tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CX

 
Dłużniewice to miejscowość w gminie Żarnów, którą od Opoczna dzielą niespełna 22 km. Skąd pochodzi nazwa tej wsi i jak się kształtowała na przestrzeni lat?

Z danych demograficznych wynika, że w 1827 roku było tu 26 domów zamieszkanych przez 207 osób. W "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" zawarta jest informacja, że w 1881 roku we wsi był jeden budynek murowany, 16 zabudowań drewnianych oraz obfite pokłady torfu.
Na temat etymologii tej nazwy wiele można znaleźć w publikacji pt. "Nazwy miejscowe dawnego województwa sandomierskiego" autorstwa Marii Kamińskiej. Pierwsze wzmianki na temat Dłużniewic pojawiają się już w 1402 roku i wówczas nazwa ta brzmiała de Dlusnowo. W 1508 roku w zapiskach historycznych pojawia się forma Dlusznowycze, a około 1520 roku poprawna jest postać Dluznovicze. W 1577 roku obowiązuje nazwa Dluzniowicze, która z czasem stała się Dłużniewicami. W gwarze opoczyńskiej wymawia się je jako Dłuźniowice.
Według językoznawców, jest to nazwa patronimiczna i pochodzi od człowieka o imieniu bądź pseudonimie Dłużeń, analogicznie do: Przybycień czy Nowocień.
Oficjalna nazwa Dłużniewice z sufiksem ?ew? jest zapewne narzucona przez czynniki administracyjne i nie ma poparcia ani w zapisach historycznych, ani w formie gwarowej, gdzie konsekwentnie występuje ?ow?.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (913) z dnia 16 Stycznia 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »