się Wyrówką, w gwarze opoczyńskiej nazywanej jednak Werówką, co zapewne przyczyniło się do oficjalnego zaakceptowania takiej właśnie formy.
Mając na uwadze pochodzenie nazwy tej miejscowości, językoznawcy są zdania, że ma ona topograficzne korzenie. Maria Kamińska w "Nazwach miejscowych dawnego województwa sandomierskiego" uważa, że Werówka (dawniej Wyrówka) ma związek z wyrazami: ryć oraz wyrowek, który w "Słowniku języka polskiego" definiowany jest jako "rów wymyty przez wodę płynącą, koryto rzeki".


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (861) z dnia 10 Stycznia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »