tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CVI

 
Antoniów to miejscowość w gminie Żarnów. Wieś jest oddalona od Opoczna o około 26 km

Nazwa wioski, analogicznie do Antoniowa położonego w gminie Opoczno, została utworzona od podstawy słowotwórczej stanowiącej imię jednego z właścicieli miejscowości. Nazwa ta stanowiła niegdyś przymiotnik, a więc Antoniów to wieś przynależna do Antoniego.
W "Instrukcjach gospodarczych dla dóbr magnackich i szlacheckich z XVII?XIX wieku" autorstwa Bohdana Baranowskiego oraz w "Łódzkich studiach etnograficznych" zawarte są informacje na temat Antoniowa. Niegdyś tereny, na których obecnie położona jest ta wioska wchodziły w skład dóbr Machory. Dobra te stanowiły wsie: Adamów, Chełsty, Młynek, Myślibórz, Wesoła (obecnie część Żarnowa), Wyszyna i Sulborowice. Informacje te potwierdzają zasoby I tomu "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1880 roku, z którego dowiadujemy się również tego, że dawniej w Antoniowie funkcjonowała szkoła wiejska.
Wspomniane tereny XVIII wieku były własnością rodu Dołęgów, a na początku XIX wieku należały do Dembińskich. Z materiałów historycznych dowiadujemy się również tego, że w 1814 roku ziemie te zakupił na licytacji warszawski przemysłowiec żydowskiego pochodzenia Samuel Antoni Fraenkel. W 1862 roku dobra Machory stały się własnością Antoniego Laskiego i Ludwiki z Laskich. Wówczas powstają nowe kolonie, w tym omawiany w tym numerze Antoniów. Nowo powstała kolonia Antoniów miała obszar 258 morgów, na których osiadło pierwotnie dziewięciu osadników. Ostatnim prywatnym właścicielem tych ziem był Ludwik Bayer, który pod koniec XIX wieku uruchomił w Machorach fabrykę kafli i tektury.
Od 2 sierpnia 1919 roku do 30 marca 1939 roku Machory były najliczniejszą gminą (obok Opoczna) w powiecie opoczyńskim. Należała do województwa kieleckiego. 1 kwietnia 1939 roku powiat opoczyński został włączony do województwa łódzkiego. Gmina Machory istniała do 1954 roku. Obecnie Antoniów wchodzi w skład powiatu opoczyńskiego i gminy Żarnów.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (909) z dnia 12 Grudnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »