tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach (LXX)

 
Grabowa to wieś w gminie Mniszków, którą od Opoczna dzieli niecałe 20 km


Jedna z pierwszych wzmianek historycznych dotyczących Grabowej pochodzi z XIII wieku. Wówczas wchodziła w skład dóbr księcia Leszka Białego. W późniejszych wiekach przeszła w posiadanie Szpotów Grabowskich.
O jej istnieniu traktuje także dokument z 1408 roku, wydany przez opata sulejowskiego Teobalda, który potwierdzał nabycie sołectwa we wsi klasztornej Dąbrowa przez dziedziców z Pilichowic. Wśród świadków tego wydarzenia został wymieniony laboriosus Johannes de Grabowa.
Grabowę wymienia także Jan Długosz wśród szesnastu wsi położonych w kasztelanii żarnowskiej, które stanowiły uposażenie kanclerstwa łęczyckiego w 1239 roku. Można zatem stwierdzić, że skoro Grabowa była w pierwotnym uposażeniu tegoż kanclerstwa, to początki jej powstania datuje się na czas jeszcze przed tą datą.
Ze źródeł z 1792 roku wynika, że miejscowość ta należała do Hipolita Trzepińskiego, a w XIX wieku jej właścicielem był Andrzej Psarski. Na początku XIX wieku osiedlili się tu koloniści niemieccy. Z danych demograficznych można wywnioskować, że w 1827 roku Grabowa liczyła 14 domów i 222 mieszkańców, a w 1881 roku znajdowało się tutaj zaledwie 10 domów i 88 zameldowanych osób.
Nazwa Grabowa pierwszy raz znalazła się w materiałach onomastycznych z 1459 roku i od samego początku miała formę obowiązującą do dziś, czyli? Grabowa. Językoznawcy są zgodni, że jest to nazwa topograficzna, która należy do imponującej, bo sięgającej aż siedemdziesięciu nazw grupy na terenie powiatu opoczyńskiego, która była tworzona od wyrazów określających szatę roślinną. Jedni naukowcy twierdzą, że ta nazwa sugeruje, iż Grabowa powstała na wykarczowanym obszarze lasu. Inni są zdania, że oznacza po prostu wieś z zalesieniem, a niektórzy wskazują na jej pochodzenie od wyrazu grab, który w tym wypadku jest ściśle związany z lasem grabowym. Nieliczni uważają, że to nazwa dzierżawcza, mająca swoje korzenie w założycielu wioski, którym mógł być niejaki Grab.
W latach 1975?1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Obecnie mieszkańcy dzielą umownie wieś na przecięte niewielką przerwą grunty orne tzw. Grabowej i Starej Grabowej oraz leżącą nieco na uboczu od nich Józefówkę.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (869) z dnia 7 Marca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »